ADVERTISEMENT

Baseball

Monday’s games

Cornell Cup I

City Honors 13, Olmsted 5

CH: Joe Alessi WP, 5 IP, 2 hits; David Littman 4-5, 3 RBI

da Vinci 4, Hutch-Tech 3 (8)

D: Conor McGrath 2 runs, gw run, RBI

Cornell Cup II

Riverside 16, East 1

R: John Oakley 10 Ks

Burgard 4, I-Prep/Grover 2

B: Garmaine Yarborough 3-hitter, 4 Ks

Burgard 8, I-Prep/Grover 1

B: Hasnot Hasson 3-hitter, 4 Ks

Emerson 11, Bennett 6

E: Steve Cruz 12k; TJ Hunter 2-hits, 3 runs

Monsignor Martin

Canisius 9, Christian Central 1

CAN: Andrew Skomra wp, 6 innings, 11k; Colin Tenney 2-run HR; Phil Jank 3-3, 2 RBI

St. Francis 12, Nichols 0

SF: Ryan Stesafiak WP, 1-hitter, 9 Ks; Steve Mazzone 2-3, 2 RBI

Cardinal O’Hara 7, St. Mary’s/Lanc. 4

COH: Zach Glowacki 2-hitter 8 Ks

ECIC I

Lancaster 5, Williamsville North 0

L: Joe Preziuso wp, cg, 5k; Ryan Ridder 3-3

Clarence 12, Jamestown 2

C: Brian Pulli 6 IP, 1 ER, 6 Ks, 4 hits; Zach Ailing, Justin White 2 hits each

Orchard Park 5, Frontier 4

OP: Ryan MacCarrick 2-hits, 2b, RBI; Brandon Nicholson HR

ECIC II

Williamsville South 7, Williamsville East 5

WS: Adam Tucker gw 3-run HR; Bill Hartford 2 hits, 2 RBI

Hamburg 12, Iroquois 3

H: Cameron Ringo, Ryan Filas 2-4, HR, 4 RBI each

West Seneca East 6, Sweet Home 5

WSE: Brian Wasilewski 4 hits, 4 RBI; Austin Mackowiak CG, 3 ER, 4 Ks

ECIC III

Springville 11, Depew 7

S: Wyatt Sibiea CG; Kyle Warner 3 hits, 2 RBI

Cheektowaga 4, Amherst 2

C: Joe Perillo 4-4, RBI; Alex Wodarczyk CG, 9Ks

East Aurora 12, Lake Shore 1

EA: Noah Thompson CG, 2-hitter, 7 Ks; Jack Rice 3-run HR

Pioneer 7, Maryvale 2

P: Dylan Weber 4-0 in league on mound

Springville 7, Depew 1

S: Kyle Warner, Pat Emmick comb. 1-hitter

ECIC IV

Eden 12, Lackawanna 0 (5)

E: Mitch Mason perfect game, 5 Ks; Dave Baskerville 2-3, 4 RBI

Holland 8, Alden 7

H: Corey Winter gw-2 run single to win

Tonawanda 3, JFK 2

T: Ben Stich gw run, CG, 11 Ks

Eden 3, Lackawanna 2 (5)

E: Cole Overhoff gwrbi

Niagara Frontier

Niagara Falls 10, Kenmore West 1

NF: Jake Martineau CG, 8 hits, 5 Ks, 2-3, 2B, 2 RBI

Lew-Port 7, Kenmore East 6 (9)

