ADVERTISEMENT

High schools

Boys basketball

Cassadaga Valley Tournament

1st-Cass. Valley 63, Oracle 59

Cass Vally 7 18 22 16 63

Oracle 17 19 12 11 59

CASS: Jones 13, Ruge 3, Parsons 2, Dalaba 7, Lancaster 12, Johnson 26.

ORACLE: Dickson 9, Bray 6, Davis 5, Bradbury 6, Gullege 8, Modi 4, White 21.

3 pointers: White, Jones, Lancaster 2.

3rd-Global Concepts 56, Catt./LV 34

Catt 10 12 16 6 56

Global 14 12 12 15 56

CATT: Hadley 6, Forster 3, Reynolds 2, Agnew 21, Stevens 7, O’Donnell 1, Pritchard 4.

GLOBAL: Searles 17, Pierce 21, Billingsley 10, Jackson 5.

3-pointers: Searles, Pierce, Billingsley 2, Agnew 2.

Emerling Ford Tournament

1st-Gowanda 50, Springville 40

Gowanda 12 6 10 22 50

Springville 14 9 7 10 40

GOWANDA: Williams 13, Geiger 12, Young 3, Jimerson 2, Stevens 15, Kennedy 5.

SPRINGVILLE: Wolcott 8, Wolfley 9, Beatty 9, Warner 8, Fisher 6.

3-pointers: Williams 2, Wolfley, Beatty 3.

3rd-Riverside 84, West Valley 33

Riverside 26 21 15 22 84

West Valley 7 9 9 8 33

RIVER SIDE: Coleman 2, Manney 2, Williams 7, Toussiant 8, Smith 30, Zapata 8, Rozier 12, Wardlaw 6, Rosier 9.

WEST VALLEY: Wells 4, Erlandson 4, Proctor 5, Ras 10, Nelson 1, Enser 9.

3-pointer: Zapata 2, Wardlaw, Ras 2, Enser.

Elmira Holiday Tournament

1st-Don Bosco Prep 57, Jamestown 32

Bosco 17 13 15 12 57

James 8 7 8 9 32

BOSCO (7-0): Rivera 10, Jorgenson 15, Ely 13, Crabbock 7, McGrail 2, Downing 10.

JAMESTOWN (3-3): Kinsey 5, Colwell 2, Park 2, Panebianco , Larson 2, Carlson 10, Lee-Yaw 4.

3-pointers: Jorgenson, Ely, Crabbock, Kinsey.

Monsignor Martin Assn.

Nichols 64, St. Francis 56

Nichols 7 23 11 23 64

St. Francis 7 11 15 23 56

NICHOLS (7-3): Miner 19, Lewis 23, Vance 7, White 2, Myer 1, Schmit 12.

ST. FRANCIS (2-5): Barnes 10, Burse 6, Shirver 9, K. Holness 10, Kennedy 6, T. Hollness 4, Taylor 6, Davis 5.

3-pointers: Vance, Barnes 2, Schriber 3, Davis.

Girl basketball

Emerling Ford Tournament

1st-Springville 52, Mt. St. Mary’s 34

Springville 4 16 13 19 52

MSM 11 7 9 7 34

SPINGVILLE: A. Woodarek 12, T. Woodarek 12, Dallas 10, Rollek 12, Kwiatkowski 6.

MSM: Barry 10, Kreuz 5, Meegan 9, Fleming 6, McGorry 2, Durkin 2.

3-pointers: A. Woodarek, Dallas 2, Meegan 3.

3rd-West Vally 41, W.S. East 36

West Valley 6 12 15 8 41

W.S East 14 7 4 11 36

West Valley (1-6): Thomas 12, Snayczuk 20, Seltzer 2, McLeod 1, Erlandson 5, Gentner 1.

W.S. EAST (0-7): Larsen 2, Funk 10, Schuster 4, Carter 7, Byrne 9.

3-pointers: Carter, Snayczuk 2.

Tonawanda Tournament

1st-Amherst 60, Tonawanda 40

Amherst 8 20 17 15 60

Tonawanda 10 9 6 15 40

AMHERST (5-0): Sullivan 19, Wanzer 15, Foster 7, Allard 4, Jones 14, Rice 1.

TONAWANDA (5-2) : Harrison 4, Compeau 4, Snyder 4, Hern 13, Slater 5, Farrell 5, Schoelerman 2.

3-pointers: Sullivan, Wanzer, Harrison, Hern 3.

Monsignor Martin Assn.

Christ. Central 66, Nia. Catholic 22

CC 22 12 19 13 66

NC 5 7 2 12 26

CHRISTIAN CENTRAL (6-2): Gold 2, Moran 6, Ranallo 8, Stone 4, Miller 29, Doyle 6, Lattimer 11.

