ADVERTISEMENT

Today

8 a.m.: 4-H Horse Show (throughout the day): Horse Show, Ring 1; Hunter Jumper Horse Show, Ring 2

9 a.m.: Open Class APA/ABA Poultry Show, Barn 9; Open Class ARBA Rabbit Show, Barn 9.

10 a.m.: Spinning and weaving demonstration, Creative Arts Area; Hunting Bow Making, Historical Building; Hubert Kutter and Mary Beth Serafin, book signing, Historical Building; 4-H Mannequin Modeling and Demonstrations, 4-H Building; Wood Artisan Demonstrations, Woodcarvers Building.

10:30 a.m.: Swifty Swine Racing Pigs, Baker Park

11 a.m.: Backyard Circus and Puppet Parade, Stroller Square Park; Nya:Weh Indian Village Dance Troupe, Nya:Weh Village; Face Painting, Ag-Grange Building; Reindeer Meet and Greet, Pine Grove Stage

11:30 a.m.: Extreme Canines Stunt Dog Show, Inside Gate 5; C/M Dance Factory, Tops Avenue of Flags Stage

Noon: Budweiser Heavyweight Horse Pull, Buffalo.com Grandstand; Cirque Zuma Zuma, National Grid Family Entertainment Complex; Feed a Baby Calf, Ag-Sperience; Create Veggie Creatures, Ag-Grange Building

12:30 p.m.: Swifty Swine Racing Pigs; Flippenout Extreme Trampoline Show, Kiddieland; Free Ag-tivities, Ag-Sperience

1 p.m.: How to Give a Chicken a Bath, Barn 9; Hunter Jumper Horse Show, Horse Ring 1; Hydrangeas-Pruning-New Varieties, Creative Arts Area; BW’s Pulled Pork Eating Contest, Pine Grove Stage; Sea Lion Splash, Inside Gate 5; Dale Jones, One-Handed Juggler, National Grid Family Entertainment Complex; John Cassidy, the Bizarre Balloonologist, Tops Avenue of Flags Stage; Rain Makers for Children, Historical Building; Fair-Themed Photos for Children; Historical Building; Also, Learn Knitting Designs, Creative Arts Area; Alixandra Martin book signing, Historical Building; Party in the Park featuring Home Depot Kids Workshop, Slade Park; Russ Keyser (Variety), Carousel Room

2 p.m.: Backyard Circus and Puppet Parade, Stroller Square Park; Extreme Canines Stunt Dog Show, Inside Gate 5; Jerry Ward, “The Wizard of Wood,” 42nd Street. Blacksmith Demonstration, Ag-Sperience; New York State Police Demonstration, State Police Building; Loom Weaving and Spinning, Historical Building; Operation Safe Child ID Cards, Erie County Sheriff’s Building

2:30 p.m.: Swifty Swine Racing Pigs; Jerry Valley, Master Hypnotist, Tops Avenue of Flags Stage

3 p.m.: Sea Lion Splash, Inside Gate 5; Comedy Variety Show with Nels Ross, National Grid Family Entertainment Complex; National Grid “Live Line” Electric Safety Demonstration, Showplex Area; Lisa Wolfe book signing, Historical Building; Gary and Renee Hanley (19th Century Dulcimer and Bass, Historical Building; Also, Certified Car Seat Safety, Erie County Sheriff’s Building; Live! 97 Rock’s Carl Russo Broadcasting, Sheriff’s Building; Boys of Bushwood, Outdoor Showplace

3:30 p.m.: Flippenout Extreme Trampoline Show, Kiddieland; Milkable Mabel’s Story time, Ag-Sperience

4 p.m.: Backyard Circus and Puppet Parade, Stroller Square Park; Nya:Weh Indian Village Dance Troupe, Nya:Weh Village; Cirque Zuma Zuma, National Grid Family Entertainment Complex; Jerry Ward, “The Wizard of Wood,” 42nd Street; State Police Demonstration, State Police Building; Steve Trash, Eco Magician, outside Expo Hall; Meet Sheriff Tim Howard, Sheriff’s Building

4:30 p.m.: Ramblin’ Lou Family Band, Tops Avenue of Flags Stage

5 p.m.: Feed a Baby Calf, Ag-Sperience; Sea Lion Splash, Inside Gate 5; Dale Jones, One-Handed Juggler, National Grid Family Entertainment Complex; “Live Line” Electric Safety Demonstration, Showplex Area; 4-H & FFA Working Goat Show, Livestock Arena

5:30 p.m.: Swifty Swine Racing Pigs, Baker Park; Boys of Bushwood, WKBW Gazebo- Slade Park

6 p.m.: Extreme Canines Stunt Dog Show, Inside Gate 5; Blacksmith Demonstration, Ag-Sperience; State Police Demonstration, State Police Building; Gary the Silent Clown, National Grid Family Entertainment Complex; Lace Guild, Historical Building; Leon & the Forklifts (Rock n’ Roll), 42nd Street Café

6:15 p.m.: NCCC Tanzen Dance Company, Tops Avenue of Flags Stage

6:30 p.m.: Flippenout Extreme Trampoline Show, Kiddieland; 4-H & FFA Sheep Contest, Showplex

7 p.m.: Nya:Weh Indian Village Dance Troupe, Nya:Weh Village; Jerry Ward, “The Wizard of Wood,” 42nd Street; “Live Line” Electric Safety Demonstration, Showplex Area; Gimme Buffett (Music of Jimmy Buffett), Flipside, Crousel Room

7:30 p.m.: Swifty Swine Racing Pigs, Baker Park; John Cassidy- the Bizarre Balloonologist, Tops Avenue of Flags Stage

8 p.m.: Cirque Zuma Zuma, National Grid Family Entertainment Complex; Free Concert - Blood, Sweat and Tears, Buffalo.com Grandstand

9 p.m.: Sea Lion Splash, Inside Gate 5; Jerry Valley, Master Hypnotist, Tops Avenue of Flags Stage; Frontier Central Fiddlers; National Grid Family Entertainment Complex

10 p.m.: Lasertainment, Northeast End of Hamburg Casino