Skip to primary navigation Skip to main content

Standings

Based on games reported to The Buffalo News.

Standings

Return to Standings Main Page

GIRLS BASKETBALL


Canisius Cup: Girls basketball


School League All
Buffalo Arts2-02-1
Bennett1-02-2
Hutch-Tech1-01-3
Olmsted1-02-3
Emerson3-13-1
South Park1-11-1
Burgard0-10-1
City Honors0-10-1
da Vinci0-10-1
East0-11-2
McKinley0-10-4
Middle Early College0-21-2



Monsignor Martin: Girls basketball


School League All
Cardinal O'Hara1-02-1
Immaculata1-02-2
Mount Mercy1-05-0
Sacred Heart1-03-1
St. Mary's/Lanc.1-02-4
Nardin3-13-1
Christian Central0-13-2
Niagara Catholic0-12-3
Park0-11-3
Mount St. Mary0-20-2
Nichols0-24-3



ECIC I: Girls basketball


School League All
Williamsville North2-02-0
Orchard Park1-01-0
Lancaster2-12-3
Clarence1-12-2
Frontier1-21-2
West Seneca West1-32-3
Jamestown0-11-1



ECIC II: Girls basketball


School League All
Starpoint3-04-0
Williamsville South1-01-0
Iroquois2-13-1
Lake Shore1-13-1
Williamsville East1-12-2
Sweet Home1-23-2
Hamburg0-20-2
West Seneca East0-20-3



ECIC III: Girls basketball


School League All
Amherst2-02-0
East Aurora2-03-0
Springville1-02-1
Cheektowaga1-22-2
Depew0-10-2
Pioneer0-10-2
Maryvale0-21-4



ECIC IV: Girls basketball


School League All
Cleveland Hill3-06-0
Holland1-02-1
Tonawanda1-02-2
Eden1-11-1
JFK1-11-2
Lackawanna0-20-3
Alden0-31-4



Niagara Frontier: Girls basketball


School League All
Kenmore East1-02-3
Kenmore West1-03-0
Lockport1-01-1
Niagara-Wheatfield0-00-1
North Tonawanda0-01-2
Grand Island0-12-2
Lew-Port0-10-3
Niagara Falls0-11-2



Niagara-Orleans: Girls basketball


School League All
CSAT1-02-1
Akron0-02-1
Albion0-00-1
Barker0-03-0
Medina0-01-2
Newfane0-03-1
Wilson0-01-1
Roy-Hart0-11-2



IAC: Girls basketball


School League All
St. Mary's School for the Deaf1-01-1
West Seneca Christian0-10-1



CCAA West 2: Girls basketball


School League All
Frewsburg1-02-0
Brocton0-00-0
Clymer0-00-1
Maple Grove0-00-0
Sherman0-00-0
Westfield0-00-0
Panama0-10-1



CCAA West 1: Girls basketball


School League All
Chautauqua Lake2-02-0
Olean1-01-0
Fredonia1-13-1
Southwestern0-00-0
Cassadaga Valley0-10-1
Dunkirk0-10-2
Falconer0-10-1



CCAA East 1: Girls basketball


School League All
Allegany-Limestone2-02-0
Randolph1-01-0
Cattaraugus/Little Valley0-01-0
Silver Creek0-00-1
Gowanda0-10-2
Portville0-10-1
Salamanca0-11-1



GIRLS BASKETBALL


Friday, November 21st, 2014

Matthew Foster Memorial
  • Immaculata vs. Lancaster at Irqouois, 6:30 p.m.
  • East Aurora vs. Iroquois at Irqouois, 8 p.m.

Saturday, November 22nd, 2014

Matthew Foster Memorial
  • TBA vs. TBA at Irqouois, 12 p.m.
  • TBA vs. TBA at Irqouois, 2 p.m.

Friday, November 28th, 2014

Alden State Bank Tournament
  • V-Pembroke 29, St. Mary's/Lanc. 27
  • Alden 51, Olmsted 19
Christian Central Tournament
  • Eden vs. Immaculata at Christian Central, 1 p.m.
  • Emerson vs. Christian Central at Christian Central, 5 p.m.

