ADVERTISEMENT

high schools

Baseball

Thursday’s games

Niagara-Orleans League

Albion 12, Newfane 3

A (12-2, 12-2): Austin Loyd win, 5IP, 6K, 2 runs; Noah Preston 2 hits, 2 runs

CCAA East 2

Pine Valley 3, Cattaraugus/Little Valley 0

PV (10-2): Winfred Nelson 2-hitter (16Ks); Talon Synder 1b

Nonleague

Salamanca 4, Randolph 2

S (3-10, 1-9): Andy Crandall 2 runs, win

Today’s games

Monsignor Martin

St. Mary’s/Lanc. at Canisius, 4:30 p.m.

Bishop Timon-St. Jude at Christian Central, 4:30 p.m.

Nichols at St. Joe’s, 4:30 p.m.

ECIC II

Sweet Home at Hamburg, 4:30 p.m.

West Seneca East at Starpoint, 5 p.m.

ECIC III

Lake Shore at Maryvale, 5 p.m.

Depew at Pioneer, 5 p.m.

Cheektowaga at Springville, 5 p.m.

Cheektowaga at Springville, 7:30 p.m.

Niagara Frontier

Kenmore East at Kenmore West, 6:30 p.m.

Niagara-Orleans

CSAT at Albion, 4:45 p.m.

Newfane at Barker, 4:45 p.m.

CCAA West 2

Sherman at Clymer, 4:30 p.m.

Nonleague

Pine Valley at Chautauqua Lake, 4:30 p.m.

Portville at Frewsburg, 4:30 p.m.

Catt/Little Valley at Silver Creek, 4:30 p.m.

Fredonia at Jamestown, 7 p.m.

Southwestern at Gowanda, 7:30 p.m.

Iroquois at Clarence, 8:15 p.m.

Softball

ECIC III

Depew 6, Cheektowaga 2 (5)

D (9-3, 9-1): Karsen Cotton 3B, RBI

CCAA East 2

Cattaraugus/Little Valley 4, Pine Valley 1

CLV (12-3, 11-0): Sara Crandall 3K, 2 hits

Today’s games

Monsignor Martin

Cardinal O’Hara at Sacred Heart, 4:15 p.m.

ECIC I

Orchard Park at Hamburg, 5 p.m.

ECIC II

Lake Shore at West Seneca East, 4:45 p.m.

ECIC III

Cheektowaga at Depew, 4:30 p.m.

Pioneer at Amherst, 4:45 p.m.

Pioneer at Amherst, 6:15 p.m.

ECIC IV

Alden at Tonawanda, 4:30 p.m.

Niagara Frontier

Lew-Port at Niagara Falls, 4:45 p.m.

Kenmore West at Kenmore East, 7 p.m.

Niagara-Orleans

Medina at Newfane, 4:45 p.m.

Albion at Roy-Hart, 4:45 p.m.

CCAA West 2

Sherman at Clymer, 4:30 p.m.

CCAA East 2

Forestville at North Collins, 4:30 p.m.

Nonleague

North Tonawanda at Frontier, 4:30 p.m.

Pine Valley at Gowanda, 4:30 p.m.

Boys lacrosse

Thursday’s results

Class A

West Seneca West 4, Lockport 3

WSW (3-11): Sean Kline GWG

Clarence 11, Frontier 5

C (11-3): Steve Weppner, Lex Oakes, Josh Slowinski 3g each

Class C

Silver Creek 18, Lew-Port 6

SC (8-5, 6-3): Chase Scanlan 6g, Connor Gates 4g, Billy Brooks 4g

Nonleague

Akron 21, Lancaster 8

A (12-2): Larson Sundown 4g-8a, Zak Hayes 6g-a

Williamsville East 15, Amherst 7

WE (12-4): Kyle Martinsen 4g, Collin Greenway 1g-9a

Today’s games

Class B prequarterfinals

11-Grand Island at 6-Will North, 5 p.m.

10-North Tonawanda at 7-Lake Shore, 5 p.m.

9-Will South at 8-Sweet Home, 4 p.m.

Class C prequarterfinals

10-Wilson at 7-Gowanda, 5:30 p.m.

