ADVERTISEMENT

Area Golf

WNYPGA

Coors Section Championship

at CC of Buffalo

Eddie Suchora 34-36—70

Alexander Weir 35-36—71

Rob Horak 35-37—72

Lon Nielsen 36-36—72

Liam Friedman 33-39—72

Tim Fries 39-34—73

Kirk Stauffer 36-37—73

Chuck Antonuccio 36-38—74

Michael O’Connor 36-38—74

Steve Latimer 37-37—74

Zachary Metcalfe 34-40—74

Neil Reidy 38-36—74

Jon Hoecker 34-40—74

Chip Clover 37-38—75

J.A. Sutherland 38-37—75

Steve Bordner 38-37—75

Dwayne Randall 37-38—75

Sean Coleman 37-38—75

WNYPGA JUNIOR TOUR CHAMPIONSHIP

at Ridgemont CC & Blue Heron Hills GC

Boys 16-18

Nolan Ditcher, Randolph 36-36—72

Patrick Hinkson, Lyndonville 37-36—73

Christopher Yustin, E. Amherst 37-39—76

Jacob Blondell, Clifton Springs 37-40—77

Dylan Glatz, Jamestown 39-40—79

Erich Spitz, Orchard Park 40-39—79

Wilson Lockwood, Jamestown 41-39—80

Matt Vona, Angola 44-37—81

Tyler Sullivan, Fairport 39-42—81

Joseph Napoli, Lockport 45-37—82

Caleb Edwards, Cuba 43-39—82

Boys 13-15

Matthew Genaway, Darien Cntr 35-40—75

Mitchell Smith, Orchard Park 40-38—78

Jake Roach, East Aurora 39-41—80

Jeffrey Coons, Lancaster 38-42—80

Richy Felber, Clarence, NY 38-42—80

Randy Felber, Clarence Center 40-40—80

Boys 9-Hole

Ian Wagner, Medina 38

Collin Zlotek, Depew 43

Girls 13-15

Sarah Beckwith, Lakeview 42-43—85

Alexis Kim, Clarence 42-45—87

Sydney Ball, Pittsford 43-47—90

Girls 16-18

Lauren Kase, N. Tonawanda 40-40—80

Sara Riso, Hamburg, NY 40-40—80

Marissa Del Monaco, Little Vlly 40-42—82

WNYPLGA BILL BOYLE

MEMORIAL 2 MAN B/B TEE TIMES

Saturday, Aug. 16 at 18 Mile Creek

10 a.m. — Ken Fierle/John Kennedy/Brian Williams/Dave Gonzalez; 10:08 a.m. — Jeff Frey/Brian Engl/Joe Gugino/Dave Morgante; 10:16 a.m. — Bill Gleason/Mike Zelaski/James Stewart/Ken Weaver; 10:24 a.m. — Craig Cummings/Kerry Andrews/Bob Downey/Kim Andrews; 10:32 a.m. — Mark Dipasquale/Bob Bleech/TBA/TBA; 10:40 a.m. — Don Vickerd/Dennis Serifin/Jeff Spriegel/Bob Trimper; 10:48 a.m. — Daryl Gallineau/Dan Schaefer/Tom Emborsky/Patrick McClain; 10:56 a.m. — Steve Dearth/Don Bracci/Bill Meetze/Roger Ferguson; 11:04 a.m. — Norm Nieminen/Dana Harrington/Joe Abbarno/Frank Tedesco; 11:12 a.m. — Ray Suto/Jim Snyder/Chris Jentsch/Joe Barbic; 11:20 a.m. — Gary Neuschel/Bill Fairchild/Jim Snajczuk/Bill Lynch; 11:28 a.m. — Glen Gast/Steve Stone/Vince Puglia/Dan Misko.

BRIGHTON: Club Championship — Overall Winner: Jeff Ventura 218, Runner-Up: John Corrigan 225; Championship Flight: Eric Schotke 229; A Flight: Jon Annas 241; B Flight: -John Bowes 250; C Flight: Rich Vargo 200; Senior Champion: Tim Sweeney 138; Super Senior Champion: Rich Vargo 131.

CHERRY HILL: Club Championship — Champion: Brett Kerr 233, Runner-up: Anthony Demezio 80, Low-net: Michael Reynolds 74; Class A: John Richmond 164; Class B: Lee Bowers 169; Class C: Doug Wright 201; Class D: Francis McGarry 206.

FOX VALLEY: Club Championship — Overall champion: Tom Cornell 231, Runner-Up: Jayce Wallace 237; A Flight: Tim Frank 159; B Flight: Abe Sallaj 169; C Flight: Dave Lynch 186. Ladies’ Club Championship — Overall: Chelsea D’Antonio 152; A Flight: Kathy Hooper 168; B Flight: Diane Ashby 178.

GROVER: Women’s Buffalo Golf Cub 18 Hole Club Champion — Overall: Earleen Willaims 187; Class A: Geri Endle (gross) 211, Mary Lou Thompson (net) 157; Class B: Marian Doktor (gross) 237, Mary Goulding (net) 158. 9-Hole Champion — Overall: Cheryl Passmore 97; Class A: Colleen Burke (gross) 106, Bonnie Gorlewski (net) 74; Class B: Dorothy Bartell (gross) 119; Esther Szikszay (net) 66.

ORCHARD PARK: Mr. & Mrs. Club Championship — Gross winners: William and Pat Koklmann 82, Net winners: Sam and Jen Puleo 57.5; First Flight: Jack at Patty Pohlman (gross) 84, Tom and Sharon McCann (net) 61.5; Second Flight: Eric and Sherrie Paulson (gross) 86, William and Lisa Lindquist (net) 60.5; Third Flight: Jim and Kathy Holowka (gross) 89, Phil and Barbara Elliott (net) 63.5; Fourth Flight: James and Betty Jo McAuliffe (gross) 87, Gary and Ann Diem (net) 65.