ADVERTISEMENT

Boys basketball

Friday’s games

Clarence 77, Bennett 54

Bennett 7 22 9 16—54

Clarence 27 13 18 19—77

BENNETT: White 7, Humphrey 22, McClaney 11, Lofton 4, Thompson 8, Bejmanin 2

CLARENCE (5-1): Jost 24, Williams 15, Funke 12, Sadowi 5, Stevens 7, Cange 4, Pulley 2, Wheadon 4, Harris 2, Curtis 2

3-pointers: White 2, Humphrey 3, Jost 5, Williams 4, Funke, Stevens

Iroquois 73, Fredonia 61

Iroquois 18 16 17 22 73

Fredonia 16 18 11 16 61

IROQUOIS (5-1): Bowen 28, Piesczynski 22, Emer 8, J. Bowen 2, Taite 7, Sokolski 6.

FREDONIA (4-3): Moore 2, Johnston 7, Cunningham 2, Myer 20, Piper 16, Voss 14.

3-pointers: Bowen 2, Piesczynski, Johnston, Myer 2.

Salamanca 69, Maryvale 57

Salamanca 18 15 19 17 69

Maryvale 7 14 17 19 57

SALAMANCA (4-2): Siperek 5, Beattie 12, Fish 18, A. Crandall , M. Crandall 9, Taylor 10, Enriquez 2.

MARYVALE (3-4): Smith 6, Putman 22, Pace 3, Ford 2, Jung 22, S. Mason 2.

3-pointers: Pace, Jung 2, Beattie 2, A. Crandall 3.

Cleveland Hill 49, Hamburg 48

Cleve Hill 12 9 14 14 49

Hamburg 9 9 14 16 48

CLEVELAND HILL (2-2): Sullivan 9, Watkins 9, Hairston 7, Phillkips 13. Jones 7, Palowski 4

HAMBURG (3-2): Wood 3, G.Ryan 15, Pierce 19, B.Ryan 4, Horbachewski 2, Bill 5

3-Pointers: Sullivan, Watkins, Hairston 2, Phillips, Jones, Wood, Griffin, Pierce

Middle College 68, Tapestry 40

Middle 12 18 18 20—68

Tapestry 11 10 11 8—40

MIDDLE COLLEGE (3-1): Scott 22, Jefferson 4, Briggs 19, Payton 9, Rolison 2, Dickinson 3, Mingo 7, Singleton 2

TAPESTRY: Cunningham 9, Owens 5, Maxey 6, Jenifer 1, Pilot 1, Fogen 9, King 2, Spears 4, Perkins 2

3-pointers: Payton, Fogan 2, Owens

St. Joe’s 65, Cheektowaga 59

Ken-Ton Tournament

Ken. West 58, Cardinal O’Hara 55

l O’Hara 15 12 14 14 55

Ken West 15 11 11 21 58

CARDINAL O’HARA: Blackey 16, James 4, Cathcart 20, Dorino 2, Littlejohn 12, Hamilton 3

KENMORE WEST: Price 19, Taylor 2, Whalen 14, Ford 6, White 6, Fron 6, Grandits 5

3-pointers: Galacky, Carhart, Price, Whalen 2

Sweet Home 68, Kenmore East 42

Sweet Home 20 11 20 17 68

Kenmore East7 15 14 6 42

SWEET HOME (2-3): Walker 7, Evert 8, Heine 9, Smiley 15, Drake 4, Hammer 1, Nix 19, Myles 5

KEN EAST (2-4): Geib 6, Cannon 3, Tucker 9, DeBenedetti 4, Flynn 2, Fields 4, Koford 3, VanCuran 3, Stelianou 6, Cowan 2

3-Point Goals: Walker, Smiley 2, Nix 3, Myles, Geib, Stelianou 2

Williamsville South Tournament

Amherst 68, Wmsv. South 60

Amherst 19 15 15 19 68

Wmsv. South11 12 11 26 60

AMHERST (5-1): Brown 22, Billups 3, Nowra 19, Lowe 6.

WMSV, SOUTH (3-2): Hall, Saracki 25, Castrovnova 11, Barna 13, Buyers 5, Foster 2.

