ADVERTISEMENT

area golf

55th Annual Porter Cup

at Niagara Falls CC

Third Round

Taylor Pendrith 68-66-63-197

Justin Shin 64-67-67-198

Tyler Dunlap 65-65-70-200

Brady Watt 70-65-66-201

Beau Hossler 65-68-71-204

Cameron Wilson 71-67-66-204

Gavin Hall 68-70-67-205

Kramer Hickok 69-68-68-205

Bryson Dechambeau 67-69-70-206

Max Homa 70-67-69-206

Denny McCarthy 69-72-65-206

Alejandro Tosti 69-68-69-206

Peter Williamson 67-69-70-206

Tim Crouch 68-68-71-207

Rick Lamb 70-68-69-207

Toni Hakula 74-68-66-208

Michael Johnson 71-66-71-208

Julian Suri 71-67-70-208

Shotaro Ban 71-71-67-209

Scott Harvey 72-69-68-209

Chris Hemmerich 75-68-66-209

Patrick Rodgers 73-70-66-209

Max Buckley 67-71-72-210

Charlie Bull 68-69-73-210

Nick Gilliam 73-67-70-210

Brandon Hagy 72-69-69-210

Callan O’Reilly 68-71-71-210

Richy Werenski 70-72-68-210

Chase Koepka 72-70-69-211

Ryan McCormick 70-70-71-211

Tim Mickelson 76-65-70-211

Joshua Munn 74-66-71-211

Matt NeSmith 75-73-63-211

Andrew Yun 72-69-70-211

Bo Andrews 72-70-70-212

Blair Hamilton 70-73-69-212

Carlos Ortiz 71-67-74-212

Cody Proveaux 74-71-67-212

Blake Biddle 75-66-72-213

Jake McLeod 71-70-72-213

Todd White 74-69-70-213

Tripp Davis 72-71-71-214

Michael Miller 70-70-74-214

Benjamin Taylor 69-72-73-214

Curtis Thompson 72-74-68-214

Santiago Bauni 72-73-70-215

Stephane Dubois 72-75-68-215

Bobby Leopold 72-74-69-215

James Yoon 70-72-73-215

Skip Berkmeyer 77-69-70-216

Sean Bosdosh 72-75-69-216

Sean Dale 72-69-75-216

Ben Geyer 74-71-71-216

Matt Hansen 72-74-70-216

Jaime Lopez Rivarola 73-76-67-216

Michael Weaver 75-73-68-216

Michael Boss 76-71-70-217

Michael Carrig 72-69-76-217

Bryce Edmister 77-71-70-218

Danny Guise 74-70-74-218

Tyler Merkel 76-67-75-218

Patrick Sheedy Jr. 76-65-77-218

Julio Vegas 73-73-72-218

Joshua White 75-74-69-218

Thomas Bradshaw 76-73-70-219

Nick Palladino 73-72-74-219

Brant Peaper 73-72-74-219

Hagen Barmasse 74-74-72-220

Kevin DeHuff 76-72-72-220

Garrett Rank 75-72-73-220

Nicholas Torrance 73-68-79-220

Wyndham Clark 73-77-71-221

James Gibellini 73-76-72-221

Daniel Yustin 73-76-72-221

Mike McCoy 72-73-77-222

Austin Nowak 73-77-72-222

Craig Smith 71-75-76-222

Ben Crancer 78-73-72-223

Maclain Huge 78-72-75-225

Raman Luthra 80-72-73-225

Nathan Smith 77-73-77-227

Compton Pikari 78-79-71-228

Jonathan Clark 78-77-76-231

PJ Alterio 81-79-77-237

Saturday’s tee times

7:30—PJ Alterio, Jonathan Clark, Compton Pikari. 7:40—Nathan Smith, Maclain Huge, Raman Luthra. 7:50—Ben Crancer, Mike McCoy, Craig Smith.

8:00—Austin Nowak, James Gibellini, Daniel Yustin. 8:10—Wyndham Clark, Nicholas Torrance, Garrett Rank. 8:20—Hagen Barmasse, Kevin DeHuff, Brant Peaper. 8:30—Nick Palladino, Thomas Bradshaw, Patrick Sheedy Jr. 8:40—Tyler Merkel, Danny Guise, Julio Vegas. 8:50—Bryce Edmister, Joshua White, Michael Carrig.

9:00—Michael Boss, Sean Dale, Ben Geyer. 9:10—Skip Berkmeyer, Matt Hansen, Sean Bosdosh. 9:20—Michael Weaver, Jaime Lopez Rivarola, James Yoon. 9:30—Santiago Bauni, Bobby Leopold, Stephane Dubois. 9:40—Michael Miller, Benjamin Taylor, Tripp Davis. 9:50—Curtis Thompson, Blake Biddle, Jake McLeod.

