Skip to primary navigation Skip to main content

Standings

Based on games reported to The Buffalo News.

Standings

Return to Standings Main Page

GIRLS LACROSSE


Monsignor Martin: Girls lacrosse


School League All GF GA
Mount St. Mary7-19-315494
Sacred Heart7-110-2160111
Nardin5-35-499113
Buffalo Seminary2-62-768104
Mount Mercy2-62-669112
St. Mary's/Lanc.2-83-890113



Class A : Girls lacrosse


School League All GF GA
Lancaster7-114-3205139
Frontier6-111-215499
Hamburg4-18-6163128
Clarence3-57-7159149
Orchard Park3-57-8140141
Lockport0-32-771123
Niagara Falls0-50-961126



Class B : Girls lacrosse


School League All GF GA
Williamsville North8-213-3227128
Hamburg4-18-6163128
Niagara-Wheatfield3-19-3157103
Williamsville East6-310-4177115
Grand Island3-45-7100138
Williamsville South3-45-7116158
West Seneca East2-34-9126154
Iroquois1-27-7152143
North Tonawanda0-40-62882
West Seneca West0-41-964143
Niagara Falls0-50-961126
Sweet Home0-50-746108



Class C : Girls lacrosse


School League All GF GA
Amherst8-011-319668
Lake Shore7-211-4188111
East Aurora7-47-8120120
Grand Island3-45-7100138
Iroquois1-27-7152143
Eden1-63-891145
North Tonawanda0-40-62882
Springville0-70-1031162



Niagara Frontier: Girls lacrosse


School League All GF GA
Niagara-Wheatfield3-19-3157103
Grand Island3-45-7100138
Lockport0-32-771123



GIRLS LACROSSE


Friday, March 28th, 2014

Nonleague
  • Frontier 8, Amherst 6

Saturday, March 29th, 2014

Class C
  • Iroquois at Amherst, 9 a.m.
Nonleague
  • Mount St. Mary at Grand Island, 10 a.m.

Monday, March 31st, 2014

Nonleague
  • Lancaster 18, Amherst 11

Tuesday, April 1st, 2014

Class A
  • Clarence 15, Niagara Falls 3
  • Lockport at Lancaster, 5 p.m.
  • Frontier 12, Orchard Park 6
Class B
  • Grand Island at Williamsville East, 4:45 p.m.
  • Niagara-Wheatfield at Williamsville North, 4:45 p.m.
  • Hamburg 12, West Seneca East 7

Wednesday, April 2nd, 2014

Class C
  • Lake Shore at Iroquois, 4:45 p.m.
Nonleague
  • North Tonawanda at Springville, 4:45 p.m.
  • Eden 12, Sweet Home 9
  • West Seneca West at East Aurora, 5 p.m.
  • Amherst 16, Williamsville South 0

Thursday, April 3rd, 2014

Class A
  • Lancaster at Clarence, 4:45 p.m.
  • Frontier 13, Niagara Falls 1
  • Orchard Park 13, Lockport 3
Class B
  • Williamsville North at West Seneca East, 4:45 p.m.
  • Hamburg 14, Williamsville East 4

Friday, April 4th, 2014

Monsignor Martin
  • Nardin 17, Mount Mercy 14
Class B
  • West Seneca West at Williamsville South, 5 p.m.
Nonleague
  • Iroquois at Frontier, 4:45 p.m.
  • Sweet Home at Lake Shore, 4:45 p.m.
  • Mount St. Mary at Niagara Falls, 4:45 p.m.
  • Niagara-Wheatfield at Eden, 5 p.m.
  • East Aurora at North Tonawanda, 5 p.m.

Saturday, April 5th, 2014

Monsignor Martin
  • Sacred Heart 8, St. Mary's/Lanc. 7
Nonleague
  • Mount St. Mary at West Seneca East, 1 p.m.
  • Lancaster 12, V-Webster-Schroeder 10

Monday, April 7th, 2014

Monsignor Martin
  • Mount St. Mary at Nardin, 4:30 p.m.
  • Buffalo Seminary at St. Mary's/Lanc., 4:30 p.m.
Class B
  • Williamsville South at North Tonawanda, 5 p.m.
Nonleague
  • Amherst at Sweet Home, 4:45 p.m.
  • Lake Shore at West Seneca West, 4:45 p.m.
  • Eden 15, Grand Island 7
  • East Aurora at Niagara-Wheatfield, 5 p.m.
  • Iroquois 19, Springville 5

Tuesday, April 8th, 2014

Class A
  • Lockport at Frontier, 5 p.m.
  • Lancaster 16, Niagara Falls 6
  • Clarence 10, Orchard Park 9
Class B
  • West Seneca East at Williamsville East, 5 p.m.
  • Hamburg 10, Williamsville North 8
Nonleague
  • Springville at Niagara-Wheatfield, 4:45 p.m.
  • Lake Shore at Williamsville South, 4:45 p.m.

