ADVERTISEMENT

Boys basketball

Friday’s games

Monsignor Martin

St. Francis 55, Walsh 45

St. Joe’s 61, Timon 55

ECIC I

Jamestown at Frontier, 7:30 p.m.

Orchard Park at Lancaster, ppd.

ECIC II

Sweet Home at Starpoint, ppd.

Williamsville South at Hamburg, ppd.

West Seneca East at Wmsv. East, ppd.

ECIC III

Pioneer at Lake Shore, ppd.

Springville at East Aurora, 6:30 p.m.

Cheektowaga at Amherst, ppd.

ECIC IV

Lackawanna at Alden, ppd.

JFK at Eden, ppd.

Yale Cup I

Riverside at McKinley, ppd.

Bennett at Burgard, ppd.

Hutch-Tech at East, ppd.

Yale Cup II

Emerson at Lafayette, ppd.

City Honors at MST, ppd.

da Vinci at Olmsted, ppd.

Niagara Frontier League

North Tonawanda at Kenmore East, 7 p.m.

Niagara-Orleans League

Akron 40, Albion 28

Wilson at Barker, 6:30 p.m.

Nonleague

Olean 87, V-Greece-Athena 71

Randolph at Silver Creek, ppd.

Independent

Global Concepts at Maritime (at St. Mary’s School for the Deaf), ppd.

St, Joe’s 61, Timon 55

St. Joe’s 12 13 17 19 61

Timon 8 17 16 14 55

ST JOES: Fritz 5, Morreale 13, Hollins 14, Jones 17, Davis 3, Till 5, Killeen 2, Tabone 2.

TIMON: Simpson 15, Hairston 15, W. Lamar 5, Williams 16, Q. Lamar 4.

3-pointers: Morreale 2, Jones 2, W. Lamar, Williams.

St. Francis 55, Walsh 45

Francis 10 9 23 13 55

Walsh 6 12 13 14 45

FRANCIS (3-6): Gawronski 1, Burse 16, Zhu 4, Shriver 4, Holness-Lightbody 14, Kennedy 8, Holness 6, Taylor 2.

WALSH (6-4): Moore 9, Greer 19, Clarke 3, Daugherty 2, Watson 8, Hund 2.

3-pointers: Buss, Schriber, Moore 3, Clarke, Watson.

Akron 40, Albion 28

Akron 9 5 14 12 40

Albion 3 8 12 5 28

AKRON: Lauricella 5, Sundown 3, Doria 3, Longwell 10, Hill 2, Blueye 15, Martin 2.

ALBION: Lloyd 6, Barlenben 8, Stanton 2, Burroughs 4, Fannin 8.

3-pointers: Lauricella, Longwell, Doria, Barlenben.

Olean 87, V-Greece-Athena 71

Olean 20 25 21 21 87

Greece 24 12 20 15 71

OLEAN (7-1): Hennessy 5, Schmidt 17, Bathurst 24, Eckstrom 34, Martin 7.

GREECE (7-1): Lamb 7, Hamilton 24, Wind 1, Sarkis 15, DiSalvo 18, Gaines 3, Florin 3.

3-pointers: Hennessy, Schmidt 4, Bathurst, Hamilton 3, Sarkis, DiSalvo 3.

Today’s games

CCAA East 1

Chautauqua Lake at Gowanda, 4 p.m.

Nonleague

Green Tech at Niagara Catholic, 1 p.m.

Clymer at Pine Valley, 12:30 p.m.

Iroquois at Park, 3 p.m.

Girls basketball

Friday’s games

Monsignor Martin

Sacred Heart at Nardin (at Holy Angels), ppd.

Niagara Catholic at St. Mary’s, ppd.

ECIC III

East Aurora at Pioneer, 7 p.m.

ECIC IV

JFK at Tonawanda, ppd.

Yale Cup I

Burgard at Bennett, ppd.

East at Hutch Tech, ppd.

Middle College at South Park, ppd.

Yale Cup II

Olmsted at da Vinci, ppd.

I-Prep at Arts, ppd.