St. Francis 77 Newfane 33

St. Francis 14 28 20 15—77

Newfane 10 5 12 6—33

ST FRANCIS (2-4, 1-0): Barnes 7, Burse 14, Zhu 4, Utley 2, Shriver 7, Holness-Lightbody 23, Grant 1, Kennedy 10, Holness 4, Taylor 2

NEWFANE (1-5): Kneeland 7, Costello 12, Burdick 3, Gilson 2, Watkins 7, Jordan 2

3-pointers: Barnes, Shriver 1, Holeness-Lightbody 3, Kennedy, Kneeland, Costello 2, Burdick

West Seneca Tournament

Championship game

W.S. West 55, W.S. East 42

W.S. West 19 8 9 19 55

W.S. East 6 14 9 13 42

WEST (5-2): Bartz 2, Borzillieri 8, Koehler 10, Walker 10, Clancy 19, Hutton 7.

EAST (1-5): Radka 11, Parucki 22, Kumro 3, Picciano 6.

3-pointers: Raka, Purka, Cunro, Colher, Clancy, Hutton.

Consolation game

Tonawanda 60, Olmsted 40

Tonawanda 22 19 8 11 60

Olmsted 11 9 9 12 40

TONAWANDA (4-4): Stitch 16, T. Boling 32, Trey Boling 1, Pumm 8, Fry 3.

OLMSTED (1-4): Shannon-Brown 9, Reed 17, Roach 13, Carter 2, Tritto 2.

3-pointers: Stitch 2, T. Boling 1, Shannon-Brown, Reed 3, Roach 2.

Cassadaga Valley Tournament

Oracle Charter 55, Catt./LV 41

Oracle 22 6 12 15 55

Catt./LV 6 8 12 15 41

ORACLE: Dickson 11, Auston 2, Bray 8, Davis 2, Gulldge 10, Modi 11, White 11.

CATT/LV: Hadley 16, Forester 13, Agnew 12.

3-pointers: Hadley, Agnew 2.

Cass. Valley 59, Global Concepts 42

Cass. Valley12 10 22 15 59

Global s 11 8 18 5 42

CASSADAGA (4-2): Ruge 8, Dulba 15, Lancaster 17, Johnson 19.

GLOBAL (2-5): Searles 21, Moylan 8, Saeed 2, Pierce 9, Mosed 2.

3-pointers: Pierce 2, Ruge, Lancaster.

Emerling Ford Tournament

Springville 60, West Valley 20

Springville 11 20 11 18 60

West Valley5 4 0 11 20

SPRINGVILLE: Wolcott 7, Crotty 1, Pazzuti 4, Beatty 19, Zabawa 5, Benz 2, DePerro 4, Fisher 2,

WEST VALLEY: Wells 2, Erlandson 2, Proctor 2, Rockwood 3, Enser 11.

3-pointers: Wolcott, Beatty, DiPerro, Enser.

Gowanda 50, Riverside 44

Gowanda 12 15 14 8 50

Riverside 11 11 19 3 44

GOWANDA (5-2): Williams 14, Geiger 11, Young 4, Stevens 13, Kennedy 7.

RIVERSIDE: Manney 5, Williams 6, Smith 15, Rozer 10, Waidlaw 6, Hoosier 2.

3-pointers: Williams 2, Smith, Rozer 2.

Pendleton Lion Tournament

Medina 49, Orchard Park 37

Medina 15 11 9 14 49

OrchPark 13 8 8 8 37

MEDINA: Hellwig 12, Brown 13, Arnold 6, Griffith 6, Garrow 4, Howard 2, McPherson 6.

ORCHARD PARK: Murray 10, Heath 13, Goltz 2, Atkinson 2, Perla 6, Freilicher 2, Biddle 2.

3-pointers: Hellwig 2, Heath.

Starpoint 60, Southpark 52

Starpoint 15 17 10 18 60

Southpark 13 15 8 16 52

STARPOINT (3-3, 1-2): Mott 16, Emerick 2, Yaeger 2, Nodine 13, Walters 7, Kroening 20.

SOUTHPARK (2-3, 0-2): Emanuel 6, Peach 8, Godson 12, Vallone 2, Mascio 5, Gilmore 9, Lee 10.

3-pointers: Mott, Nodine, Godson, Gilmore.

Elmira Holiday Tournament

Jamestown 49, Glasgow 44

Jamestown 9 13 12 15 49

Glasgow 7 17 8 12 44

JAMESTOWN (2-2): Kinsey 2, Park 1, Panebianco 20, Larson 2, Carlson 12, Lee-Yaw 12.