Saturday, November 29th, 2014

Alden State Bank Tournament
  • St. Mary's/Lanc. 63, Olmsted 18
  • Pembroke 40, Alden 11

Monday, December 1st, 2014

Nonleague
  • Buffalo Science at Christian Central, 5:30 p.m.
  • City Honors at Cheektowaga, 6:30 p.m.
  • Westfield at Cassadaga Valley, 7:30 p.m.
  • Forestville at Panama, 7:30 p.m.
  • Randolph at Pine Valley, 7:30 p.m.
  • Ellicottville at Salamanca, 7:30 p.m.

Tuesday, December 2nd, 2014

Nonleague
  • North Collins at McKinley, 5 p.m.
  • Hutch-Tech at Christian Central, 5:30 p.m.
  • Mount St. Mary at Kenmore West, 6:30 p.m.
  • V-Lyndonville at Roy-Hart, 6:30 p.m.
  • Olean at Orchard Park, 7:30 p.m.
  • Cattaraugus/Little Valley at West Valley, 7:30 p.m.
Pastor-Cooper Memorial
  • Buffalo Seminary vs. Buffalo Arts at Buffalo Arts, 4 p.m.
  • Wilson vs. Park at Daemen College, 5:30 p.m.
  • Tapestry vs. Cardinal O'Hara at Daemen College, 7:15 p.m.
  • Sacred Heart vs. Williamsville North at Daemen College, 8:45 p.m.
West Seneca Invitational
  • Grand Island vs. Depew at Depew, 5 p.m.
  • West Seneca West vs. West Seneca East at West Seneca East, 6:30 p.m.

Wednesday, December 3rd, 2014

Nonleague
  • Mount St. Mary at Nichols, 6 p.m.
  • Cleveland Hill at Cheektowaga, 6:30 p.m.
  • St. Mary's/Lanc. at Lew-Port, 7 p.m.
  • Clymer at Falconer, 7:30 p.m.

Thursday, December 4th, 2014

Nonleague
  • Tapestry at Bennett, 4:30 p.m.
  • West Valley at Portville, 6 p.m.
  • Akron 31, Olmsted 28
  • V-Batavia 50, Albion 36
  • North Collins at Cattaraugus/Little Valley, 7:30 p.m.
  • Fredonia 64, Pine Valley 45
  • Jamestown 69, Niagara Falls 38
  • Dunkirk at Westfield, 7:30 p.m.
Maryvale Tournament
  • Newfane 61, North Tonawanda 57
  • St. Marys (LI) 48, Maryvale 34
Silver Creek Tournament
  • Lake Shore 63, Gowanda 30
  • Forestville vs. Silver Creek at Silver Creek, 7:45 p.m.
West Seneca Invitational
  • Grand Island 53, West Seneca East 47
  • TBA vs. TBA at West Seneca East, 6:30 p.m.

Friday, December 5th, 2014

Nonleague
  • Christian Central 55, Akron 25
  • Buffalo Science at Global Concepts , 5:30 p.m.
  • Cleveland Hill 59, Buffalo Arts 36
  • Kenmore West 52, Williamsville East 51
  • Cheektowaga at Starpoint, 7 p.m.
  • Cassadaga Valley at Falconer, 7:30 p.m.
  • Ellicottville at Salamanca, 7:30 p.m.
Hae Jude Tournament
  • Lake Shore 55, Silver Creek 34
  • Gowanda vs. Silver Creek at Silver Creek, 7:45 p.m.
Kenmore East Tipoff
  • Sweet Home 51, Hutch-Tech 23
  • Kenmore East 60, McKinley 20
Matthew Foster Memorial
  • East Aurora 49, Immaculata 42
  • Iroquois 50, Lancaster 28
  • Lancaster vs. Iroquois at Iroquois
Park Tournament
  • Niagara Catholic vs. Buffalo Seminary at Park School, 5 p.m.
  • Park 74, Oracle Charter 41
Portville Tournament
  • Smethport (Pa.) vs. Franklinville at Portville, 6 p.m.
Roy-Hart Tournament
  • Nichols 60, Bennett 44
  • Tonawanda 44, Roy-Hart 29

