ADVERTISEMENT

Area golf

Western New York PGA - Midvale Pro-Am Invitational

at Midvale Country Club, Penfield

Professional division

1 Lon Nielsen 69

T2 Tim Fries 71

T2 Christopher Stoddard 71 4 Dwayne Randall 72 T5 Jon Hoecker 73 T5 Thomas Keenan 73

T7 Mike Kiel 74

T7 Mark Kirk 74

T7 Steve Barber 74

T7 Jason Piurkoski 74

11 Michael D’Orazio 75 T12 Scott Bates 76

T12 Jacob Tarzia 76 T12 Bobby Hogan 76

T12 Michael O’Connor 76

T16 Ryan Swanson 78

T16 Tim Falkner 78

T18 Dick Lucas 79

T18 Mike Maloney 79

T18 Denny Ferstler 79

T18 Rob Horak 79 Senior division

1 Lon Nielsen 69

2 Tim Fries 71

3 Jon Hoecker 73

T4 Mark Kirk 74

T4 Steve Barber 74

6 Bobby Hogan 76

T7 Dick Lucas 79

T7 Denny Ferstler 79

T7 Rob Horak 79

10 Steve Latimer 82

11 Bill Neary 98

BDGA Hubbard Division

at Brierwood CC

Sub-Juniors: Wanakah 252, East Aurora 253, Brierwood 253, Tri-County 254, Orchard Park 268, Gowanda 288. Meadalist: Mike Donner 77 (Wanakah).

Juniors: Brierwood 233, Tri-County 235, Orchard Park 249. Medalist: Joe Marszalek 75 (Tri-County).

Girls: Medalist: Sydney Shaw 78 (OP)

DELAWARE PARK: Women’s Club Championship – Overall: Earlene Williams 88. Runner-up: Brenda Gray 95. A Gross: Pearl McSpadden 95, Rose Bartha 98. A Net: Leslie Kosicki 74, Donna Lamb 75. B Gross: Clare Ganey 103, Carol Hoffman 110. B Net Elaine Megna 72, Marilyn Melnyk 72. C Gross: Parmalier Murphy 112, Carol Garito 118. C Net Mary Carter 75, Kathy Gilbert 77. D Gross: Carol Maggio 142, D Net: Verna Kieffer 98.

IVY RIDGE: NYS Jr. Golf Tour Parent-Junior Scramble – 15-18: Jake Palczynski 75, Matt Ladd 79, Tom Carr 84. 13-14: Jeff Cummins 73, Lucas Palmer 83, Collin Mack 86. 10-12: Matt Carr 79, Aiden Burczyk 84, Jon Weitz 103. Girls: Emily Kase 79, Sophia Downey 93.

LOCKPORT TOWN & COUNTRY CLUB: Mr. & Mrs. Championship – Gross: Doug and Amy Birmingham 83-93-176. Runners-up: Doug and Cynthia Herberger 90-88-178. Net: Tom and Christine Weeks 70-70-140. Runners-up: Jim and Gail Rippe 68-75-143.

SOUTH PARK: Ladies Club championship – Overall: Karen Pulinski 91 (won playoff). Class AA low gross Kim McNamara 91, low net Karen Surdyke 69. Class A low gross Colleen Mure 103, low net Margaret Duffy 68. Class B low gross Judy Pukalo 109, low net Kathy Bucierka 68 moc. Class C low gross Wynne Noone 121, low net Martha Lombardo 72.

SPRINGVILLE: Club championship – Overall: Michael Carrig 70-69-69-208. A Flight: John Beltz 76-76-152. B Flight: Jeff Duerr 80-87-167. C Flight: Jim Duprey 84-83-167. D Flight: Gary Johnosn 89-93-182. Ladies – Overall: Michelle Kirby 88-83-171. A Flight: Julie Shisler 89-94-183. B Flight: Sheryl Horschel 104-102-206.

TAN TARA: Ladies Club Championship – Overall Champion: Lindley Bowen 158. Overall Runner Up: Kori Grasha 159. AA Flight: Vaso Kroto 163, Terry Deluca 166, Sherry Martell 169. A Flight: Peggy Glichowski 172, Judy Kayne 182, Coleen McNally 190. B Flight: Katie Gray 207 (playoff), Mary Ann Billman 207, Carole St. George 212 MOC. C Flight: Joyce Mintz 224, Ellie Guyett 257. Ladies Senior Championship – Champion: Lindley Bowen 81. Gross: Sandy Lewandowski 103, Ann Deutschlander 106. Net: Joyce Evans 69, Joyce Mintz 74.

TRI-COUNTY: Club championship – Overall Champions: Men: Bob Clarke 157. Seniors: John Vona 160. Women: Jane Fisher 203. Champions Flight: Fred Mosca 158, Matt Vona 158, Justin Young 159. Presidents Flight: Mike Taylor 167, Joel Szymczak 174, Dave Vona 174. Vice Presidents Flight: Chuck Feldmann 186, Ed Griewisch 186, Tom Mudra 189. Seniors Flight: John Vona 160, Mike Daumen 164, John Wallace 169. Ladies Flight: Jane Fisher 203, Merri Carol Hall 206, Brenda Clarke 207.

WESTWOOD: Men’s 37th Annual Member-Member – Overall: Dave Desmon & Paul Tokasz. Overall Runners-Up: Matt Baudo & Dave Carleton. Senior Champions: David Borchard & Tom Buckley. Overall Medalists: James Peel & John Svarczkopf.Women’s Member-Member – 1st: Sylvia Tokasz & Debbie Di Matteo. 2nd: Kathleen Rapin & Karen Dobos. 3rd: Pamela Gray & Debra Pares.