GLASGOW: Thomas 2, Coleman 29, Flagg 6, Wilburn 2, Stinson 2.

3-pointers: Panebianco 3, Coleman 5.

Georgetown Prep Tounament

Canisius 59, New Orleans 44 Jesuit

Canisius 15 13 10 21 59

New Orleans 13 6 6 19 44

CANISIUS (7-0): Keenehan 5, Washington 13, Heitzhaus 6, Huffman 9, Reed 15, Truehart 4, Richards 5.

NEW ORLEANS (8-4): Spansel 2, Keelerman 4, Finnerty 11, Eckholst 6, Gillen 3, Ricotta 6, Hoak 12.

3-pointers: Washington 3, Reed, Finnerty, Gillen, Ricotta.

Aquinas Tournament

East 80, Leadership Academy 41

East 19 29 18 14 80

Leadership 13 12 11 5 41

EAST (4-0): Lewis 23, Brown 9, Tyson 8, Arryo 6, Bryant 16, Humpries 14.

LEADERSHIP (4-3): Torres 4, Mosley 4, Jackson 5, Cladwell 15, Whiteside 9.

3-pointers: Lewis, Brown, Bryant 2, Humphry, Cladwell 3.

Hilton Hall Of Fame Tournament

Greece 65, East Aurora 58

Greece 13 13 16 23 65

East Aurora12 7 18 21 58

GREECE (5-1): Feraro 5, Nichols 2, Eddington 18, Freese 19, Wilson 4, Carnarski 2, Dartino 2, Conner 1, Zeller 2.

EAST AURORA (2-2): Potter 6, Coatsworth 10, Durant 5, Thompson 12, Montgomery 2, J. Montgomery 6, Halfdon 15.

3-pointers: Coatworth, Durant, Thompson 2, J. Montgomery 2, Feraro, Connor.

Wheatland Tournament

Albion 42, Wheatland 28

Albion 11 6 15 10 42

Wheatland 3 9 6 10 28

ALBION: Blanchard 6, Powell 10, Covis 4, Bannister 2, Naugen 7, Matzer 13.

WHEATLAND: Seilheimer 11, Claire 2, Walker 10, Domia 4, Williams 1.

3-pointersL Seilheimer.

Nonleague

Roy-Hart 72, Alden 63

Roy Hart 16 14 22 20 72

Alden 21 19 9 14 63

ROYHART (2-4, 1-1): Sapsos 10, Breedlove 11, Stoddard 27, Heschke 8, Roman 9, Woods 7

ALDEN: Kibler 12, Glaser 16, Zelasko 16, Stockweather 2, Riddoch 9, Dussault 8

3-pointers: Sapsos, Breedlove 2, Stoddard, Roman 2, Glaser 3, Zelasko 4

Girls basketball

Friday’s games

Emerling Ford Tournament

at Springville

Mount St. Mary 69, West Valley 33

Springville 59, West Seneca East 13

Frewsburg Tournament

Panama vs. Maple Grove, 2 p.m.

Frewsburg 45, Falconer 42

IABBO Tournament

at St. Bonaventure,

Randolph 61, Olean 31

Matt Colpoys Tournament

Mount Mercy 44, Kenmore West 41

McKinley Tournament

Tapestry 59, Cheektowaga 57

McKinley 57. Olmsted 53

Orchard Park Tournament

Clarence 44, East Aurora 32

Orchard Park 51, Hamburg 42

Rush-Henrietta Tournament

V-Rush-Henrietta 48, Lockport 44

Tonawanda Tournament

Tonawanda 64, North Tonawanda 19.

Amherst 62, Nia.-Wheatfield 33

Noleague

Immaculata 55, Fredonia 40

Jamestown 54, Bradford 53

Jamestown 13 9 17 15 54

Bradford 16 5 13 19 53

JAMESTOWN (8-0, 3-0): Campion 10, Butts 13, Green 19, Coleman 6, Mosley 3, Williams 3.

BRADFORD: Klose 13, Reinfred 26, Coppella 11, Wells 2, Ambrose 6, Lungren 8.

3-pointers: Butts 3, Mosley, Williams, Klose, Reinfred 3, Coppella, Lungren.

