ADVERTISEMENT

Baseball

Thursday’s games

Cornell Cup

Emerson 3, Bennett 2

E (3-6): Steven Cruz WP, Will Wein 2 hits

Hutch-Tech 4, City Honors 0

HT (6-2): Wes Olmsted CG 4-hitter (8Ks), 2 RBIs

daVinci 6, South Park 5

D (3-3): Chris Ferrel 2 hits, 2B, RBI

Olmsted 9-7, Lafayatte 7-2

O: John Hargrave 2-2, 2runs, 2SB, 3RBIs

O (3-5): Anthony Mendrysa 2B, 2RBIs

Monsignor Martin

Canisius 12, Bishop Timon-St. Jude 3

C (9-6): Jose Alemany 3-hitter (9Ks)

John Conti 2 hits, 2RBIs, 2SBs

St. Francis 5, St. Joe’s 1

SF (5-2): Matt Minnick CG 3-hitter (5Ks); Tom Anderson 3RBIs

ECIC I

Orchard Park 6, Williamsville North 1

OP (7-0): Brandon Nicholson 2H 2B, Jack Woodrick 2H; Ben Wereski 6IP 1R 7H 5K

Frontier 3, Clarence 0

F: Christian Young cg, 3-hitter, 9k; Anthony Feeney 2-run 2b

Jamestown 10, West Seneca West 5

J (1-7): Jeff Miller WP 3-4 2 doubles, 3 RBI

ECIC II

Sweet Home 8, Williamsville East 1

SH (3-3): Justin Bystak WP

Iroquois 6, Williamsville South 5 (9)

I (9-6): Lucas Zoltak 2H

Steven Kaufmann GW RBI

ECIC III

East Aurora 4, Maryvale 1

EA: Noah Thompson cg, 7k, 2-run HR; Craig Danzer 2 hits, 2 RBIS

ECIC IV

Tonawanda 5, Alden 0

T (5-6): Cody McGregor 4-hitter, 2-3

Ben Stich 2-4. 2 runs

Eden 9, JFK 0

E (7-1): Jake Schlegel 3-4, RBI

Niagara Frontier

Niagara Falls 5, Grand Island 0

NF (13-3): Mike Colosi CG 3-hitter (4Ks) Justin Beyer 2-run HR

Lew-Port 9, Lockport 8

LP: Nate Waterstram wp;

Christian Snell 4-4, RBI

Niagara-Wheatfield 11, Kenmore West 8

Kenmore East 4, North Tonawanda 2

K (6-8): Nick Loboccharo CG

Luke Simmons RBI; Preston Smith 2RBI

Niagara-Orleans

CSAT 6, Barker 0

C (3-8): Nate Lambert WP (6Ks)

CCAA East 2

West Valley 12, Ellicottville 10

WS (2-9): Patrick Enser 2B, 3RBIs

Nonleague

Pioneer 10, Holland 8

P (10-3) Walker Green 4 RBIs, 2B

Frewsburg 10, Pine Valley 3

F: Bryce Peterson 2(1B), run; Page Johnson 2-4, 3B, 3RBIs, 3 runs

Today’s games

Monsignor Martin

O’Hara at Christian Central, 4:30 p.m.

Nichols at St. Mary’s/Lanc., 4:30 p.m.

ECIC I

Lancaster at Jamestown, 4:45 p.m.

West Seneca West at Orchard Park, 5 p.m.

Frontier at Williamsville North, 5 p.m.

ECIC II

Williamsville South at Starpoint, 4:45 p.m.

Hamburg at West Seneca East, 4:45 p.m.

Williamsville East at Iroquois, 5 p.m.

ECIC III

Springville at Lake Shore, 4:30 p.m.

Pioneer at Amherst, 5 p.m.

East Aurora at Maryvale, 5 p.m.

ECIC IV

Cleveland Hill at Lackawanna, 4:30 p.m.

Holland at Tonawanda, 4:30 p.m.

Cleveland Hill at Lackawanna, 6 p.m.

Niagara Frontier

Grand Island at Nia-Wheatfield, 4:45 p.m.

Niagara-Orleans

Wilson at Akron, 4:45 p.m.

Medina at Albion, 4:45 p.m.

Roy-Hart at Newfane, 4:45 p.m.

CCAA East 1

Olean at Portville, 4:30 p.m.

Randolph at Salamanca, 4:30 p.m.

Maple Grove at Silver Creek, 4:30 p.m.

