ADVERTISEMENT

Today

8 a.m.: Hunter Jumper Show, Horse Show Ring 1.

9:30 a.m.: 4-H & FFA Beef Show, Livestock Arena.

10 a.m.: Learn to Paint, Creative Arts Exhibit Area; Spinning and Weaving Demonstration, Creative Arts Exhibit Area; Guild Quilting Bee, Historical Building; Learn to Sew, Creative Arts Exhibit Area; 4-H Presentations, Mannequin Modeling and Interactive Demonstrations, 4-H Youth Development Building; Wood Artisans Demonstration, Woodcarvers Building.

10:30 a.m.: Swifty Swine Racing Pigs, Baker Park

11 a.m.: Backyard Circus and Puppet Parade, Stroller Square Park; Nya-Weh Indian Village Dance Troupe, Nya-Weh Village; Face-Painting, Ag-Grange Building; Lights Festival Reindeer Meet and Greet, Pine Grove Stage.

11:30 a.m.: Extreme Canines Stunt Dog Show, Inside Gate 5

Noon: Cirque Zuma Zuma, National Grid Family Entertainment Complex; Help Feed a Baby Calf, Ag-Sperience.

12:30 p.m.: Swifty Swine Racing Pigs, Baker Park; Flippenout Extreme Trampoline Show, Kiddieland; Free Hands on Ag-tivities for Kids, Ag-Sperience; Jerry Ward – “The Wizard of Wood,” 42nd Street, near the Log Cabin.

1 p.m.: How to Give a Chicken a Bath, Barn 9; Tootsie’s Fried Dough Eating Contest, Pine Grove Stage; Sea Lion Splash, Inside Gate 5; Dale Jones – One Handed Juggler, National Grid Family Entertainment Complex; John Cassidy – The Bizarre Balloonologist, Tops Avenue of Flags Stage; Fair Themed Photos for Children, Historical Building; Constructing Rain Makers for Children, Historical Building; Robert Gollier book signing, Historical Building; 23 Skidoo (Dixieland), Slade Park; Blues Brothers, Carousel Room.

2 p.m.: Backyard Circus and Puppet Parade, Stroller Square Park; Extreme Canines Stunt Dog Show, Inside Gate 5; Blacksmith Demonstrations, Blacksmith Shop, (Ag-Sperience); New York State Police Demonstrations, NYS Police Building; Loom Weaving and Spinning Demonstration, Woodcarvers Building; Operation Safe Child ID Cards, Erie County Sheriff’s Building.

2:30 p.m.: Swifty Swine Racing Pigs, Baker Park; Jerry Valley, Master Hypnotist; Tops Avenue of Flags Stage; Jerry Ward – “The Wizard of Wood,” 42nd Street, near the Log Cabin.

3 p.m.: Sea Lion Splash, Inside Gate 5; In Jest Comedy Variety Show with Nels Ross, National Grid Family Entertainment Complex; National Grid “Live Line:” Electric Safety Demonstration, Showplex Area; Gerald Halligan, Renee Oubre, and Mike Malyak Book Signing, Historical Building; Moon Station Rug Braiders,Historical Building; Certified Car Seat Safety, Erie County Sheriff’s Building; 97 Rock’s Carl Russo Broadcasting, Erie County Sheriff’s Building; Boys of Bushwood, Outdoor Showplace.

3:30 p.m.: Flippenout Extreme Trampoline Show, Kiddieland; Milkable Mabel’s Story time, Ag-Sperience; Lights Festival Reindeer Meet and Greet, Pine Grove Stage.

4 p.m.: Backyard Circus and Puppet Parade, Stroller Square Park; Nya-Weh Indian Village Dance Troupe, Nya-Weh Village; Cirque Zuma Zuma, National Grid Family Entertainment Complex; New York State Police Demonstrations, NYS Police Building; Open Class Swine Show, Showplex; Daily Parade with the Pepsi Cola Marching Band, throughout the Fairgrounds; Steve Trash, Eco Magician, outside Expo Hall; Meet and Greet with Sheriff Tim Howard, Erie County Sheriff’s Building.

4:30 p.m.: Ramblin’ Lou Family Band, Tops Avenue of Flags Stage.

5 p.m.: Help Feed a Baby Calf, Ag-Sperience; Sea Lion Splash, Inside Gate 5; Dale Jones – One Handed Juggler, National Grid Family Entertainment Complex; National Grid “Live Line:” Electric Safety Demonstration, Showplex Area; 4-H & FFA Working Goat Show, Livestock Arena; 4-H & FFA Meat Goat Show, Barn 11; Boys of Bushwood, WKBW Gazebo – Slade Park.

5:30 p.m.: Swifty Swine Racing Pigs, Baker Park; Penny Squares with the Hamburg Thursday Quilters, Historical Building

6 p.m.: Extreme Canines Stunt Dog Show, Inside Gate 5; Blacksmith Demonstrations; Blacksmith Shop (Ag-Sperience); New York State Police Demonstrations, NYS Police Building; Gary the Silent Clown, National Grid Family Entertainment Complex; Jerry Ward – “The Wizard of Wood,” 42nd Street, near the Log Cabin.

6:15 p.m.: Flippenout Extreme Trampoline Show, Kiddieland.

6:30 p.m.: Heritage (Country), 42nd Street Café.

7 p.m.: Nya-Weh Indian Village Dance Troupe, Nya-Weh Village; National Grid “Live Line:” Electric Safety Demonstration, Showplex Area; Ultimate Night of Destruction – buses provided by Gateway Recycling, Buffalo.com Grandstand; Solid Grease (50s & 60s Oldies), Slade Park; Terry Buckwald (Elvis), Carousel Room.

7:30 p.m.: Swifty Swine Racing Pigs, Baker Park; John Cassidy – The Bizarre Balloonologist, Tops Avenue of Flags Stage.

8 p.m.: Cirque Zuma Zuma, National Grid Family Entertainment Complex.

8:30 p.m.: Jerry Ward – “The Wizard of Wood,” 42nd Street, near the Log Cabin.

9 p.m.: Sea Lion Splash, Inside Gate 5; Jerry Valley, Master Hypnotist, Tops Avenue of Flags Stage; Enchanted Mountain Line Dancers.

10 p.m: Lasertainment, Hamburg Casino.