L-P: Joey Scirto gw run, 2 hits; Zach Dowsey 4-5

Lockport 3, Grand Island 2

L: Charlie Sobieraski CG, 5-hitter, 8 Ks, 2 HR

Niagara-Wheatfield 7, North Tonawanda 6

NW: Bailey Cadwallader 2 hits, 3 runs

Niagara-Orleans

Akron 17, Barker 4

A: Connor Riggs 3 hits, 2 sb; Zach Tfentner cg, 5k

Albion 18, Wilson 8

A: John Warne 3 hits, 2 3B, 4 RBI

Newfane 5, CSAT 0

N: Josh Kneeland CG, 2-hitter, 14 Ks, 2-3, 2 RBI

Roy-Hart 10, Medina 3

RH: Andrew Jacobs wp, 4-hitter, 3 runs; Austin Heschke 2-hits, 3 RBI

CCAA East 1

Gowanda 19, Randolph 3

G: Chase Williams 4-5, 4 RBI

Portville 11, Salamanca 2

P: Sean Harris 12 Ks

CCAA East 2

Franklinville 14, Cattaraugus/LV 0 (5)

F: Bryce Blecha 3-3, 4 RBI, WP; Brock Blecha 3-4, 3 RBI

Pine Valley 13, Ellicottville 4

PV: Jake Wilcox 2-4, 3-run HR, 5 RBI

North Collins 11, West Valley 9

CCAA West 1

Fredonia 21, Dunkirk 0

F: Cam Doss wp, 1-hitter, 11k; Weston Ley 6-hits, 2 2b, 3b, 4 runs, 4 RBI; Cody Smith 4-hits, 3 RBI

Frewsburg 7, Maple Grove 3

F: Olivia Lynn HR, 3b, 4 RBI

Today’s games

Monsignor Martin

St. Mary’s/Lanc. at Nichols, 4:30 p.m.

ECIC I

Williamsville South at Clarence, 4:30 p.m.

Wmsv. North at Lancaster, 4:45 p.m.

Frontier at Jamestown, 5 p.m.

ECIC II

West Seneca East at Hamburg, 5 p.m.

Iroquois at Williamsville East, 5 p.m.

ECIC III

Cheektowaga at Depew, 4 p.m.

Maryvale at Lake Shore, 5 p.m.

ECIC IV

Alden at Cleveland Hill, 4:30 p.m.

Niagara Frontier

Ken. East at Nia.-Wheatfield, 4:45 p.m.

Lew-Port at North Tonawanda, 4:45 p.m.

Niagara-Orleans

Albion at Barker, 4:45 p.m.

Wilson at CSAT, 4:45 p.m.

CCAA East 1

Olean at Salamanca, 4:30 p.m.

CCAA East 2

West Valley at Pine Valley, 5 p.m.

CCAA West 1

Southwestern at Frewsburg, 4:25 p.m.

Maple Grove at Fredonia, 4:30 p.m.

Dunkirk at Silver Creek, 4:30 p.m.

CCAA West 2

Sherman at Westfield, 3:30 p.m.

Cassadaga Valley at Clymer, 4:30 p.m.

Brocton at Panama, 4:30 p..m.

Sherman at Westfield, 5 p.m.

Nonleague

Kenmore West at Tonawanda, 4:30 p.m.

East Aurora at Holland, 5 p.m.

