ADVERTISEMENT

WNY LEADERS

100 meters

Desmond Nicholas (Canisius) 10.94, Mitch Fuller (Lancaster) 10.94, Derrell Hennings (Sweet Home) 11.14, Aaron Cannon (Kenmore East) 11.24, Tareek Hannold (Falconer) 11.29, Shawn Cooper (Alden) 11.29, Justice Milton (Sweet Home) 11.33, Charles Hornberger (Canisius) 11.34, Cordell Owens (St. Joes) 11.34, Alex Dildy (Bennent) 11.34, Francis Baker (Olmsted) 11.34, DeAngelo Walker (Kenmore West) 11.34, Evan Majewski (Starpoint) 11.34.

110 hurdles

Daquane Spikes (Sweet Home) 15.31, Ty Becker (Lake Shore) 15.44, Jordan Powers (Southwestern) 15.55, Josh Fisher (Falconer) 15.59, Michael Jordan Morris (Amherst) 15.64, Jeffrey Menyah (Niagara Falls) 15.87, Benjamin Larsen (Jamestown) 15.94, Adrian Drake (Sweet Home) 15.94, Austin Valvo (Iroquois) 16.15.

200 meters

Mitchell Moore (Jamestown) 22.44, Desmond Nicholas (Canisius) 22.54, Darren Thompson (St. Joes) 22.56, Mitch Fuller (Lancaster) 22.74, Derrell Hennings (Sweet Home) 22.74, Tareek Hannold (Falconer) 22.80, Charles Hornberger (Canisius) 22.84, Rob Zwirecki (Orchard Park) 22.84, Chris Walter (St. Francis) 22.94, Adrian Cannon (Frontier) 23.07.

400 meters

Robert Liebel (Tonawanda) 50.23, Jaelin Marong (Canisius) 50.84, Matt Schaeffer (Williamsville North) 50.96, Daquane Spikes (Sweet Home) 51.04, Aaron Granger (Pioneer) 51.13, Andrew Heitzhaus (Canisius) 51.15, Tareek Hannold (Falconer) 51.37, Mitchell Moore (Jamestown) 51.44, Ricardo Suarez (Canisius) 51.65, Taylor Austin (St. Francis) 51.72.

800 meters

TJ Hornberger (Lake Shore) 1:56.29, Corey Wefing (maple Grove) 1:57.06, Matt McLaughlin (East Aurora) 1:57.88, Kyle Ruffner (Lancaster) 1:59.39, Anthony Hawthorne (Niagara Falls) 1:59.96, Dylan Servos (Alden) 2:00.17, Zachary Jackson (Randolph) 2:00.60, Ryan Kawalerski (St. Francis) 2:01.15, Andrew Heitzhaus (Canisius) 2:01.16, Marco Brown (St. Joes) 2:01.34.

1,600 meters

Mitchell Daddario (Sweet Home) 4:18.02, TJ Hornberger (lakeshore) 4:19.01, Corey Wefing (Maple Grove) 4:24.85, Calvin Butlak (Lake Shore) 4:26.09, JD McGuire (St. Joes) 4:26.47, Isiah Utley (St. Francis) 4:29.57, Owen Barber (Allegany Limestone) 4:31.03, Anthony Hawthorne (Niagara Falls) 4:31.58, Zachary Jackson (Randolph) 4:31.78, Pat Crowley (Williamsville North) 4:32.16.

3,200 meters

Dan Huben (Clarence) 9:31.86, Mitchell Daddario (Sweet Home) 9:42.44, Calvin Butlak (Lake Shore) 9:43.94, Isiah Utley (St. Francis) 9:53.58, Peter Rindfuss (Hamburg) 9:56.58, Josh Odell (Clymer) 9:57.11, Liam Gallagher (Canisius) 9:57.19, Anthony Belfatto (St. Joes) 9:57.29, Joey Couche (Williamsville South) 9:57.48, Anthony Casullo (Clarence) 9:58.64.

400 hurdles

Mitchell Moore (Jamestown) 54.07, Daquane Spikes (Sweet Home) 55.56, Jordan Powers (Southwestern) 56.30, Caleb Makuch (Silver Creek) 58.25, Steve Neumaier (Lancaster) 58.87, Michael-Jordan Morris (Amherst) 58.98, Zack Jones (Holland) 59.20, Elliott Buccieri (St. Francis) 59.36, Chris Dabney (sweet Home) 59.44, Justin Willson (Sweet Home) 1:00.06.

3,000 steeplechase

Dan Huben (Clarence) 9:38.15, Calvin Butlak (Lake Shore) 9:47.35, Matthew Mercer (Orchard Park) 10:01.60, Matthew Ciminella (Sweet Home) 10:11.00, Peter Rindfuss (Hamburg) 10:11.69, Zachary Johnson (Randolph) 10:14.04, Josh Odell (Clymer) 10:17.62, Owen Barber (Alleghany-Limestone) 10:26.62, Matt McCann (Frontier) 10:26.75, Ian Emmerick (Starpoint) 10:33.44.