Saturday, December 6th, 2014

Nonleague
  • Mount Mercy 34, Springville 19
Kendall Tournament
  • Barker 30, V-Kendall 22
Kenmore East Tipoff
  • Hutch-Tech vs. McKinley at Kenmore East, 6 p.m.
  • Sweet Home 50, Kenmore East 38
Maryvale Tournament
  • Maryvale 37, North Tonawanda 29
  • Newfane 53, St. Mary's/Lanc. 46
Park Tournament
  • Buffalo Seminary 57, Oracle Charter 32
  • Niagara Catholic 53, Park 38
Portville Tournament
  • Franklinville 65, West Valley 28
  • Smethport (Pa.) vs. Portville at Portville, 2 p.m.
Roy-Hart Tournament
  • Roy-Hart 45, Bennett 33
  • Nichols 48, Tonawanda 46

Monday, December 8th, 2014

Monsignor Martin
  • Nardin 55, Nichols 25
ECIC II
  • Lake Shore 47, Hamburg 34
Nonleague
  • East 39, Oracle Charter 30
  • Buffalo Seminary 41, Buffalo Science 14
  • Cardinal O'Hara 66, Christian Central 39
  • Ellicottville at Hinsdale, 6 p.m.
  • Cattaraugus/Little Valley at Walsh, 6 p.m.
  • V-Pembroke 37, Medina 30
  • Cleveland Hill 69, Niagara-Wheatfield 47
  • Depew at Tonawanda, 7 p.m.
  • Falconer at Clymer, 7:30 p.m.
  • Westfield at Dunkirk, 7:30 p.m.
  • Panama at Forestville, 7:30 p.m.
  • Mount Mercy at Frontier, 7:30 p.m.
  • Southwestern at Maple Grove, 7:30 p.m.
  • Gowanda at North Collins, 7:30 p.m.
  • Pine Valley at Randolph, 7:30 p.m.

Tuesday, December 9th, 2014

IAC
  • St. Mary's School for the Deaf 36, West Seneca Christian 12
CCAA West 1
  • Chautauqua Lake 75, Dunkirk 32
Nonleague
  • Fredonia 61, Immaculata 52
  • Albion at V-Brockport
  • Barker 35, V-Lyndonville 22
  • Bennett 43, Lackawanna 29
  • Sacred Heart 72, Tapestry 49
  • Akron 34, Hutch-Tech 22
  • Grand Island 40, Maryvale 32
  • Health Sciences 36, McKinley 35
  • Starpoint 56, Kenmore East 41
  • Kenmore West 58, Newfane 38
  • Williamsville East 45, Clarence 42
  • Cheektowaga 45, Lancaster 26
  • Springville 45, St. Mary's/Lanc. 27
  • Salamanca 47, West Valley 34
  • Silver Creek at Westfield, 7:30 p.m.

Wednesday, December 10th, 2014

Canisius Cup
  • Emerson 56, Middle Early College 14
Monsignor Martin
  • Nardin 66, Park 15
ECIC I
  • Williamsville North at Orchard Park, 7:30 p.m.
  • West Seneca West 28, Jamestown 0
ECIC II
  • Williamsville South at Hamburg, 7:30 p.m.
CCAA West 2
  • Frewsburg 35, Panama 26
  • Clymer at Maple Grove, 7:30 p.m.
CCAA East 1
  • Cattaraugus/Little Valley at Portville, 7:30 p.m.
Nonleague
  • Immaculata 41, CSAT 28
  • Oracle Charter at Buffalo Science , 5:30 p.m.
  • Buffalo Seminary 41, JFK 25
  • Cleveland Hill 60, Depew 25
  • V-Aquinas at Mount St. Mary, 6:30 p.m.
  • Holland 54, Pioneer 40

Thursday, December 11th, 2014

Canisius Cup
  • Hutch-Tech 44, City Honors 29
CCAA East 1
  • Silver Creek at Randolph, 7:30 p.m.
  • Gowanda at Salamanca, 7:30 p.m.
CCAA West 1
  • Fredonia at Southwestern, 7:30 p.m.
Nonleague
  • Olmsted 33, Medina 23
  • Olean at V-Wellsville
  • St. Mary's/Lanc. at Global Concepts , 4 p.m.
  • V-Bishop Kearney 67, Cardinal O'Hara 57
  • Niagara Catholic 44, Grand Island 25
  • Niagara Falls 53, Tapestry 38
  • Sweet Home at Niagara-Wheatfield, 6 p.m.
  • Barker 41, Tonawanda 34
  • Sacred Heart 58, Lockport 45
Wilson Tipoff
  • Mount Mercy 46, Lew-Port 16
  • Nichols 47, Wilson 33