Softball

Monday’s games

Monsignor Martin

Nichols 12, Mount St. Mary 0

N: Elizabeth Bourne wp, 9k, no-walk, 3-hitter

Mount Mercy 19, Niagara Catholic 5

MM: Catherine Rogers 3-4, 2 RBI, 4 runs

Christian Central 8, Immaculata 7

CCA: Colleen Doyle WP 7 Ks; Lauren Torrisi 3-4

Nardin 12, Cardinal O’Hara 1

N: Emma Davis wp, cg, 2 RBI; Carolyn Mangano 3-3, RBI, 3 hits

ECIC I

Lancaster 8, Hamburg 2

L: Emily Ast 2-2, RBI; Julia Sortisio 2-4, RBI

Clarence 3, West Seneca West 1

C: Gabby Keller 2 hits, 2B, run scored; Moriah Harris 2 RBI

Orchard Park 8, Frontier 6

OP: Molly Hennessy 2-3, HR, 3 RBI; Peyton Hillis 2-4, 2B, run, RBI

ECIC II

Lake Shore 2, Sweet Home 0

LS: Allison Flores cg, sho, 4k; Darian Evans HR

Lake Shore 11, Sweet Home 0

LS: Jessica Ackley cg, sho, 5K; Olivia Evancho 3-4, 2 RBI

Williamsville South 9, West Seneca East 6

WS: Stephanie Tirone 3-4, 2 RBI; Carlie Schime 3-4, 3B, RBI

Starpoint 4, Williamsville East 0

S: Allison Block CG, 3-hitter, 9 Ks

ECIC III

Maryvale 16, Cheektowaga 3

M: Jackie Zwicker GS, 6 RBI

Amherst 4, Depew 3

A: Kayla Shutts gwrbi, 2 RBI; Taylor Balser 3-3, 2 runs

East Aurora 22, Pioneer 3

EA: Mercedes Garlow 3-5, 4 runs; Shelley Grostefon 2-4, 4 runs, 2 RBI

ECIC IV

Eden 13, Lackawanna 1

E: Carly Nasca 8 Ks, 2 RBI; Liz Karstedt 3-4, RBI

Alden 23, Holland 0

A: Haley Panek 4-5, Lauren Kocher 4-5, 4 RBI

Tonawanda 14, JFK 4

T: Haley Slater 3-4, 2 2B, 3B, 2 runs, 2 RBI; Rachel Allen 2-3, 2B, RBI

Eden 7, Lackawanna 2

E: Hayley Kobie 3-3, HR, 5 RBI

Niagara Frontier

Grand Island 10, Lockport 0

GI: Leah Geis 2-3, 2 runs; Alley Cutting 3-hitter, 6 Ks

Kenmore East 13, Lew-Port 3

KE: Courtney Crafey wp, cg, 7k; Julia Snitzer 3-4, run, RBI

Kenmore West 15, Niagara Falls 3

KW: Charlotte Miller 3B, HR, 5 RBI; Lina Mirabella 3-4

Niagara-Wheatfield 6, North Tonawanda 3

NW: Nikki Jacobs 3-4, RBI; Katie Mazierski 2-3, 2 2B

Niagara-Orleans

Roy-Hart 8, CSAT 4

RH: Taylor Fry 4-hitter, 3 hits, RBI

Newfane 15, Akron 7

N: Teagan Volpe 3 hits, 2B, RBI; Gabby Sinnott 1B, 3B, 2 RBI

Wilson 6, Albion 5

W: Alissa DiCesare 3-3, RBI; Emily Lasher 2-2, RBI

Roy-Hart 13, CSAT 0

RH: Lindsay Yates 3 hits, 3 RBI

Thompson Trophy

City Honors 15, Buffalo Arts 0

CH: Samantha Caico no-hitter, 11 Ks, 4 BB; Alexa Tronolone 3-5, 4 RBI

Olmsted 15, McKinley 5

O: Emily DiGuilio, Lauren Huber HR each; Mikayla Souter 8 Ks

CCAA East 1

Olean 9, Allegany-Limestone 1

O: Kayla Henning 3-4, 4 SB

Portville 10, Salamanca 8

P: Cammie McCracken 2-4, 3b, HR, 2 RBI; Piper Slocum 2-4, 2 1b,2 RBI, sb

CCAA East 2

Cattaraugus/Little Valley 15, Forestville 0

CLV: Sara Crandall 4-4, 3b, HR, 6 RBI

Today’s games

Monsignor Martin

Mount Mercy at Mount St. Mary, 4 p.m.

O’Hara at St. Mary’s/Lanc., 4 p.m.

Nichols at Niagara Catholic, 4:15 p.m.

ECIC I

Lancaster at Wmsv. North, 4:45 p.m.

ECIC II

Starpoint at West Seneca East, 4:45 p.m.

Sweet Home at Wmsv. East, 4:45 p.m.

ECIC III

Cheektowaga at East Aurora, 4 p.m.

Cheektowaga at East Aurora, 5:30 p.m.

ECIC IV

Cleveland Hill at Tonawanda, 6 p.m.