NIAGARA CATHOLIC (4-2): Whisker 4, Martineau 2, Schultz 1, Campbell 6, Beccino 6, Franjoi 2, Kane 2, Adamson 3.

Nonleague

Sweet Home 42, Eden 32

Sweet Home 8 12 13 9 42

Eden 4 9 6 13 32

SWEET HOME (5-2): Gentkze 7, V. Odom 6, Walker 6, Virges 4, Schwab 2, L. Odom 11, Trueheart 6.

EDEN (1-4): Ballou 2, Abram 3, Kraska 11, Gearhart 12, Gates 4.

3-pointers: L. Odom, Gentkze.

Depew 57, St. Mary’s 36

Depew 15 25 7 10 57

St. Mary’s 8 8 12 8 36

DEPEW: Santiago 10, Buono 28, Mann 2, Federowicz 24, Guay 7, Borgosz 4, Wayne 2

ST. MARYS: Haffey 2, Salamone 5, Hamilton 5, Steck 4, Zajac 3, Kowaleski 8, Casillo 4, Pufpaff 5.

3 pointers: Santiago 2, Buno 4, Salamone, Hamilton, Zajack, Pufpaff.

Pine Valley 47, Frewsburg 45 (OT)

Pine Vlly 11 13 11 8 4 47

Frewsburg 9 9 17 8 2 45

PINE VALLEY (4-1): Waterman 7, Mansfield 10, Bentham 5, Killock 6, Jes. Wilxoc 11, Jam. Wilcox 7.

FREWSBURG (3-4): Blanchard 8, Hair 13, Johnson 8, Lynn 13, Whippo 4, Davis 4.

3-pointers: Blanchard 2, Johnson , Bentham, Jes. Wilcox.

Boys hockey

Belmont Hill Tournament

Semifinals

Kimball Union (N.H.) 3, Nichols 2 (OT)

7th-Hebron (Maine)6, St. Francis 3

WNY Federation

Bishop Timon 4, Orchard Park 2

BT (7-4): Justin Blake g-a, Sean Hillery g-a

Wmsv. East 5, Grand Island 0

WE: Matt Steffan 2g-a; Max Battastoni sho

Lew-Port 2, Lockport 1

LP (6-4): Sean Richardson gwg-a

WNY Frontier League

East Aurora 5, Eden/Lake Shore 2

South Park/Riverside 4, Orchard Park 4

Bowling

The Festival of Lights Tournament

at Thruway

Boys team

Oswego 6,317, Frontier A 6,252, Tonawanda A 5,939, Lew-Port 5,926, V-Webster 5,866, Wmsv. North 5,864, Nia.-Wheatfield 5,807, Depew 5,692, St. Francis 5,671, Ochard Park A 5,647, Gate Chili A 5,620, Orchard Park B 5,588, St. Joe’s 5,575, O’Hara 5,560, Bishop Timon 5,507, Dunkirk A 5,417, Frontier B 5,395, Lancaster A 5,383, Ken East 5,333, Ken West 5,302, Iroquois 5,291, N. Tonawanda 5,199, Maryvale, 5,186, Southwestern 5,155, Grand Island 5,073, Lockport 5,055, Canisius 5,025, Alden 5,023, Niagara Falls 4,978, Eden 4,879, Tonawanda B 4,870, Dunkirk B 4,683, Amherst 4,569, Lancaster B 4,464

All Tournament ,

Chad Mee (Front) 1,503, Nate Maloney (NW) 1,398, Colin Hunt (WN) 1,309, Tyler Roskwitalski (LP) 1,290, Kyle Zack (Tona) 1,284, Kevin Bienko (St. Joe’s) 1,269, Matt Kinn (Front) 1,262.

Girls team

V-Webster 5,613, Niagara Falls 5,428, N. Tonawanda 5,411, Depew 5,266, Frontier A 5,220, Maryvale A 5,181, Ochard Park A 5,057, Dunkirk 5,001, Tonawanda 4,884, Nia.-Wheat 4,753, Frontier B 4,741, Amherst 4,682, Ken West 4,643, Grand Island 4,466, Lockport A 4,330, Lew Port 4,159, Orchard Park B 4,053, Southwestern 4,053, Ken East 3,725, Maryvale B 3,606, Alden 3,598, Lockport B 3,295.

All Tournament

Sarah Godfrey (Depew) 1,161, Rebecca Conlan (NT) 1,159, Cassidy Powers (NT) 1,152, Sara Snyder (Depew) 1,150, Brianne Meyer (OP) 1,135, Emily Phillips (KW) 1,135, Marissa Staschak (NW) 1,133, Brittany McAndrews (Front) 1,115.