Friday, December 12th, 2014

Canisius Cup
  • Buffalo Arts 62, Emerson 37
Monsignor Martin
  • Nardin 30, Mount St. Mary 25
ECIC I
  • Lancaster 34, Frontier 31
  • Williamsville North 86, West Seneca West 42
ECIC II
  • Iroquois 44, Lake Shore 37
  • Williamsville East 49, Sweet Home 44
  • Starpoint 68, West Seneca East 33
ECIC III
  • Amherst 51, Cheektowaga 50
  • East Aurora 64, Depew 22
  • Springville 43, Maryvale 21
ECIC IV
  • Cleveland Hill 60, Lackawanna 15
  • Eden 59, Alden 43
  • Holland 62, JFK 39
Nonleague
  • Buffalo Seminary 56, East 34
  • North Tonawanda 31, Hutch-Tech 24
  • Sherman at Cassadaga Valley, 6 p.m.
  • Chautauqua Lake at Frewsburg, 6 p.m.
  • North Collins 29, Buffalo Science 27
  • Health Sciences 53, McKinley 51
  • Panama at Randolph, 6:30 p.m.
  • Clarence 40, Kenmore East 34
  • Franklinville at Allegany-Limestone, 7:30 p.m.
  • Dunkirk at Jamestown, 7:30 p.m.
  • Maple Grove at Falconer, 8 p.m.
  • Forestville at Westfield, 8 p.m.

Saturday, December 13th, 2014

Nonleague
  • Christian Central 55, Niagara Catholic 11
  • V-Bishop Kearney 54, Sacred Heart 51
Falcon Invitational
  • TBA vs. TBA at Falconer, 1 p.m.
  • TBA vs. TBA at Falconer, 2:30 p.m.
Jamestown Tournament
  • Frewsburg 37, Dunkirk 31
  • Chautauqua Lake vs. Jamestown at Jamestown, 7:30 p.m.
Westfield Tournament
  • TBA vs. TBA at Westfield, 5:15 p.m.
  • TBA vs. TBA at Westfield, 7 p.m.
Wilson Tipoff
  • Wilson 54, Lew-Port 21
  • Mount Mercy 40, Nichols 37

Monday, December 15th, 2014

ECIC I
  • Orchard Park at Jamestown, 7:30 p.m.
  • Clarence 41, Lancaster 30
  • Frontier 64, West Seneca West 42
ECIC II
  • Iroquois 51, Williamsville East 47
  • Starpoint 52, Sweet Home 41
  • Williamsville South at West Seneca East, 7:30 p.m.
ECIC III
  • East Aurora 52, Cheektowaga 34
  • Maryvale at Depew, 7:30 p.m.
ECIC IV
  • Tonawanda 43, Alden 32
  • JFK 52, Lackawanna 29
CCAA East 1
  • Allegany-Limestone 67, Portville 18
CCAA West 1
  • Chautauqua Lake at Cassadaga Valley, 7:30 p.m.
CCAA East 1
  • Salamanca at Cattaraugus/Little Valley, 7:30 p.m.
CCAA West 1
  • Olean at Dunkirk, 7:30 p.m.
  • Fredonia 50, Falconer 35
CCAA East 1
  • Randolph 87, Gowanda 44
Nonleague
  • Middle Early College 30, Oracle Charter 27
  • Christian Central 60, Buffalo Science 15
  • CSAT 56, Global Concepts 25
  • Nichols 67, Park 14
  • Tapestry 55, Health Sciences 38
  • Mount Mercy 62, Holland 29
  • Akron at Mount St. Mary, 6:30 p.m.
  • Franklinville 56, St. Mary's/Lanc. 40