Wednesday, April 9th, 2014

Monsignor Martin
  • Sacred Heart at Buffalo Seminary, 4:30 p.m.
  • Nardin at St. Mary's/Lanc., 4:30 p.m.
Class B
  • Williamsville East at Sweet Home, 4:45 p.m.
Nonleague
  • Orchard Park at Iroquois, 4:30 p.m.
  • Grand Island at East Aurora, 4:45 p.m.
  • North Tonawanda at Eden, 5 p.m.
  • Amherst 17, West Seneca West 3

Thursday, April 10th, 2014

Class A
  • Lancaster 13, Frontier 5
  • Clarence 21, Lockport 6
  • Orchard Park 13, Niagara Falls 4
Nonleague
  • Lake Shore 16, West Seneca West 5
  • Grand Island 10, Springville 8
  • Williamsville South 12, East Aurora 9
  • Williamsville North 17, Iroquois 10

Friday, April 11th, 2014

Nonleague
  • Mount St. Mary 11, Eden 9

Saturday, April 12th, 2014

Monsignor Martin
  • Mount Mercy at St. Mary's/Lanc., 11 a.m.

Monday, April 21st, 2014

Nonleague
  • Niagara Falls at Springville, 4:30 p.m.

Tuesday, April 22nd, 2014

Class A
  • Lancaster 14, Clarence 6
Class B
  • Williamsville North 19, Niagara-Wheatfield 9
Class C
  • Lake Shore 12, Iroquois 7
Nonleague
  • North Tonawanda at Springville, 4:45 p.m.
  • West Seneca West 7, East Aurora 6

Wednesday, April 23rd, 2014

Monsignor Martin
  • Sacred Heart 11, Mount St. Mary 10
Class B
  • Sweet Home at North Tonawanda, 5 p.m.
  • West Seneca East 12, Williamsville East 9
Class C
  • Lake Shore 8, East Aurora 2
  • Amherst 18, Eden 5
Nonleague
  • Niagara-Wheatfield at Niagara Falls, 4:45 p.m.
  • Grand Island at Lockport, 5 p.m.

Thursday, April 24th, 2014

Class A
  • Frontier 17, Clarence 7
Class B
  • Iroquois 14, Williamsville South 8
  • Williamsville East 9, Williamsville North 8
  • West Seneca West at Sweet Home, 5 p.m.
Nonleague
  • Lake Shore 16, Niagara-Wheatfield 7
  • West Seneca East 11, Orchard Park 8
  • Lancaster 12, Hamburg 10

Friday, April 25th, 2014

Monsignor Martin
  • Mount St. Mary 16, Buffalo Seminary 7
Class A
  • Lancaster 12, Orchard Park 5
Class B
  • Grand Island 10, North Tonawanda 5
  • Williamsville East 14, West Seneca West 3
Class C
  • Amherst 11, East Aurora 1
Nonleague
  • Niagara-Wheatfield 15, Lockport 7
  • Clarence 15, McDowell (Pa.) 7

Saturday, April 26th, 2014

Class B
  • Williamsville North at Williamsville South, 10 a.m.
Nonleague
  • Sweet Home at Iroquois, 10 a.m.
  • St. Mary's/Lanc. 10, Niagara Falls 9
  • Clarence at West Seneca East, 10 a.m.
  • Sacred Heart 17, McDowell (Pa.) 11
  • V-Mercy at Amherst, 11 a.m.
  • Frontier at Hamburg, 12 p.m.

Monday, April 28th, 2014

Monsignor Martin
  • Sacred Heart 18, Nardin 12
  • Mount St. Mary 12, St. Mary's/Lanc. 5
  • Mount Mercy 8, Buffalo Seminary 7
Class A
  • Niagara Falls at Lockport, 5 p.m.
Class B
  • West Seneca West at Grand Island, 4:45 p.m.
  • Niagara-Wheatfield at North Tonawanda, 5 p.m.
Class C
  • East Aurora 13, Eden 5
  • Lake Shore 21, Springville 1

Tuesday, April 29th, 2014

Class A
  • Frontier 12, Orchard Park 8
Class B
  • Williamsville North at West Seneca West, 4:45 p.m.
  • Sweet Home at Williamsville South, 4:45 p.m.
Class C
  • East Aurora 9, Grand Island 3
Nonleague
  • Nichols 12, McDowell (Pa.) 3
  • Williamsville East 13, Iroquois 7
  • Hamburg at Clarence, 5 p.m.