Niagara Frontier League

Ken East 55, N. Tonawanda 20

Niagara-Orleans League

Albion 50, Akron 39

Barker at Wilson, 6:30 p.m.

CCAC West 1

Fredonia at Falconer, ppd.

CCAC West 2

Sherman at Cassadaga Valley, ppd.

Brocton as Chautauqua Lake, ppd.

Panama at Clymer, ppd.

Nonleague

O’Hara 76, Jamestown 57

Pine Valley 53, Dunkirk 36

Global Concepts at Medina, 5 p.m.

Starpoint at Grand Island, 6:30 p.m.

Orchard Park at Olean, ppd.

Maryvale at Christian Central, ppd.

Clarence at Sweet Home, ppd.

Forestville at Cattaraugus-L.V., ppd.

Salamanca at North Collins, ppd.

Silver Creek at Westfield, pppd.

Kenmore East 55, N. Tonawanda 20

Ken East 18 5 14 18 55

N. Ton 5 2 11 2 20

KEN EAST: Snitzer 7, O’Neil 19, Weeks 2, Simons 2, Mills 17, Ghosen 9, Sordetto 8.

NORTH TONAWANDA: Bunker 2, Fontana 5, O’Connor 6, Malamas 2, Mallone 3, Wildt 2.

3-pointers: Mills 2, Fontana.

Albion 50, Akron 39

Albion 17 10 16 7 50

Akron 7 10 16 6 39

ALBION: Soule 9, Powell 16, Covis 3, Nauden 18. Metzler 2.

AKRON: Stone 1, Regan 6, Henley 8, Kowalik 12, Abrams 12.

3-pointers: Abrams 4.

Pine Valley 53, Dunkirk 36

Pive Valley 10 10 22 11 53

Dunkirk 8 12 10 6 36

PINE VALLEY (5-1): Waterman 7, Bentham 12, Brunswick 3, Killock 8, Hoth 9, Jam. Wilcox 11, Jes. Wilcox 3.

DUNKIRK (1-4): Gifford 7, Crandall 11, Clark 7, Hanlon 4, Hernandez 2, Charles 4, Morgan 1.

3-pointers: Gifford, Bentham 4, Brunskwick, Hoth, Jes. Wilcox.

Cardinal O’Hara 76, Jamestown 57

O’Hara 18 14 15 29 76

James 20 14 13 10 57

JAMESTOWN (8-1): Pollino 4, Campion 14, Butts 9, Green 18, Mosley 3, Coleman 9.

CARDINAL O’HARA (8-0): Edwards 10, Walton 16, J. Dickson 10, McCarthy 15, Shabazz 16, Parker 3.

3-pointers: Campion 4, Butts, Coleman, Shabazz 4, Walton.

Today’s games

CCAA West 2

Westfield at Chautauqua Lake, 12:30 p.m.

Nonleague

West Valley at Randolph, 3 p.m.

Boys hockey

WNY Federation

Niagara-Wheatfield 3, Canisius 3 (OT)

N (5-1-2): Nate Sommers 35 sv.

Kenmore West 5, Niagara Falls 2

KW (6-2): Ben Gallivan 2g; Cole Donhauser g-a

Nonleague

V-McQuade 15, St. Francis 0

WNY Frontier Club

Red division

Canisius 3, City Honors/O’Hara 1

White division

Southwest/Maple Grove 7, Depew 2

Blue division

Nagara Catholic 9, Pioneer/Springville 4

Today’s games

WNY Federation

Bishop Timon-St. Jude vs. Wmsv. North

at Northtown Center, 1 p.m.

West Seneca West vs. Sweet Home

at Northtown Center, 3 p.m.

North Tonawanda vs. Williamsville East

at Northtown Center, 3 p.m.

Lew-Port vs. Amherst

at Northtown Center, 5 p.m.

Lockport vs. Grand Island

at Niagara University, 9 p.m.

Wrestling

Today’s matches

Niagara Frontier Officials Tournament, 9 a.m.

Ripley Tournament, noon