Niagara Frontier

Lockport at Kenmore East, 4:45 p.m.

North Tonawanda at Lew-Port, 4:45 p.m.

Ken. West at Nia.-Wheatfield, 4:45 p.m.

Niagara-Orleans

Akron at Roy-Hart, 4:30 p.m.

Newfane at Medina, 4:45 p.m.

CCAA East 1

Olean at Salamanca, 4:30 p.m.

CCAA East 2

Franklinville at Cattaraugus/LV, 4:30 p.m.

North Collins at Forestville, 4:30 p.m.

West Valley at Pine Valley, 5:15 p.m.

CCAA West 1

Southwestern at Fredonia, 4:30 p.m.

Dunkirk at Silver Creek, 4:30 p.m.

CCAA West 2

Cassadaga Valley at Clymer, 4:30 p.m.

Brocton at Panama, 4:30 p.m.

Sherman at Westfield, 5:30 p.m.

Nonleague

Orchard Park at Iroquois, 4:30 p.m.

Hamburg at Frontier, 5 p.m.

Nardin at Maryvale, 5 p.m.

Boys lacrosse

Monday’s games

Class B

Williamsville East 18, Grand Island 3

WE: Kyle Martinson 6g-1a; John Mays 4g

Class C

Akron 23, Medina 5

A: Larson Sundown 4g-5a, Gates Abrams 4g-4a

Wilson at Lew-Port, 5 p.m.

Amherst 20, Gowanda 10

A: Jimmy Chadwick 8g-4a; Matt Thielman 7g

East Aurora 13, Eden 5

EA: Mike Franz 4g-2a; Dan Telban 4g-a

Nonleague

Frontier 8, Sweet Home 7

F: Jake Kocic 4g-2a

Lancaster 16, Lake Shore 5

L: Ethan Napieralski 5g, Matt Malecki 3g-4a

West Seneca West 6, North Tonawanda 4

WSW: Adam Tobias 1g-2a; CJ Stauch 2g

Today’s games

Monsignor Martin

Canisius at St. Joe’s, 4 p.m.

St. Francis at Timon-St. Jude, 7 p.m.

Class A

Frontier at Lockport, 5 p.m.

Lancaster at West Seneca West, 5 p.m.

Orchard Park at Clarence, 7 p.m.

Class B

Wmsv. South at Grand Island, 5 p.m.

West Seneca East at Sweet Home, 5 p.m.

Class C

Lew-Port at Salamanca, 5 p.m.

Nonleague

Cathedral Prep (Pa.) at Silver Creek, 6 p.m.

Girls lacrosse

Monday’s games

Monsignor Martin

Mount St. Mary 16, Mount Mercy 6

MSM: Jessica Hart 4g; Catherine Meegan 3g-2a

Sacred Heart 14, Buffalo Seminary 9

SH: Remmi Zaepfel 6g-2a, Jenna Tomizzi 3g-4a

Class B

Williamsville East 17, North Tonawanda 5

WE: Lauren DiDuro 4g-a; Grace Curatolo 4g

Williamsville South 16, Sweet Home 9

WS: Fiona Dargan 5g-a; Kim Brace 4g-a

Class C

Lake Shore 11, East Aurora 9

LS: Shayla Scanlan 6g

Amherst 17, Eden 2

A: Rachel Rubach 4g

Nonleague

Niagara-Wheatfield 19, Niagara Falls 10

NW: Marissa Smith 5g-5a, Emma Falter 4g-5a

Lockport 7, Grand Island 6

L: Rosemary Dimillo 3g, Grace Herman gwg

Nichols 18, Nardin 16

Ni: Jenny Roach 4g-a; Ellen Plunkett 2g

Today’s games

Class A

Orchard Park at Lancaster, 4:45 p.m.

Class B

Sweet Home at W.S. West, 4:45 p.m.

Wmsv. North at Wmsv. East, 4:45 p.m.