9-Medina at 8-Lew-Port, 5:30 p.m.

Nonleague

St. Francis at Lancaster, 5 p.m.

Cathedral Prep (Pa.) at Nichols, 6 p.m.

Frontier at Hamburg, 7 p.m.

Girls lacrosse

Thursday’s results

Class B

Williamsville North 16, Sweet Home 2

WN (12-2, 11-2): Kaite Wolfe 5g-4a

Will East 20, Will South 5

Class C

Eden 18, Springville 5

E (4-9): Molly Neureuter 9g, Chelsea Jackson 4g

Nonleague

Clarence 15, Nichols 9

C (8-6): Sydney Cerza 7g

Frontier 13, West Seneca East 4

F (11-2): Molly Kacmarski 3g, Brooke Meyer 3g-a

Lancaster 9, Amherst 7

L (12-3): Grace Gabriel 3g, Anna Orlando 2g-3a

Iroquois 11, West Seneca West 8

I (7-8): Jill Walczyk 3g, Regg Skowron 3g

Nonleague

Orchard Park 13, Hamburg 9

OP (8-8): Emily Markarian 7g, Megan Sarles 12 saves

Today’s games

Nonleague

Mount St. Mary at Nia-Wheatfield, 4:30 p.m.

Williamsville North at Clarence, 4:45 p.m.

Hamburg at Lancaster, 5 p.m.

Boys track and field

Thursday’s results

ECIC I

Frontier 88, Orchard Park 53

OP: Dawson Hillis SP (55-0), D (168-7).

F: Adrian Cannon 100 (11.2), 400 (54.1). Matt McCann 1600 (5:05.0), 800 (2:07.6).

ECIC V

Cleveland Hill 86, JFK 54

CH: Jared Watkins LJ (19-11), TJ (40-7). Noah Radlich 1600 (4:49.8), 3200 (11:15).

JFK: Aaron Poniewas 100 (11.2), 200 (24.2)

Niagara Frontier League

Kenmore West 79, Niagara-Wheatfield 52

KW: Brandon Freiert 110h (18.4), 400h (1:07.1)

NW: Denver Strong 1600 (5:01), 3200 (10:54.2) Dan Peltier SP (37-9), D (103-2).

Girls track and field

Thursday’s results

ECIC I

Frontier 85, Orchard Park 56

F: Sydney Bova 1500 (5:15), 800 (2:37). McKyla Brooks 100 (12.9), 200 (27.3), LJ (14-11), TJ (32-11).

ECIC IV

JFK 86, Cleveland Hill 54

Niagara Frontier League

Kenmore West 66, Niagara-Wheatfield 48

NW: Kyri Jackson 100 (13.0), 200 (28.4), HJ (5-0)

KW: Jenna Rice 1500: 5:29.3, 3000: 11:47.3

Coed track and field

Scalp and Blade

Meet 1

City Honors 65, Bennett 58

City Honors 81, Olmsted 42

City Honors 92, OTC 17

Bennett 64.5, Olmsted 58.5

Bennett 102.5, OTC 14.5

Olmsted 92, OTC 19

CH: Austin Decaro 1600 (5:07.0), 3200 (11:00.4), Ben Alex Dildy 100 (11.0), 200 (22.9).

Meet 2

Hutch Tech 98, McKinley 20

Hutch Tech 100, Arts 18

Hutch Tech 102, Burgard 16

McKinley 59, Arts 39

McKinley 68, Burgard 34

Arts 66, Burgard 36

M: Keyon Johnson 200 (23.5), LJ (19-6)

Meet 3

Lafayette 71, I Prep 34

Lafayette 85, Seneca 17

Lafayette 91, East 10

I Prep 45, Seneca 34

I Prep 49, East 20

Seneca 41, East 20

IP: Mark Manue 100 (11.9), TJ (34-0)

Meet 4

South Park 52, da Vinci 52

South Park 59, Emerson 33

South Park 62, Riverside 21

da Vinci 72, Emerson 31

da Vinci 75, Riverside 19

Emerson 48, Riverside 34

R: Damin Wallace 400 (56.8), TJ (37-4.5)