Wednesday, April 30th, 2014

Monsignor Martin
  • St. Mary's/Lanc. 8, Buffalo Seminary 6
  • Mount St. Mary at Nardin, 4:30 p.m.
Class A
  • Lockport at Lancaster, 5 p.m.
Class B
  • Grand Island at Niagara-Wheatfield, 4:45 p.m.
  • Williamsville North at West Seneca East, 4:45 p.m.
Class C
  • East Aurora 13, Springville 3
  • Amherst 13, Lake Shore 7
Nonleague
  • North Tonawanda at Niagara Falls, 7 p.m.

Thursday, May 1st, 2014

Monsignor Martin
  • Buffalo Seminary 12, Nardin 9
Class A
  • Lancaster 16, Clarence 9
Class B
  • Williamsville South at Williamsville East, 4:45 p.m.
  • Williamsville North 19, Sweet Home 4
Nonleague
  • Nichols 16, Sacred Heart 7
  • Frontier 15, West Seneca East 9
  • Iroquois 9, West Seneca West 8
  • Hamburg 14, Orchard Park 4

Friday, May 2nd, 2014

Monsignor Martin
  • Sacred Heart 17, Mount Mercy 7
Class B
  • Williamsville East 11, Sweet Home 6
Class C
  • Lake Shore 18, Eden 6
  • Amherst 21, Springville 0
Nonleague
  • Grand Island 9, Niagara Falls 8
  • Niagara-Wheatfield 9, East Aurora 8
  • Lancaster 15, West Seneca East 10
  • Lockport 13, North Tonawanda 9
  • Williamsville North 17, Iroquois 10

Saturday, May 3rd, 2014

Monsignor Martin
  • St. Mary's/Lanc. 11, Mount Mercy 5
Class A
  • Frontier 13, Clarence 5
Class B
  • Williamsville South at West Seneca West, 10 a.m.
Class C
  • East Aurora 11, North Tonawanda 2
Niagara Frontier
  • Grand Island 15, Lockport 13
Nonleague
  • Orchard Park 11, West Seneca East 10
  • V-Webster-Thomas 9, Lancaster 8

Monday, May 5th, 2014

Monsignor Martin
  • Mount St. Mary 16, Mount Mercy 6
  • Sacred Heart 14, Buffalo Seminary 9
Class B
  • Williamsville East 17, North Tonawanda 5
  • Williamsville South 16, Sweet Home 9
Class C
  • Lake Shore 11, East Aurora 9
  • Amherst 17, Eden 2
Nonleague
  • Niagara-Wheatfield 19, Niagara Falls 10
  • Lockport 7, Grand Island 6

Tuesday, May 6th, 2014

Class A
  • Lancaster 11, Orchard Park 3
Class B
  • Sweet Home at West Seneca West, 4:45 p.m.
  • Williamsville North 10, Williamsville East 6
Nonleague
  • Niagara-Wheatfield 10, Springville 3
  • Clarence 15, West Seneca East 13
  • Frontier 15, Hamburg 9
  • Iroquois 13, Williamsville South 11

Wednesday, May 7th, 2014

Monsignor Martin
  • Nardin 11, Buffalo Seminary 8
  • Mount St. Mary 12, Sacred Heart 9
Class B
  • Grand Island at North Tonawanda, 5 p.m.
Class C
  • Eden at Springville, 5 p.m.
  • Amherst 16, East Aurora 2
Nonleague
  • Niagara-Wheatfield 13, Lockport 8

Thursday, May 8th, 2014

Monsignor Martin
  • Mount Mercy 14, St. Mary's/Lanc. 13
Class B
  • Williamsville East 17, West Seneca West 9
  • Williamsville North 17, Williamsville South 11
Class C
  • East Aurora 12, Eden 10
Nonleague
  • Frontier 18, Lake Shore 9
  • Lancaster 9, West Seneca East 6
  • Orchard Park 14, Notre Dame (Ont.) 6
  • Iroquois 17, Sweet Home 5
  • Clarence 12, Hamburg 11

Friday, May 9th, 2014

Monsignor Martin
  • Nardin 10, St. Mary's/Lanc. 8
  • Mount St. Mary 14, Mount Mercy 5
Class A
  • Lockport at Niagara Falls, 5 p.m.
Class B
  • Niagara-Wheatfield 13, North Tonawanda 1
  • Williamsville South 15, Grand Island 10
  • West Seneca East 18, West Seneca West 8
Class C
  • Lake Shore 15, Springville 1
  • East Aurora 5, Iroquois 3
Nonleague
  • Sacred Heart at Sweet Home, 4:45 p.m.

Monday, May 12th, 2014

Monsignor Martin
  • Mount St. Mary 14, Buffalo Seminary 6
  • Nardin 17, Mount Mercy 10
  • Sacred Heart 17, St. Mary's/Lanc. 9
Class B
  • Williamsville North 13, West Seneca East 6
  • West Seneca West at Williamsville South, 7:30 p.m.
Class C
  • Amherst 9, Lake Shore 8
Niagara Frontier
  • Niagara-Wheatfield 18, Grand Island 4
Nonleague
  • Williamsville East 17, Lockport 8
  • Niagara Falls at North Tonawanda, 7 p.m.