Randolph 61, Olean 31

Randolph 18 22 15 6 61

Olean 6 6 4 15 31

RANDOLPH (5-2): France 5, P.Terrette 3, Maycock 29, Farmer 15, Evans 1, Marsh 9

OLEAN: Anzivine 2, Singleton 4, Yanetsko 3, Moses 5, Andreano 3, Pezzimenti 2, Portlow 6, Martin 2, Taylor 4

3-pointers: Maycosk 3, Yanetsko, Moses, Andreano

Orchard Park Tournament

Orchard Park 51, Hamburg 42

Orchard Park 17 10 5 17 51

Hamburg 10 17 11 4 42

ORCHARD PARK (3-2): Johnson 6, Denning 5, Poloncarz 12, Witkowski 2, Swiatek 16, Kubik 4, Hennessy 4, Probst 2.

HAMBURG (5-1): Ford 3, Chiacchia 4, Salerno 1, Jones 6, Kabza 4, J. Smith 2, Quinn-Moultrie 22.

3-pointers: Poloncarz 2, Swiatek, Jones.

East Aurora 10 7 9 6 32

Clarence 13 8 15 8 44

EAST AURORA: Youngman 1, Kane 3, Nathan 5, Kelchin 2, Brinker 6, Misenheiner 8, Eils 7

CLARENCE (2-3, 0-3): Pacatte 14, Roberts 7, Budzinski 4, Barton 1, Davies 5, Divine 4, Moore 9

3-pointers: Kane, Nathan, Pacatte, Roberts

Matt Colpoys Tournament

Iroquois 53, Nardin 44

Iroquois 13 15 10 13 53

Nardin 8 13 7 16 44

IROQUOIS (5-3): Wutz 10, Arrington 10, Dobrzyski 2, Mis 3, Wirth 18, Parker 6, Walczyk 4.

NARDIN (5-1): O’Brien 11, Frantz 3, Junzans 6, Boeing 2, Lesowski 12, Joeson 1, Fauqe 5, Ceicone 4.

3-pointers: Arrington, Mis, Wirth, O’Brien, Frantz, Falk.

Consolation Game

Mount Mercy 44, Kenmore West 41

Mount Mercy 15 6 15 8 44

Ken. West 9 9 7 16 41

MOUNT MERCY (5-2): Alvira 3, Balys 2, Sheehan 11, Kaczor 8, Grandits 6, McGough 10, Kelleher 4

KENMORE WEST: Fisher 10, Fergusan 2, Proy 12, Britton 15

3-pointers: Alvira, Sheehan, Kaczor 2, McGough 2, Fisher 2

Emerling Ford Tournament

Springville 59, West Seneca East 13

Springville 9 16 26 8 59

W.S. East 0 3 4 6 13

SPRINGVILLE: Schunke 2, A. Woodarek 6, Hanrahan 2, T. Woodarek 9, Darling 3, Dallas 7, Chotchoei 1, Kerkendall 2, Rollek 9, Krzemien 5, Kwiatkowski 13.

W.S.EAST: Larson 6, Cunningham 3, Carter 4.

3-pointers: Dallas.

Mount St. Mary 69, West Valley 33

MSM 15 8 15 31 69

West Valley 11 8 6 8 33

MARYS: Barry 19, Kreuz 6, Meegan 12, Fleming 19, McGorry 4, Anstett 2, Jones 7.

WEST VALLEY: Thomas 13, Snayczuk 12, Seltzer 2, McLeod 2, Gentner 4.

3-pointers: Meegan 2, Seltzer 2.

Frewsburg Tournament

Frewsburg 45, Falconer 42

Frewsburg 8 13 14 10 45

Falconer 13 6 18 5 42

FREWSBURG (3-2): Blanchard 112, Hair 15, Ecklund 2, Johnson 8, Lynn 6, Whippo 2.

FALCONER (1-4): Courtney 5, Keith 8, Steele 3, Anderson 4, Carter 8, Pischera 9, Brooks 5,

3-pointers: Blanchard, Courtney, Keith, Steele.