Tuesday, December 16th, 2014

Canisius Cup
  • Emerson 52, South Park 48
Monsignor Martin
  • Cardinal O'Hara 43, Nardin 36
  • Sacred Heart 54, Christian Central 49
ECIC III
  • Amherst 55, Pioneer 30
ECIC IV
  • Cleveland Hill 70, Eden 40
Niagara Frontier
  • Lockport 55, Grand Island 17
  • Kenmore West 46, Niagara Falls 40
  • Kenmore East 44, Lew-Port 37
  • Niagara-Wheatfield at North Tonawanda, 7 p.m.
CCAA West 2
  • Frewsburg at Brocton, 7 p.m.
  • Sherman at Panama, 7:30 p.m.
  • Maple Grove at Westfield, 7:30 p.m.
Nonleague
  • Central Baptist 39, St. Mary's School for the Deaf 26
  • Newfane 41, Niagara Catholic 29
  • Medina 39, Global Concepts 31
  • Cattaraugus/Little Valley 51, North Collins 26

Wednesday, December 17th, 2014

Canisius Cup
  • Emerson 44, Burgard 28
  • South Park 71, Middle Early College 39
  • Bennett 52, East 33
  • Buffalo Arts 73, da Vinci 17
  • Olmsted 48, McKinley 29
Monsignor Martin
  • Immaculata 55, Mount St. Mary 50
  • St. Mary's/Lanc. 41, Niagara Catholic 38
Nonleague
  • West Seneca West 51, Buffalo Seminary 30
  • V-Aquinas at Nichols, 6 p.m.
  • Pine Valley 44, Clymer 33
  • Ellicottville at Salamanca, 7:30 p.m.

Thursday, December 18th, 2014

Canisius Cup
  • McKinley at City Honors, 6:30 p.m.
Monsignor Martin
  • Mount Mercy 45, Nichols 40
ECIC I
  • Orchard Park 50, Frontier 27
  • Lancaster 48, West Seneca West 37
  • Williamsville North 49, Clarence 31
ECIC II
  • Sweet Home 51, West Seneca East 24
  • Starpoint 55, Hamburg 49
  • Williamsville South 82, Iroquois 47
ECIC III
  • Cheektowaga 59, Maryvale 34
ECIC IV
  • Cleveland Hill 69, Alden 24
Niagara-Orleans
  • CSAT 47, Roy-Hart 34
CCAA West 1
  • Chautauqua Lake 63, Fredonia 39
  • Southwestern at Falconer, 7:30 p.m.
  • Olean 61, Cassadaga Valley 28
CCAA East 1
  • Allegany-Limestone 36, Salamanca 18
  • Gowanda at Silver Creek, 7:30 p.m.
Nonleague
  • North Collins 55, Oracle Charter 46
  • Tapestry 45, Buffalo Seminary 31

Friday, December 19th, 2014

Canisius Cup
  • da Vinci at Burgard, 4 p.m.
  • City Honors at Emerson, 4 p.m.
  • Middle Early College at Bennett, 5:30 p.m.
  • Buffalo Arts at East, 5:30 p.m.
  • South Park at Olmsted, 5:30 p.m.
Monsignor Martin
  • Nardin at Christian Central, 6 p.m.
  • Immaculata at Niagara Catholic, 6:30 p.m.
ECIC III
  • Pioneer at Springville, 6:30 p.m.
Niagara Frontier
  • Lew-Port at Grand Island, 6:30 p.m.
  • Kenmore West at Niagara-Wheatfield, 6:30 p.m.
  • Niagara Falls at Kenmore East, 7 p.m.
  • Lockport at North Tonawanda, 7 p.m.
Niagara-Orleans
  • Barker at Akron, 6:30 p.m.
  • Newfane at Medina, 6:30 p.m.
  • Wilson at Albion, 7 p.m.
CCAA West 2
  • Brocton at Sherman, 7 p.m.
  • Westfield at Clymer, 7:30 p.m.
  • Panama at Maple Grove, 7:30 p.m.
CCAA East 1
  • Cattaraugus/Little Valley at Randolph, 7:30 p.m.
Nonleague
  • Ellicottville at Holland, 6 p.m.
  • V-Bishop Kearney at Mount St. Mary, 6 p.m.
  • Oracle Charter at Depew, 6:30 p.m.
  • Cardinal O'Hara at Jamestown, 6:30 p.m.
  • V-Genesee Valley at Walsh, 7 p.m.