Pentathlon

Ty Becker (Lake Shore) 2,816, Zack Jones (Holland) 2,750, Curtis Caya (Portville) 2,651, Conor Harrigan (Grand Island) 2,641, Bill Kong (Williamsville North) 2,565, Chase Swetland (Portville) 2,563, Noah McGhee (Cheektowaga) 2,545, Antonio Wells (Amherst) 2,536, Ian Emmerick (Starpoint) 2,499.

4x100 relay

Canisius 43.72, Dunkirk 44.34, Sweet Home 44.43, Wellsville 44.43, St. Joes 44.52, Lancaster 44.66, Tonawanda 44.72, Cheektowaga 44.84, Orchard Park 45.04, Jamestown 45.20.

4x400 relay

St. Francis 3:29.02, Canisius 3:29.90, Frontier 3:31.85, Tonawanda 3:32.51, Jamestown 3:33.54, Tapestry 3:34.36, Sweet Home 3:34.40, Cheektowaga 3:34.44, St. Joes 3:34.77, Randolph 3:35.50.

4x800 relay

Cheektowaga 8:08.84, St. Joes 8:09.77, St. Francis 8:10.83, Lancaster 8:18.84, East Aurora 8:21.88, Maple Grove 8:24.70, Orchard Park 8:26.24, Sweet Home 8:27.99, Allegany-Limestone 8:30.63.

Long jump

Chris Walter (St. Francis) 21-10, Ali Akono (St. Joes) 21-.5, Nick Serafin (Depew) 21-0, Dawan Jones (Tapestry) 20-11.5, Andrew Heitzhaus (Canisius) 20-11.5, Jake Valley (Lancaster) 20-11, Noah Zerkowski (Lancaster) 20-10, Juan Martinez (Tapestry) 20-09, Derrell Hennings (Sweet Home) 20-7.5, Naeem Shah (Cheektowaga) 20-06.

Triple jump

Dawan Jones (Tapestry) 43-08, Ali Akono (St. Joes) 43-00, Ted Okon (Clarence) 42-8.5, Matthew Civilette (Fredonia) 42-6.5, Jared Watkins (Cleveland Hill) 42-3, Jake Haight (Barker) 41-11.5, Chris Walter (St. Francis) 41-8.5, Josh Fisher (Falconer) 41’5, Juan Martinez (Tapestry) 41-2.5, Jarell Green (Jamestown) 41-2

High jump

Ted Okon (Clarence) 6-09, Bryce Moeller (Barker) 6-04, Jacob Haight (Barker) 6-04, Ty Becker (Lake Shore) 6-01, Nick Serafin (Depew) 6-01, Shawn Cooper (Alden) 6-1, Maurice Channer (Lockport) 6-1, Colin Snyder (JFK) 6-0, Alex Olszowsky (JFK) 6-0, Josh Shamenda (Williamsville South) 6-0, David Cummiskey (Clarence) 6-0, Steven Nowell (Jamestown) 6-0, Rashad Graham (Dunkirk) 6-0..

Shot put

Devon Patterson (Williamsville South) 63-3.75, Tony DeYoung (Lancaster) 58-7.25, Dawson Hillis (Orchard Park) 57-2.75, Brandon Sicurella (Lancaster) 56-7.25, Colin Blair (Lancaster) 55-2.5, Britton Mann (Clarence) 54-05.75, Roman Greco (Allegany-Limestone) 52-03, Phil Zobrest (Alden) 50-3, Kyle Brown (Clarence) 48-07, Michael Bowers (Randolph) 47-8.5.

Discus

Dawson Hillis (Orchard Park) 173-09, Sam Wray (Starpoint) 165-06, Devon Patterson (Williamsville South) 154-06, Brandon Sicurella (Lancaster) 150-08, Phil Zobrest (Alden) 145-7, Matt Kowalski (St. Francis) 144-04, Roman Greco (Allegany Limestone) 142-02, Colin Blair (Lancaster) 141-07, John Martin (Southwestern) 140-05, Tony DeYoung (Lancaster) 140-0.

Pole vault

Justyn Haines (Albion) 14-0, Ben Jackson (Kenmore East) 13-6, Josh Willson (Sweet Home) 13-10, Chris Doubeck (Randolph) 13-0, Awsten Beaver (Jamestown) 13-0, Adam Herr (Williamville South) 12-6, Paul Dunbar (Newfane) 12-6, Mike Elwell (Silver Creek) 12-6, Chris Beckley (Lake Shore) 12-3.

SCALP AND BLADE

Final standings

Hutch-Tech 15-0

City Honors 14-1

Bennett 13-2

Olmsted 12-3

da Vinci 10-4-1

McKinley 10-5

Lafayette 9-6

Buffalo Arts 8-7

South Park 7-7-1

I-Prep/Grover 6-9

OTC, Riverside 4-11

Burgard, Emerson 3-12

MST Seneca 1-14

East 0-15