ADVERTISEMENT

Area Golf

BDGA Junior and Sub-Junior

Stroke Play Championship

at Tan Tara

JUNIORS: Ben Reichert 74-215, David Hanes 75-218, David Berkun 71-219, Cory Patrick Cullen 70-220, Chris Yustin 73-223, Matthew Lesinski 72-228, Mark Lesinski 77-230, Ricky Shotwell 77-230, Joe Conti 78-233, Adam Patronik 78-223, Christopher T. McAllister 76-234, Matthew Santora 78-234, Andrew Monahan 81-237, Logan St. Cyr 84-242, Kellan Sinha 87-247.

SUBJUNIORS: Tommy Elia 89-241, Nolan Codd 78-243, Michael Wells 86-247, Kevin Halapaern 86-249, Johnnie Rehak 95-277, Anthony Delisanti 97-285, Alex Farkas 101-292.

DELAWARE: Women’s Championship — Overall: Brenda Chavers 86, Runner-up: Earlene Williams 96; Flight A: Rose Bartha (gross) 102, Pam Nubeck (net) 73; Flight B: Carol Hoffmann (gross) 100, Mary Lou Hubbard (net) 74; Flight C: Kathy Gilbert (gross) 101, Barb Vickers (net) 73; Flight D: Pat Franzek (gross) 133, Bernie Kopra (net) 89.

LANCASTER: 66th Annual Men’s Invitational — Overall: Joe Lombardo/Phil Scapillatto, Runner-up: Don Maulucci/Roger Hoffman; Palmer Flight: Marc Richel/Tom Dundas; Jones Flight: Paul Lafornara/Dennis Pawlik; Nicklaus Flight: Tim Grady/Russell Peters; Hogan Flight: Frank DeCarlo/Dale Schaefer; Player Flight: Tom Urbanek/William Necel; Snead Flight: Rich Lund Jr./Mike Bieger; Nelson Flight: Craig Lindauer/James DePalma; Sarazen Flight: Tom Kulwicki/Alan Lewis.

WANAKAH: Ganson Depew Invitational — Overall: Jim Travis/Zack Travis, Runner-up: Mike Grimaldi/Ed Schwendler; Comstock Flight: TJ Greene/Matthew Klass, Dante Berardi/Neal Fatin; Graves Flight: Martin Kroll/Larry Petzing, Steve Kluckhohn/Geoffrey Brandquist; Reed Flight: Kevin O’Connor/Ryan Gannon, Tom Frizzell/Phil Stegemann; Berner Flight: Rob Weissflach/Ray Fink, Jeff Donner/Tom Balkin; Diehl Flight: John McKendry/John Ring III, Tom Kluckhohn/Dave Harrington; Brown Flight: Jack McDonnell/Art Greer, Paul Harder/William Hudson.

Amateur Baseball

Cal Ripken/Babe Ruth Eastern Regional

at Basking Ridge, N.J.

Audobon (Pa.) 8, Lou Gehrig 11U 2

MUNY MSBL Playoff Quarterfinals

(Best-of-three)

Erie Buffalo 9, Amherst Ale House 2

(Erie Buffalo wins series, 2-0)

Tribe 2, New Era 1

(Tribe wins series, 2-0)

Magruders 7, Akron Merchants 5

(Magruders wins series, 2-0)

HR Derby 3, Dwyer’s Pub 0

(Series tied, 1-1)

Next game: 6 p.m. Weds. at Rojek Field