Skip to primary navigation Skip to main content

Standings

Based on games reported to The Buffalo News.

Standings

Return to Standings Main Page

BOYS BASKETBALL


Yale Cup Division I: Boys basketball


School League All
Bennett0-00-0
City Honors0-00-0



Monsignor Martin: Boys basketball


School League All
Bishop Timon-St. Jude0-00-1
Niagara Catholic0-01-0
Nichols0-01-0
St. Francis0-00-0
St. Mary's/Lanc.0-01-0
Walsh0-00-0



ECIC I: Boys basketball


School League All
Clarence0-00-0
Frontier0-00-0
Jamestown0-00-0
Orchard Park0-00-1
West Seneca West0-00-0
Williamsville North0-00-0



ECIC II: Boys basketball


School League All
Iroquois0-01-0
Starpoint0-00-0
Sweet Home0-00-0
West Seneca East0-00-0
Williamsville East0-00-0
Williamsville South0-00-0



ECIC III: Boys basketball


School League All
Cheektowaga0-01-0
Depew0-00-1
East Aurora0-00-0
Maryvale0-00-1
Pioneer0-00-0
Springville0-00-0



ECIC IV: Boys basketball


School League All
Cleveland Hill0-00-1
Eden0-00-0
Holland0-01-0
JFK0-00-2
Lackawanna0-00-0
Tonawanda0-00-0



Niagara Frontier: Boys basketball


School League All
Grand Island0-00-0
Kenmore East0-01-0
Kenmore West0-00-0
Lew-Port0-00-0
Lockport0-00-0
Niagara Falls0-00-0
Niagara-Wheatfield0-01-0
North Tonawanda0-00-0



CCAA East 1: Boys basketball


School League All
Allegany-Limestone0-00-0
Portville0-01-0



CCAA West 1: Boys basketball


School League All
Falconer0-01-0
Fredonia0-00-0
Silver Creek0-00-0
Southwestern0-00-0



BOYS BASKETBALL


Tuesday, September 17th, 2013

Nonleague
  • TBA at TBA

Thursday, November 21st, 2013

Nonleague
  • Health Sciences 87, Riverside 24

Friday, November 22nd, 2013

Nonleague
  • Olmsted at Global Concepts , 5:30 p.m.
  • da Vinci at WNY Maritime, 6 p.m.

Tuesday, November 26th, 2013

Nonleague
  • Gowanda 83, North Collins 35

Wednesday, November 27th, 2013

Nonleague
  • North Tonawanda at Tonawanda, 6:30 p.m.

Friday, November 29th, 2013

A. Leslie Lawrence Memorial Tipoff
  • Park 53, Cardinal O'Hara 48
  • Christian Central 66, WNY Maritime 53
Westfield Tournament
  • Forestville vs. Sherman at Westfield, 6:30 p.m.
  • Falconer vs. Westfield at Westfield, 8 p.m.

Saturday, November 30th, 2013

A. Leslie Lawrence Memorial Tipoff
  • Cardinal O'Hara vs. WNY Maritime at Christian Central, 3 p.m.
  • Park 73, Christian Central 27
Westfield Tournament
  • TBA vs. TBA at Westfield, 5:15 p.m.
  • TBA vs. TBA at Westfield, 7 p.m.

Monday, December 2nd, 2013

Nonleague
  • Sweet Home at Amherst, 3:45 p.m.
  • Buffalo Arts 59, JFK 35
  • Holland at Cardinal O'Hara, 6:30 p.m.
  • Lake Shore 82, North Collins 28
  • Cassadaga Valley at Falconer, 7:30 p.m.
  • Ellicottville at Southwestern, 7:30 p.m.
  • Franklinville at Walsh, 7:30 p.m.

Tuesday, December 3rd, 2013

ECIC I
  • West Seneca West at Williamsville North, 7:30 p.m.
Nonleague
  • CSAT 66, Tapestry 38
  • Starpoint at Grand Island, 6:30 p.m.
  • Roy-Hart at Tonawanda, 6:30 p.m.
  • Wilson at Lew-Port, 7 p.m.
  • Niagara-Wheatfield 47, Newfane 45
  • Oracle Charter at Olmsted, 7 p.m.
  • Clymer 68, West Valley 26
  • Westfield at Dunkirk, 7:30 p.m.
  • Panama at Forestville, 7:30 p.m.
  • West Seneca East at Orchard Park, 7:30 p.m.
  • Brocton at Pine Valley, 7:30 p.m.
  • Salamanca at Silver Creek, 7:30 p.m.
Frontier Tournament
  • TBA vs. TBA at Frontier, 6 p.m.
  • TBA vs. Frontier at Frontier, 7:30 p.m.
Town of Hamburg Lions Tipoff
  • Hamburg vs. Lackawanna at Frontier, 6 p.,m.
  • St. Francis vs. Frontier at Frontier, 7:30 p.m.