CCAA East 2

Catt/Little Valley at Pine Valley, 4:30 p.m.

North Collins at Ellicottville, 4:30 p.m.

CCAA West 1

Frewsburg at Dunkirk, 4 p.m.

Southwestern at Fredonia, 4:30 p.m.

CCAA West 2

Panama at Brocton, 4:30 p.m.

Clymer at Cassadaga Valley, 4:30 p.m.

Chautauqua Lake at Sherman, 4:30 p.m.

Nonleague

Franklinville at Walsh, 4:30 p.m.

Softball

Thursday’s games

Monsignor Martin

St. Mary’s/Lanc. 3, Immaculata 0

SM (4-2): Bolegowski 2-run HR

Katarina Rabb 7Ks

Sacred Heart 10, Mount Mercy 0

SH (5-1): Julie Gabrielle 1-hitter

Julia Blujus 3-3

Nardin 6, Mount St. Mary 2

N (4-1): Rachel Perelstein WP 10Ks

Caroline Mangano Hr

ECIC I

Clarence 4, Lancaster 0

C (11-1): Katrina Bukowski 1-hitter;

Mariah Harris 2-run HR

Wmsv. North 5, West Seneca West 4 (10)

WN: Emily Nicosia 3-hits, gw-RBI

Katelyn Battaglia 3-hits, 2b

Frontier 3, Hamburg 1

F (2-7): Heather Haberman 3-3

Jordan Stando WP

ECIC II

Starpoint 2, Iroquois 1

SP (11-1): Torri Purucker gw 3B

Ashley Owens/Allison Block combined 3-hitter

ECIC III

Depew 7, Maryvale 4

D (7-1): Brooke Seelig 2-3 1SB

ECIC IV

Cleveland Hill 4, Lackawanna 1

CH (4-5): Samantha Bartle WP(10Ks); Catherine Skora 2 hits

Alden 9, Tonawanda 1

A (9-1): Haley Panek WP; Kathy Odorobina 2-4, HR

Eden 12, JFK 0

E (8-0): Haley Kobie 2-3, HR, 5 RBIs; Carley Nasca WP, 8 Ks

Thompson Trophy

Arts 10, South Park 0

A (3-2): Maryfrancis Nicpon 2-2, 2 runs

daVinci 11, Olmsted 3

D (5-1): Brittney Flynn 3-3, 4 runs

Emily Fitzpatrick WP, 18 Ks

City Honors 23, McKinley 0 (5)

C (5-0): Julia Panepinto 4-5, 2b, 3b, 6RBIs

Niagara Frontier

Kenmore East 1, North Tonawanda 0

KW (5-7): Courtney Creasey 2-hitter (14Ks)

Niagara-Wheatfield 6, Kenmore West 4

NW (8-1): Katie Mazierski 2-4, 3B, 2 runs; Betty Gibson 2-2, 2(2B), 2 runs

Lew-Port 6, Lockport 4

LP (5-7): Clare Falkowski 3IP, save

Emily Bartos 2 RBI

Emma Waechter 2RBI

Niagara Falls 7, Grand Island 2

NF (7-3): Toni Polk 2-run 3B

Gerri Ann Orsano 2-run HR

Niagara-Orleans

Akron 9-13, Medina 1-0

A: 9-2

Barker 7-4, CSAT 0-3

B: Destiny Hillman 3B

Kelsey Blackley HR

Roy-Hart 10, Newfane 1

RH (7-2): Taylor Fry 6-hitter (9Ks)

Ashley Bower 2B, 3B, 4RBIs

CCAA East 2

Franklinville 7, North Collins 0

F (8-2): Ally Haskel 3-hitter, 11 Ks

Linnea Pollock 3-run HR

CCAA East 1

Olean 6, Gowanda 1

O: Rachel Painter 2-3, 2 RBI

Monica Moses 3-hitter, 13 Ks

Today’s games

Monsignor Martin

St. Mary’s/Lanc. at Mount St. Mary, 4 p.m.

Nardin at Mount Mercy, 4:15 p.m.

Immaculata at Sacred Heart, 4:15 p.m.

Christ Central at Nia Catholic, 4:45 p.m.

ECIC I

Wmsv. North at Orchard Park, 4:45 p.m.

West Seneca West at Lancaster, 5 p.m.

ECIC II

Wmsv. South at Lake Shore, 4:45 p.m.

Sweet Home at Starpoint, 4:45 p.m.

Iroquois at West Seneca East, 4:45 p.m.

Wmsv. South at Lake Shore, 6:15 p.m.