McKinley Tournament

McKinley 57. Olmsted 53

Olmsted 16 9 13 15 53

McKinley 14 12 14 17 57

OLMSTED (6-2, 1-0): E. Thompson 15, T. James 20, D.Davis 8, Burdick 6, West 4

MCKINLEY (5-2, 2-0): Thomas 20, Anderson 16, Pain 4, Gaymon 11, Minor 6

3-Pointers: James 2, Thompson, Thomas 2

Tapestry 59, Cheektowaga 57

Tapestry 15 13 18 13 59

Cheektowaga 16 15 10 16 57

TAPESTRY: Owens 19, Fulton 2, Gathers 19, Banks 2, Carver 17,

CHEEKTOWAGA: Romer 2, Hopkins 3, Bursie 2, Lee 13, Montgomery 15, Feaster 15, Davis 7.

3-pointers: Owens, Lee.

Tonawanda Tournament

Tonawanda 64, North Tonawanda 19.

Tonawanda 15 15 18 16 64

N. Tonawanda 3 8 8 0 19

TONAWANDA (6-1): Harrison 8, Compeau 10, Suyder 8, Herne 18, Farrell 4, H. Slater 5, Baughman 5, Schoelerman 4, B. Slater 2.

N. TONAWANDA (0-6): O’Connor 4, Mallone 2, Wildt 6, Bunker 3, Fontana 4.

3-pointers: Herne 3.

Amherst 62, Nia.-Wheatfield 33

Amherst 14 18 21 9 62

Nia.-Wheat 2 13 13 5 33

AMHERST (4-0): O’Neill 4, D. Harris 2, H. Sullivan 26, T. Harris 2, Wanzer 14, Foster 2, Allard 4, Jones 6, Rice 2.

NIAGARA=WHEATFIELD (1-4): Klidones 6, Moore 1, Bass 3, Klettke 2, Carrier 5, Elnicki 6, Jackson 2, Czaja 8.

3-pointers: A. Sullivan 6, Bass.

JCC Shoot-out Tournament

Sherman 43, Ellicottville 36

Sherman 7 20 8 8 43

Ellicottville 9 8 13 6 36

SHERMAN (5-1): Luden 6, Coccarelli 8, Yaw 9, Houle 12, Toy 4, Christmas 5.

ELLICOTVILLE (2-2): Wendell 3, Pierce 5, Hamilton 15, Woodin 6, Conroy 7.

3-pointers: Houle 4, Coccarelli 3, Hamilton, Pierce, Wendell.

Rush-Henrietta Tournament

V-Rush-Henrietta 48, Lockport 44

Rush 13 14 10 11 48

Lockport 7 14 7 16 44

RUSH: Dillard 17, Haggerty 3, M. Johnson 2, Watts 8, Sweazy 6, Nestler 12.

LOCKPORT: Dry 11, Wagner 12, Besheld 3, Dimillo 2, Ditolio 7, DeFranko 9.

3-points: Dry 3.

Nonleague

Immaculata 55, Fredonia 40

Immaculata 13 15 10 17 55

Fredonia 12 9 9 10 40

IMMACULATA (5-3): Chiavetta 4, Call 4, Krentki 7, Coughlin 8, Kline 5, Heinhold 27

FREDONIA: Genovese 15, H.Cybart 7, Sysol 7, C.Cybart 3, Derring 8

Boys hockey

WNY Federation

Orchard Park 6, Hamburg 3

OP (4-3-2): Tyler Riter 3g-2a

Shen Classic Tournament

Wmsv. North 6, Sheneneehowa 4

WN (5-2-1): Bryce Ferrel 2g

Rome Free Academy Touranment

Mamoroneck 3, Kenmore East 2

KE: Ryan Zier g-a

WNY FEDERATION

Mount St. Charles Holiday Face-Off

at Providence. R.I.

Semifinals

St. Joe’s 4, Bishop-Guertin (N.H.) 0

SJ (5-5-0-1): James Bassett gwg, Peter Chopra sho

Championship: 6 p.m. today vs. Bishop-Hendricken (R.I.)

WE-OP Tournament

Pelham 4, Wmsv. East 3

WE (4-3): Tyler Tirbush 2g-1a

Cortland Christmas Tournament

Frontier 4, III-Cortland 0

F: Ryan Casca sho (18 sv)

Niagara Falls Tournament

Sweet Home 3, Victor 1

WNY Frontier League

Blue Division

Eden Lkae Shore 4, Maryvale

White Division

East Aurora 4, Orchard Park 0

Cheektowaga Invitational

Semifinals

Cheektowaga 4, Starpoint 2

St. Joe’s 1, Canisius 0 (2OT)

Championship

Cheektowga 8, St. Joe’s 3