Wednesday, December 4th, 2013

Nonleague
  • Health Sciences 96, Dunkirk 48
  • Burgard 51, Albion 47
  • Medina 71, V-Oakfield-Alabama 43
  • Falconer 73, Cassadaga Valley 64
  • Niagara Catholic 72, CSAT 59
Lancaster Tipoff
  • Nichols 83, Cleveland Hill 72
  • Lancaster 60, Maryvale 56
Pastor-Cooper Memorial
  • Cardinal O'Hara 62, JFK 25
  • Holland 44, Emerson 35
  • Williamsville East vs. Oracle Charter at Daemen College, 7:15 p.m.

Thursday, December 5th, 2013

Nonleague
  • South Park 50, Global Concepts 38
  • Portville 61, V-Bolivar-Richburg 36
Gowanda Tournament
  • WNY Maritime 76, North Collins 36
  • Gowanda 60, West Valley 33
Iroquois Tournament
  • Kenmore East 57, Alden 55
  • Iroquois 54, Orchard Park 40
Lew-Port Tournament
  • Park 70, Cardinal O'Hara 61
Pastor-Cooper Memorial
  • Hutch-Tech 86, Tapestry 70
  • East 74, Bishop Timon-St. Jude 51
  • St. Mary's/Lanc. 63, Middle Early College 58
  • Cheektowaga 55, Depew 50
  • McKinley vs. Kenmore West at Daemen College, 8:45 p.m.

Friday, December 6th, 2013

ECIC II
  • Williamsville South at West Seneca East, 6:30 p.m.
Nonleague
  • Health Sciences at Global Concepts , 6 p.m.
  • Buffalo Arts at Akron, 6:30 p.m.
  • Medina at Burgard, 6:30 p.m.
  • Springville at Eden, 7 p.m.
  • Tonawanda at Starpoint, 7 p.m.
  • Oracle Charter at Amherst, 7:30 p.m.
  • Allegany-Limestone at Brocton, 7:30 p.m.
  • Forestville at Clymer, 7:30 p.m.
  • Cattaraugus/Little Valley at Franklinville, 7:30 p.m.
  • Southwestern at Panama, 7:30 p.m.
Cataract Classic
  • Niagara-Wheatfield vs. Wilson at Wilson, 5 p.m.
  • III-Liverpool vs. Depew at Depew, 6:30 p.m.
  • Sir Edmund McNabb (Canada) vs. Niagara Falls at Niagara Falls, 8 p.m.
Lancaster Tipoff
  • TBA vs. TBA at Lancaster, 6 p.m.
  • TBA vs. Lancaster at Lancaster, 7:30 p.m.
Lockport Tournament
  • St. Joe's vs. I-Prep/Grover at Lockport, 6 p.m.
  • Williamsville East vs. Lockport at Lockport, 7:30 p.m.
Olean Tipoff
  • Bradford (Pa.) vs. Silver Creek at Olean, 6:30 p.m.
  • Maple Grove vs. Olean at Olean, 8 p.m.
Pioneer Tournament
  • TBA vs. TBA at Pioneer, 5:30 p.m.
  • TBA vs. Pioneer at Pioneer, 7 p.m.
Portville Tournament
  • Port Allegany (Pa.) vs. Walsh at Portville, 7:30 p.m.
Town of Hamburg Lions Tipoff
  • TBA vs. TBA at Frontier, 6 p.,m.
  • TBA vs. TBA at Frontier, 7:30 p.m.

Saturday, December 7th, 2013

Amherst Tournament
  • TBA vs. TBA at Amherst, 12 p.m.
  • TBA vs. TBA at Amherst, 1:30 p.m.
Cataract Classic
  • Williamsville South vs. V-Batavia at Niagara Falls, 1:30 p.m.
  • V-Batavia vs. Williamsville South at Williamsville South, 1:30 p.m.
  • Sweet Home vs. V-Liverpool at Niagara Falls, 3 p.m.
  • Grand Island vs. Niagara Catholic at Niagara Falls, 4:30 p.m.
  • Bishop Timon-St. Jude vs. Williamsville North at Niagara Falls, 6 p.m.
  • Niagara Falls vs. V-Bishop Kearney at Niagara Falls, 7:30 p.m.
  • East Aurora vs. V-Geneva/Waterloo at Niagara Falls, noon
Gowanda Tournament
  • TBA vs. TBA at Gowanda, 12 p.m.
  • TBA vs. TBA at Gowanda, 1:30 p.m.
Iroquois Tournament
  • TBA vs. Iroquois at Iroquois, 4:45 p.m.
  • TBA vs. TBA at Iroquois, 4:45 p.m.
Lew-Port Tournament
  • Cardinal O'Hara vs. Lew-Port at Lew-Port, 4 p.m.
  • Park vs. Lafayette at Lew-Port, 6 p.m.
Lockport Tournament
  • TBA vs. TBA at Lockport, 6 p.m.
  • TBA vs. TBA at Lockport, 7:30 p.m.
Olean Tipoff
  • TBA vs. TBA at Olean, 1 p.m.
  • TBA vs. TBA at Olean, 2:30 p.m.
Pioneer Tournament
  • TBA vs. TBA at Pioneer, 3 p.m.
  • TBA vs. TBA at Pioneer, 5 p.m.
Portville Tournament
  • TBA vs. TBA at Portville, 12:30 p.m.
  • TBA vs. TBA at Portville, 3:30 p.m.