ECIC III

Maryvale at Springville, 4 p.m.

East Aurora at Amherst, 5:45 p.m.

Niagara Frontier

Niagara-Wheatfield at Grand Island, 4:45 p.m.

Niagara Falls at Kenmore West, 4:45 p.m.

Niagara-Orleans

Wilson at Akron, 4:45 p.m.

Albion at Medina, 4:45 p.m.

Newfane at Roy-Hart, 4:45 p.m.

CCAA East 1

Olean at Portville, 4:30 p.m.

Randolph at Salamanca, 4:30 p.m.

CCAA East 2

North Collins at Ellicottville, 4:30 p.m.

Forestville at Franklinville, 4 p.m.

Maple Grove at Silver Creek, 4:30 p.m.

CCAA West 1

Frewsburg at Dunkirk, 4 p.m.

Jamestown at Falconer, 4:30 p.m.

Maple Grove at Silver Creek, 6:15 p.m.

CCAA West 2

Panama at Brocton, 4:30 p.m.

Clymer at Cassadaga Valley, 4:30 p.m.

Chautauqua Lake at Sherman, 4:30 p.m.

Forestville at Franklinville, 5:50 p.m.

Nonleague

V-Wellsville at All-Limestone, 4:30 p.m.

Tonawanda at North Tonawanda, 7 p.m.

Boys lacrosse

Monsignor Martin

Canisius 19, St. Francis 5

C (8-5): Ryan Matthews 6g, Will Smith 2 g

Class A

Lancaster 17, Lockport 4

LAN: Jake Recor 5g-4a; Alex Juhasz 6a

Clarence 19, West Seneca West 7

C: Steve Weppner 5g

Class B

Wmsv. North 11, Wmsv. South 3

WN (4-7): Jordan Scinta 3g; Matt McDowell 2g-2a

Today’s games

Class B

Lake Shore at Niagara-Wheatfield, 5 p.m.

Hamburg at Sweet Home, 5 p.m.

Wmsv East at Wmsv. North, 5 p.m.

N. Tonawanda at Wmsv. South, 7 p.m.

Class C

Medina at Lew-Port, 5 p.m.

Nonleague

Grand Island at West Seneca West, 5 p.m.

Silver Creek at Orchard Park, 6 p.m.

Fairview (Pa.) at Salamanca, 6 p.m.

Clarence at Akron, 7 p.m.

Girls lacrosse

Thursday’s games

Monsignor Martin

Mount Mercy 14, St. Mary’s/Lanc. 13 (OT)

MM: Courtney Kaczor 4g-1a, gwg, gw OT goals; Haley Kempf 6g-2a

Class B

Williamsville East 17, West Seneca West 9

WE (8-3): Grace Curaltto 3g-7a; Lauren Didduro 3g-2a; Emma Hubert 4g

Class C

East Aurora 12, Eden 10

EA (4-4): Sam Youngman 5g

Nonleague

Frontier 18, Lake Shore 9

F: Hannah Lease 5g-3a

Jackie Dufresne 6g

Lancaster 9, West Seneca East 6

L (12-2): Grace Gabriel 2g-3a

Allie Stewart 4g

Orchard Park 14, Notre Dame (Ont.) 6

OP (6-8): Emily Markarain 5g-2a

Maddy Pontanza 3g

Iroquois 17, Sweet Home 5

I: Jill Walczyk 4g-3a; Sam Ciambor 4g-2a

Clarence 12, Hamburg 11

C (7-4): Molly Barton gwg

yCzera 4g

Today’s games

Monsignor Martin

St. Mary’s/Lanc. at Nardin, 4:30 p.m.

Mount St. Mary at Mount Mercy, 5 p.m.

Class A

Lockport at Niagara Falls, 5 p.m.

Class B

N. Tonawanda at Nia-Wheat, 4:45 p.m.

Grand Island at Wmsv. South, 4:45 p.m.

W.S.West at W.S. East, 7 p.m.

Class C

Lake Shore at Springville, 4:45 p.m.

Iroquois at East Aurora, 5:45 p.m.

Nonleague

Sacred Heart at Sweet Home, 4:45 p.m.