Tuesday, May 13th, 2014

Monsignor Martin
  • Buffalo Seminary 8, St. Mary's/Lanc. 7
Class A
  • Frontier 9, Lancaster 8
  • Orchard Park 10, Clarence 8
Class B
  • Niagara-Wheatfield 16, Grand Island 4
  • Williamsville South 17, Sweet Home 11
  • Hamburg 15, West Seneca East 5
  • Williamsville North 17, West Seneca West 7
Class C
  • East Aurora 16, Springville 4
Nonleague
  • Williamsville East 14, Iroquois 4

Wednesday, May 14th, 2014

Monsignor Martin
  • Mount St. Mary 13, St. Mary's/Lanc. 2
  • Sacred Heart 15, Nardin 5
Class B
  • Grand Island 12, Niagara Falls 11
Class C
  • Lake Shore 18, Eden 5
  • Amherst 19, Springville 1
Nonleague
  • Hamburg at Lancaster, 5 p.m.
  • North Tonawanda at Lockport, 5 p.m.

Thursday, May 15th, 2014

Monsignor Martin
  • Mount Mercy at Buffalo Seminary, 4:30 p.m.
  • Nardin at St. Mary's/Lanc., 4:30 p.m.
Class B
  • Williamsville North 16, Sweet Home 2
  • Williamsville East 20, Williamsville South 5
Class C
  • Eden 18, Springville 5
Nonleague
  • Orchard Park 13, Hamburg 9
  • Frontier at West Seneca East, 7 p.m.
  • Lancaster at Amherst, 7:30 p.m.
  • Iroquois 11, West Seneca West 8

Friday, May 16th, 2014

Class A
  • Lancaster 10, Hamburg 9
Nonleague
  • Niagara-Wheatfield 17, Mount St. Mary 10
  • Williamsville North at Clarence, 4:45 p.m.

Saturday, May 17th, 2014

Monsignor Martin
  • Nardin 11, St. Mary's/Lanc. 10

Monday, May 19th, 2014

Class B prequarterfinals
  • Iroquois 18, North Tonawanda 6
  • Sweet Home vs. West Seneca West at West Seneca West, 4:45 p.m.
  • Williamsville South 13, Grand Island 10
Nonleague
  • Williamsville North 12, Clarence 9

Tuesday, May 20th, 2014

Monsignor Martin semifinals
  • Mount St. Mary 18, Nardin 7
Class A quarterfinals
  • Clarence 19, Niagara Falls 9
  • Orchard Park 14, Lockport 6
Monsignor Martin semifinals
  • Sacred Heart 17, Buffalo Seminary 5
Class B quarterfinals
  • Hamburg 18, Williamsville South 5
  • West Seneca East 13, Niagara-Wheatfield 11
  • Williamsville East 14, Iroquois 10
  • Williamsville North 18, West Seneca West 6

Thursday, May 22nd, 2014

Monsignor Martin championship
  • Sacred Heart 10, Mount St. Mary 8
Class A semifinals
  • Frontier 9, Clarence 8
  • Lancaster 13, Orchard Park 9
Class B semifinals
  • Hamburg 13, West Seneca East 6
  • Williamsville North 14, Williamsville East 12
Class C semifinals
  • Amherst 17, Eden 4
  • Lake Shore 16, East Aurora 4

Wednesday, May 28th, 2014

Class A championship
  • Lancaster 10, Frontier 8
Class B championship
  • Hamburg 14, Williamsville North 11
Class C championship
  • Lake Shore 9, Amherst 5

Saturday, May 31st, 2014

Far West Regionals Class A
  • V-Pittsford 14, Lancaster 8
Far West Regionals Class B
  • V-Victor 16, Hamburg 5
Far West Regionals Class C
  • V-Honeoye Falls-Lima 19, Lake Shore 4

Friday, September 26th, 2014

Nonleague
  • Maple Grove at Silver Creek, 6:30 p.m.

Sports scoreboard

More scores »

Today's Games

Football

Class AA quarterfinals

Lockport at Jamestown, 7 p.m.

Niagara Falls at Orchard Park, 7 p.m.

Class D

Portville at Frank/Ell/West Valley , 7 p.m.

Calendar:

Upcoming Events

Picks | Today | Sat | Sun | Mon
Submit an event More events »

Newsletters

Sorry, an unexpected error occurred. Please try again later.

Please select newsletter(s)

Thank you for subscribing!

×

Text Message Alerts

Sorry, an unexpected error occurred. Please try again later.

Please enter a valid 10 digit phone number

Please select text message alert(s)

Thank you for subscribing!

×