Saturday, December 20th, 2014

ECIC II
  • Lake Shore at Williamsville East, 11 a.m.
Nonleague
  • V-Aquinas at Sacred Heart, 3:30 p.m.
  • Forestville at Sherman, 3:30 p.m.
Franklinville Tournament
  • TBA vs. TBA at Franklinville, 11 a.m.
  • V-Cuba-Rushford vs. Franklinville at Franklinville, 2 p.m.

Monday, December 22nd, 2014

Canisius Cup
  • McKinley at City Honors, 6:30 p.m.
Monsignor Martin
  • Mount Mercy at Mount St. Mary, 4:30 p.m.
ECIC IV
  • Eden at JFK, 7 p.m.
  • Holland at Tonawanda, 7 p.m.
Nonleague
  • Fredonia at Allegany-Limestone, 3:30 p.m.
  • Oracle Charter at Akron, 5 p.m.
  • Niagara-Wheatfield at Amherst, 6 p.m.
  • Global Concepts at Silver Creek, 6 p.m.
  • Buffalo Science at St. Mary's/Lanc., 6 p.m.
  • Newfane at Lew-Port, 7 p.m.
  • Clarence at Starpoint, 7 p.m.
  • Frewsburg at Pine Valley, 7:30 p.m.

Tuesday, December 23rd, 2014

CCAA West 2
  • Clymer at Panama, 7:30 p.m.
Nonleague
  • Holland at East Aurora, 6 p.m.
  • Cardinal O'Hara at Starpoint, 7 p.m.

Friday, December 26th, 2014

Art Dobson Memorial Tournament
  • Mount St. Mary vs. Nardin at Sacred Heart, 4 p.m.
  • Health Sciences vs. Sacred Heart at Sacred Heart, 6 p.m.

Saturday, December 27th, 2014

Art Dobson Memorial Tournament
  • TBA vs. TBA at Sacred Heart, 2 p.m.
  • TBA vs. TBA at Sacred Heart, 6 p.m.
McKinley Tournament
  • Cheektowaga vs. Bennett at McKinley, 12 p.m.
  • da Vinci vs. McKinley at McKinley, 1:30 p.m.
Springville GI Invitational
  • Cleveland Hill vs. TBA at Springville, 12 p.m.
  • West Valley vs. Springville at Springville, 3 p.m.
Wildcat Tournament
  • TBA vs. TBA at Depew, 3 p.m.
  • TBA vs. Depew at Depew, 5 p.m.

Monday, December 29th, 2014

Pioneer Tournament
  • Eden vs. Chautauqua Lake at Pioneer, 1:30 p.m.
  • West Seneca West vs. Pioneer at Pioneer, 3 p.m.

Tuesday, December 30th, 2014

Pioneer Tournament
  • TBA vs. TBA at Pioneer, 1:30 p.m.
  • TBA vs. TBA at Pioneer, 3 p.m.

Friday, January 9th, 2015

Waste Management Tournament
  • Lake Shore vs. Immaculata at Pioneer, 5:30 p.m.
  • Mount Mercy vs. Pioneer at Pioneer, 7 p.m.

Saturday, January 10th, 2015

Waste Management Tournament
  • TBA vs. TBA at Pioneer, 1:30 p.m.
  • TBA vs. TBA at Pioneer, 3 p.m.

Sports scoreboard

More scores »

Today's Games

Boys basketball

Yale Cup Division I

I-Prep/Grover at City Honors, 5:30 p.m.

da Vinci at Emerson, 5:30 p.m.

Buffalo Arts at Lafayette, 5:30 p.m.

Calendar:

Upcoming Events

Picks | Today | Sat | Sun | Mon
Submit an event More events »

Newsletters

Sorry, an unexpected error occurred. Please try again later.

Please select newsletter(s)

Thank you for subscribing!

×

Text Message Alerts

Sorry, an unexpected error occurred. Please try again later.

Please enter a valid 10 digit phone number

Please select text message alert(s)

Thank you for subscribing!

×