Nonleague

Springville at Nia.-Wheatfield, 4:45 p.m.

West Seneca East at Clarence, 5 p.m.

Hamburg at Frontier, 5 p.m.

Iroquois at Williamsville South, 5 p.m.

Boys track and field

Nonleague

Falk 144, St. Mary’s/Deaf 96, Health Science 79 Rochester/Deaf 69

SMD: Dustin Robinson SP (37-8.50), D (91-0).

Girls track and field

Buffalo Public Schools

Scalp and Blade

Meet 1

Hutch-Tech 80.5, City Honors 33.5

Hutch-Tech 96, da Vinci 18

Hutch-Tech 103, Riverside 9

City Honors 85, da Vinci 29

City Honors 101, Riverside 10

da Vinci 99, Riverside 11

H-T: Lynda Brundige 100 (12.4), 200 (26.1), TJ (33-4), Emily Booth 1500 (5:41.8), 3000 (12:23.9).

CH Tyler Carpenter 100h (16.7), LJ (16-6).

Meet 2

Buffalo Arts 77, South Park 28

Buffalo Arts 61, Lafayette 35

Buffalo Arts 74, OTC Middle Coll. 27

South Park 56, Lafayette 39

South Park 51, OTC Middle College 32

Lafayette 43, OTC Middle College 39

Meet 3’

McKinley 73, Emerson 28

McKinley 77, East 21

McKinley 77, I-Prep/Grover 18

Emerson 45, East 39

Emerson 49, I-Prep/Grover 30

East 44, I-Prep/Grover 26

M: Tatiana Carthon 100 (13.0), 200 (27.8), Tonisha McCaster HJ (4-6), LJ (12-1.50).

Meet 4

Olmsted 97, Bennett 15

Olmsted 86, MST Seneca 26

Olmsted 100, Burgard 10

Bennett 56, MST Seneca 46

Bennett 68, Burgard 22

Seneca 58, Burgard 14

O: Brittany Higgs 400 (1:02.2), 800 (2:36.9), Heaven Glover-Magby 1500 (6:14.8), 3000 (13:28.5), Diamond Davis 200 (28.6), TJ (33-0).

Monsignor Martin

Immaculata 69, Nardin 36

Immaculata 101, Nichols 4

Nardin 83, Nichols 18

I: Meghan Krawiec LJ (16-4.25), TJ (35-5); Maggie Gerard D (88-4), SP (29-6.50).

Na: Jenny Orr 1500 (5:07), 3000 (11:34); Bethany Cercone 100 (12.9), 200 (27.02).

Sacred Heart 80, Mount Mercy 25

Sacred Heart 78, Cardinal O’Hara 26

Mount Mercy 50, Cardinal O’Hara 45

OH: Jamia Pugh 100 (13.3), 200 (29.5); Jocelyn Velardi SP (25-4.75), TJ (27-1).

Boys tennis

ECIC I

Clarence 4, Williamsville North 1

Frontier 5, W.S. West 0

Orchard Park 5, Lancaster 0

ECIC II

Hamburg 3-4, Iroquois 2-1

Lake Shore 5, Springville 0

Sweet Home 3, West Seneca East 2

Wmsv. East 3-4, Wmsv. South 2-1

ECIC III

East Aurora 4-3, Pioneer 1-2

ECIC IV

Alden 4-4, Cleveland Hill 1-1

Eden 4, Depew 1

Tonawanda 4, JFK 1

Niagara Frontier League

Grand island 3, Niagara-Wheatfield 2

Lew-Port 3, Kenmore West 2

Lockport 3, Kenmore East 2

Monsignor Martin

Canisius 5-5, Park 0-0

St. Joe’s 3, Gow 2

Girls tennis

Monsignor Martin

Mount Mercy 4, Niagara Catholic 1

Coed tennis

Dr. Bapst Series

Hutch-Tech 8, Buffalo Arts 0

McKinley 4, da Vinci 4

Niagara-Orleans League

Medina 4.5, Akron 1