Boys track and field

Scalp and Blade

Meet I

Hutch-Tech 93, Olmsted 28

Hutch-Tech 103, da Vinci 19

Hutch-Tech 99, Lafayette 22

Olmsted 72, da Vinci 50

Olmsted 78, Lafayette 35

da Vinci 73, Lafayette 47

O: Francis Baker 100 (11.1), 200 (23.0), TJ (37-4)

Meet II

City Honors 74, McKinley 43

City Honors 89, Emerson 18

City Honors 91, Seneca 16

McKinley 85, Emerson 18

McKinley 82, Seneca 19

Emerson 46, Seneca 31

C: Jeriff Sanchez 110 H (16.7), 400 H (1:05.3), TJ (39-5), Rex Herzberg 1600 (5:34.9), 3200 (12:21.7)

M:Tyrell Wilson 100 (11.3), LJ (18-8)

Meet III

Bennett 88, Buffalo Arts 34

Bennett 84, South Park 32

Bennett 97, I Prep 20

Buffalo Arts 70, South Park 34

Buffalo Arts 79, I-Prep 30

South Park 58, I-Prep 38

B: Shundrekis Lewis LJ (20-0.5), TJ (38-9)

Meet IV

Riverside 54, OTC 41

Riverside 49, Burgard 40

Riverside 56, East 17

OTC 45, Burgard 40

OTC 52, East 23

Burgard 55, East 19

R: Damin Wallace LJ (18-0), TJ (35-3)

Niagara Frontier League

Ken West 78, Niagara Falls 63

KW: Terrell Ford 200m (23.4), TJ (39-7)

NF: Anthony Hawthorne 1600 (4:46.3), 800m (2:03)

Grand Island 80, N. Tonawanda 60

G: Connor Harrigan 110h (16.8), 400 (63.3)

NT: Dylan 1600 (4:57). 800 (2:19), 3200 (11:26)

Niagara-Orleans League

Medina 94, Newfane 47

M: Forrest Harper 100 (11.7), 200 (24.5), HJ (6-0); Dalton Cerbone 1600 (4:53.8), 4300 (10:35.9); Matt Cochrane 400 (56.8), TJ (40-7.5)

N: Stone Geise 110h (18.1), PV (10-0)

Barker 91, Albion 50

B: Bryce Molar 110h (16.3), 400h (101.6); Sergio Cruz 1600 (4:56.8), 3200 (11.6); Jake Haight HJ (5-8), LJ (19-6.5), TJ (39-6.25).

A: Jacob Squiccirini 100 (1.8), 200 (24.5); Mike Elvred SP (34-7), D (118.11).

Nonleague

O’Hara 75, Falk 29

O: Luke Wojtaszek 1600 (6:05), 3200 (13:40); Tyler Jansen SP (37-11), D (107-7): Donel Cathcart HJ (5-6), LJ (16-9 ½); F: Jarred Luper 100 (11.6), 200 (25.8), TJ (38-4 ¾)

Girls track and field

Monsignor Martin Assn.

Mt. Mercy 53, Nichols 35

Niagara Frontier League

Ken West 95, Niagara Falls 45

N. Tonawanda 75, Grand Island 64

N Gabby Hanson 100 (13.5), 200 (28)

GI: Sierra Besl 400h (1:17), 3000 (12:28)

Niagara-Orleans League

Akron 104, Wilson 37

A: Gina Henry 100h (17.1), 400 (1:11.4), PV (7-0).

Medina 87, Newfane 54

M: Holly Heil 1500 (5:27.3), 400 (1:06); 800 (2:32)

Albion 84, Barker 52

Nonleague

O’Hara 47, Falk 2

O: Jontay Walton lj (12-1/4) 100 (13.4), 200 (29.7); Jocelyn Velardi SP (25-6), Discus 64-8, HJ (4-0); Aly Demarco 800 (3:34), 1500 (7:04).

Boys tennis

ECIC I

Frontier 4, Lancaster 1

Orchard Park 5, Wmsv, North 0

ECIC II

Sweet Home 4, Starpoint 1

ECIC III

Amherst 4, Lake Shore 1

East Aurora 3, Cheektowaga 2

Monsignor Martin Assn.

Nichols 5, Canisius 0

Niagara Frontier League

Ken West 4, Ken East 1

Wmsv. South 4-3, West Seneca East 1-2

Lew-Port 3, Nia.Wheatfield 2

Girls tennis

Monsignor Martin Assn.

Nardin 4, Sacred Heart 1

Mt. Mercy 4, St. Marys 1

Mt. St. Mary’s 3, Buffalo Seminary 2

Coed tennis

Dr. Bapst Series

Bennett 8, Middle College 0

Girls golf

Trinity College Tourament

Nichols 181, Havergal 186

M: Maren Cipolla 74