Monday, December 9th, 2013

Yale Cup Division I
  • City Honors at Bennett, 7:30 p.m.
Monsignor Martin
  • Bishop Timon-St. Jude at Niagara Catholic, 7:30 p.m.
CCAA West 1
  • Fredonia at Falconer, 7:30 p.m.
  • Silver Creek at Southwestern, 7:30 p.m.
Nonleague
  • Tapestry at I-Prep/Grover, 6 p.m.
  • South Park at Wilson, 6:30 p.m.
  • Oracle Charter at Newfane, 7 p.m.
  • Pine Valley at Cassadaga Valley, 7:30 p.m.
  • Cattaraugus/Little Valley at Ellicottville, 7:30 p.m.

Tuesday, December 10th, 2013

Monsignor Martin
  • Nichols at Walsh, 6 p.m.
ECIC I
  • West Seneca West at Frontier, 7:30 p.m.
  • Orchard Park at Jamestown, 7:30 p.m.
  • Clarence at Williamsville North, 7:30 p.m.
ECIC II
  • Sweet Home at Iroquois, 6:30 p.m.
  • Starpoint at Williamsville East, 7:30 p.m.
ECIC III
  • Cheektowaga at Springville, 6:30 p.m.
  • Pioneer at Depew, 7:30 p.m.
  • Maryvale at East Aurora, 7:30 p.m.
ECIC IV
  • Tonawanda at Holland, 6:30 p.m.
  • Cleveland Hill at Eden, 7 p.m.
  • Lackawanna at JFK, 7 p.m.
Niagara Frontier
  • Kenmore West at Grand Island, 6:30 p.m.
  • North Tonawanda at Niagara Falls, 6:30 p.m.
  • Lockport at Niagara-Wheatfield, 6:30 p.m.
  • Lew-Port at Kenmore East, 7 p.m.
CCAA East 1
  • Portville at Allegany-Limestone, 7:30 p.m.
Nonleague
  • V-Elba at Barker, 6 p.m.
  • Riverside at Chautauqua Lake, 6 p.m.
  • Health Sciences at MST Seneca, 6 p.m.
  • Burgard at Akron, 6:30 p.m.
  • Williamsville South at Canisius, 6:30 p.m.
  • Bishop Timon-St. Jude at Olean, 7 p.m.
  • Forestville at Panama, 7:30 p.m.
  • Clymer at West Valley, 7:30 p.m.
  • Dunkirk at Westfield, 7:30 p.m.
Bennett Tournament
  • TBA vs. TBA at Bennett, 6 p.m.
  • TBA vs. Bennett at Bennett, 7:30 p.m.

Wednesday, December 11th, 2013

Monsignor Martin
  • St. Francis at St. Mary's/Lanc., 7:30 p.m.
Nonleague
  • Lew-Port at Amherst, 6:30 p.m.
  • TBA at Roy-Hart, 7 p.m.
  • TBA at Ellicottville, 7:30 p.m.
  • TBA at Hinsdale, 7:30 p.m.
  • Maple Grove at Randolph, 7:30 p.m.

Sports scoreboard

More scores »

Today's Games

Boys lacrosse

Monsignor Martin

Bishop Timon-St. Jude at Canisius, 4:30 p.m.

St. Francis at Nichols, 5 p.m.

Class A

Orchard Park at Lancaster, 5 p.m.

Calendar:

Upcoming Events

Picks | Today | Fri | Sat | Sun
Submit an event More events »

Newsletters

Sorry, an unexpected error occurred. Please try again later.

Please select newsletter(s)

Thank you for subscribing!

×

Text Message Alerts

Sorry, an unexpected error occurred. Please try again later.

Please enter a valid 10 digit phone number

Please select text message alert(s)

Thank you for subscribing!

×