10:00—Todd White, Carlos Ortiz, Bo Andrews. 10:10—Blair Hamilton, Cody Proveaux, Joshua Munn. 10:20—Ryan McCormick, Andrew Yun, Tim Mickelson. 10:30—Chase Koepka, Matt NeSmith, Charlie Bull. 10:40—Max Buckley, Callan O’Reilly, Nick Gilliam. 10:50—Brandon Hagy, Richy Werenski, Scott Harvey.

11:00—Shotaro Ban, Patrick Rodgers, Chris Hemmerich. 11:10—Michael Johnson, Julian Suri, Toni Hakula. 11:20—Tim Crouch, Rick Lamb, Peter Williamson. 11:30—Bryson Dechambeau, Max Homa, Alejandro Tosti. 11:40—Denny McCarthy, Kramer Hickok, Gavin Hall. 11:50—Beau Hossler, Cameron Wilson, Brady Watt. 12:00—Tyler Dunlap, Justin Shin, Taylor Pendrith.

BDGA Junior Golf Interclub

Hubbard Division

at Wanakah

Junior Division: Medalist—John Stocklosa (Brierwood) 74. Team—Brierwood 227, Wanakah 236, Gowanda 238, Tri-County 244, Orchard Park 260, East Aurora 263, Springville 281, Shorewood 298.

Sub-Junior Division: Medalist—Sara Beckwirth (Tri-County) 78. Team—Orchard Park 265, Brierwood 266, Tri-County 267, Gowanda 276, Wanakah 277, East Aurora 299, Springville 301, Shorewood 302.

WNYWPLGA Championship

at Batavia CC

AA Flight low gross: Jeanne Kay (Ivy Ridge) 80; low net: Nancy Bachulak (Terry Hills) 84-15-69. A Flight low gross: Bonnie Victor (Deerwood) 91; low net: Chris Myers (Audubon) 94-23-71. B Flight low gross: Nancy Repp (South Park) 96; low net: Sharon Hammersmith (Sheridan) 96-29-67. C Flight: Marian Reo (Sheridan) 103; low net: Marilyn Burak (Beaver Island) 112-36-76. D Flight low gross: Carol Lindelaw (Beaver Island) 110; low net: Carol Ryan (South Park) 117-44-73.

BROOKFIELD: Ladies 18 Hole Directors Cup — Overall: Sarah Stein/Shirley Krise 135; runners-up: Nan Rung/Nancy Nappo 136. Martha’s Vineyard Rose Flight: Barbara Minter/Laura Barr 144 (moc). All-American Rose Flight: Lisa Evans/Carolyn Kershanbaum 142.

WNYPGA Professional Championship

at Whispering Woods

Monday’s tee times

7:30—Rodney Blair (Transit Valley CC), Jerry Coleman (Dick’s Sporting Goods), Dan Colosi (Wild Wood CC).

7:40—Marc Rosa (CC of Buffalo), Ben Wilson (Ridgemont), Ray Tugend (Brierwood).

7:50—Andrew Navarro (CC of Buffalo), Frank Garcia (Niagara Frontier), Sean Lalley (Mendon).

8:00—Rich Burlett (Chautuaqua GC). Steve Parker (Wanakah), Chuck Antonuccio (Westwood).

8:10—Zachary Metcalfe (CC of Rochester), Jason Piurkoski (Webster), Nick Semuta (Wellsville).

8:20—Scott Jenkins (Lawrence Park GC), Steve Latimer (Niagara University), Steve Barber (Locust Hill).

8:30—David Wedzik (Golf Evolution), Bobby Hogan (Paddock Golf Dome), Chris Kulinski (East Aurora CC).

8:40—Mike D’Orazio (Dick’s Sporting Goods), Eric Mabee (Oak Hill), Tim Falkner (Park).

8:50—Sean Coleman (Kahkwa Club), Jake Northrup (Pennhills Club), Danny Kaye (Birch Run GC).

9:00—Patrick Damore (Conewango Valley CC), Jeff Urzetta (Oak Hill CC), Jon Hoecker (Brook-Lea CC).

9:10—Jack Widger (Elkdale CC), Eddie Suchora (Park CC), Michael Frisina (North Hills GC).

9:20—Jeff Kaye (Livingston CC), Rob Horak (Ravenwood GC), Michael O’Connor (Kahkwa Club).

9:30—Alex Weir (Kahkwa Club), Mark Kirk (Crag Burn GC), Tom Keenan (Dick’s Sporting Goods).

9:40—Dwayne Randall (Peek ‘N’ Peak Resort), Kirk Stauffer (Pine Acres CC), Tim Fries (Transit Valley CC).