ADVERTISEMENT

Today

8 a.m.: 4-H Horse Show, Horse Show Ring 2

9 a.m.: ADGA Dairy Goat Show, Barn 11

10 a.m.: Ukrainian Egg Decorating, Historical Building; Butter Churning, Historical Building; 4-H Presentations, Mannequin Modeling and Interactive Demonstrations, 4-H Youth Development Building; Wood Artisans Demonstrations, Woodcarvers Building

10:30 a.m.: Swifty Swine Racing Pigs, Baker Park

11 a.m.: 4-H Dairy Judging Contest, Showplex; Backyard Circus and Puppet Parade, Stroller Square Park; Nya-Weh Indian Village Dance Troupe, Nya-Weh Village; Face Painting, Ag-Grange Building; Lights Festival Reindeer Meet and Greet, Pine Grove Stage

11:30 a.m.: 4-H Fashion Show, Tops Avenue of Flags Stage; Extreme Canines Stunt Dog Show, Inside Gate 5

Noon: Bud Light-Lightweight Horse Pull, Buffalo.com Grandstand; Help Feed a Baby Calf, Ag-Sperience; Cirque Zuma Zuma, National Grid Family Entertainment Complex

12:30 p.m.: Swifty Swine Racing Pigs, Baker Park; Free Hands-on Ag-tivities for Kids, Ag-Sperience; Flippenout Extreme Trampoline Show, Kiddieland

1 p.m.: Nick Charlap’s Ice Cream Eating Contest, Pine Grove Stage; Sea Lion Splash, Inside Gate 5; Dale Jones – One-Handed Juggler, National Grid Family Entertainment Complex; John Cassidy – the Bizarre Balloonologist, Tops Avenue of Flags Stage; Barbara Taudel Maddox Book signing, Historical Building; Constructing Rain-Makers for Children, Historical Building; Make It Take It, Creative Arts Exhibit Area; The Outfar Trio Jug Band, Slade Park; Russ Keyser (Variety), Carousel Room

2 p.m: Backyard Circus and Puppet Parade. Stroller Square Park; Extreme Canines Stunt Dog Show, Inside Gate 5; Jerry Ward, “The Wizard of Wood,” 42nd Street, near the Log Cabin; Blacksmith Demonstrations, Blacksmith Shop (Ag-Sperience); New York State Police Demonstrations, NYS Police Building; Operation Safe Child ID Cards, Erie County Sheriff’s Building

2:30 p.m.: Swifty Swine Racing Pigs, Baker Park; 4-H Talent Show, Tops Avenue of Flags Stage

3 p.m.: Sea Lion Splash, Inside Gate 5; In Jest Comedy Variety Show with Nels Ross, National Grid Family Entertainment Complex; National Grid “Live Line” Electric Safety Demonstration, Showplex Area; Pickle Making, Historical Building; Weaving Demonstration, Historical Building; 97 Rock’s Carl Russo Broadcasting, Erie County Sheriff’s Building; Boys of Bushwood, Outdoor Showplace

3:30 p.m.: Flippenout Extreme Trampoline Show, Kiddieland; Milkable Mabel’s Storytime, Ag-Sperience; Lights Festival Reindeer Meet and Greet, Pine Grove Stage

4 p.m.: Backyard Circus and Puppet Parade, Stroller Square Park; Nya-Weh Indian Village Dance Troupe, Nya-Weh Village; Cirque Zuma Zuma, National Grid Family Entertainment Complex; Jerry Ward, “The Wizard of Wood,” 42nd Street, near the Log Cabin; New York State Police Demonstrations, NYS Police Building; Steve Trash, Eco Magician, outside Expo Hall

4:30 p.m.: Ramblin’ Lou Family Band, Tops Avenue of Flags Stage

5 p.m.: Help Feed a Baby Calf, Ag-Sperience; Sea Lion Splash, Inside Gate 5; Dale Jones – One-Handed Juggler, National Grid Family Entertainment Complex; National Grid “Live Line” Electric Safety Demonstration, Showplex Area; 4-H & FFA Working Goat Show, Livestock Arena; Happy Goat Soap, Historical Building

5:30 p.m.: Swifty Swine Racing Pigs, Baker Park; Boys of Bushwood, WKBW Gazebo Slade Park

6 p.m.: Extreme Canines Stunt Dog Show, Inside Gate 5; Blacksmith Demonstrations, Blacksmith Shop (Ag-Sperience);New York State Police Demonstrations, NYS Police Building; Gary the Silent Clown, National Grid Family Entertainment Complex; Leon & the Forklifts (Rock n’ Roll), 42nd Street Café

6:15 p.m.: The Gizmo Guys – Juggling Act, Tops Avenue of Flags Stage

6:30 p.m.: Flippenout Extreme Trampoline Show, Kiddieland

7 p.m.: Nya-Weh Indian Village Dance Troupe, Nya-Weh Village; Jerry Ward, “The Wizard of Wood,” 42nd Street, near the Log Cabin; National Grid “Live Line” Electric Safety Demonstration, Showplex Area; Speedy Parker Blues Band (Blues), Slade Park; 4-H Make Crafts to Take Home, 4-H Youth Development Building; Boys of Summer (Party, Classic Rock), Carousel Room

7:30 p.m.: John Cassidy – the Bizarre Balloonologist, Tops Avenue of Flags Stage

8 p.m.: Austin Mahone with special guest Jake Miller, Buffalo.com Grandstand; Cirque Zuma Zuma, National Grid Family Entertainment Complex

9 p.m.: Sea Lion Splash, Inside Gate 5; Mary Alice’s Dance Studio, National Grid Family Entertainment Complex

10 p.m.: Lasertainment, North East End of Hamburg Casino