ADVERTISEMENT

Today

9 a.m.: Open Class Beef Show, Livestock Arena; English Horse Show, Horse Show Ring 1; ABGA Meat Goat Show #2, Barn 11

10 a.m.: Close to My Heart, Creative Arts Exhibit Area; Stained-Glass Demonstration, Historical Building; Gerald Halligan and Renee Oubre; Historical Building; 4-H Presentations, Mannequin Modeling and Interactive Demonstrations, 4-H Youth Development Building; Wood Artisans Demonstrations, Woodcarvers Building

10:30 a.m.: Swifty Swine Racing Pigs, Baker Park

11 a.m.: English Horse Show, Show Ring 1; Backyard Circus and Puppet Parade, Stroller Square Park; Nya:Weh Indian Village Dance Troupe, Nya:Weh Village; Face Painting, Ag-Grange Building; Certified Car Seat Safety, Erie County Sheriff’s Building; Reindeer Meet and Greet, Pine Grove Stage

11:30 a.m.: Extreme Canines Stunt Dog Show, Inside Gate 5; Miranda Dance Academy, Tops Avenue of Flags Stage

Noon: Wampum Belts- History in Beads, Nya:Weh Village; Cirque Zuma Zuma, National Grid Family Entertainment Complex; Help Feed a Baby Calf, Ag-Sperience; Erie County Sheriff’s Bomb Detecting Dog Demonstration, Tops Avenue of Flags Stage

12:30 p.m.: Swifty Swine Racing Pigs, Baker Park; Jerry Ward, “The Wizard of Wood,” Second Street, near Log Cabin; Flippenout Extreme Trampoline Show, Kiddieland

1 p.m.: 4-H & FFA Steer, Lamb and Goat Auction, Showplex; English Horse Show, Horse Show Ring 1, How to Give a Chicken a Bat, Barn 9; Sea Lion Splash, Inside Gate 5; National Grid “Live Line” Electric Safety Demonstration, Showplex Area; Dale Jones – One-handed Juggler, National Grid Family Entertainment Complex; John Cassidy - The Bizarre Balloonologist, Tops Avenue of Flags Stage; Close to My Heart, Creative Arts Exhibit Area; Darcy Thiel book signing, Historical Building; Buffalo Country Band, Slade Park; Swift Kick (Top 40 Cover Band), 42nd Street Café

2 p.m.: Backyard Circus and Puppet Parade, Stroller Square Park; Extreme Canines Stunt Dog Show, Inside Gate 5; Blacksmith Demonstrations, Blacksmith (Ag-Sperience); Iroquois Smoke Dance Competition, Nya:Weh Village; New York State Police Demonstration, NYS Police Building; Loom Weaving and Spinning Demonstration, Historical Building; Designer Patterns and Road Show, Historical Building; Operation Safe Child ID Cards, Erie County Sheriff’s Building

2:30 p.m.: Swifty Swine Racing Pigs, Baker Park; Jerry Ward, “The Wizard of Wood,” 42nd Street, near Log Cabin; Jerry Valley, Master Hypnotist, Tops Avenue of Flags Stage

3 p.m.: Sea Lion Splash, Inside Gate 5; National Grid “Live Line” Electric Safety Demonstration, Showplex Arena; In Jest- Comedy Variety Show with Nels Ross. National Grid Family Entertainment Complex; Mary Ellen Feron Book Signing, Historical Building; 90 West (Country), Carousel Room; Boys of Bushwood, WKBW Gazebo- Slade Park

3:30 p.m.: Flippenout Extreme Trampoline Show, Kiddieland; Boys of Bushwood, Outdoor Showplace

4 p.m.: Backyard Circus and Puppet Parade, Stroller Square Park; Nya:Weh Indian Village Dance Troupe, Nya:Weh Village; Cirque Zuma Zuma, National Grid Family Entertainment Complex; New York State Police Demonstration, NYS Police Building; Steve Trash, Eco Magician, outside Expo Hall

4:30 p.m.: Rambin’ Lou Family Band, Tops Avenue of Flags Stage

5 p.m.: Help Feed a Baby Calf, Ag-Sperience; Sea Lion Splash, Inside Gate 5; National Grid “Live Line” Electric Safety Demonstration, Showplex Arena; Dale Jones- One-Handed Juggler, National Grid Family Entertainment Complex; 4-H & FFA Working Goat Show; Livestock Arena; Meet and Greet Sheriff Tim Howard, Erie County Sheriff’s Building; Quilters, Historical Building

5:30 p.m.: Swifty Swine Racing Pigs, Baker Park

6 p.m.: Extreme Canines Stunt Dog Show, Inside Gate 5; Jerry Ward, “The Wizard of Wood,” 42nd Street, near Log Cabin; Blacksmith Demonstrations, Blacksmith (Ag-Sperience); New York State Police Demonstration, NYS Police Building; Lucas Oil Pro Pulling League Truck and Tractor Pull presented by General Tire, Buffalo.com Grandstand; Hair Competition, National Grid Family Entertainment Complex; GALS Greyhounds, Historical Building

6:15 p.m.: METTS Dance, Tops Avenue of Flags Stage

6:30 p.m.: Flippenout Extreme Trampoline Show, 42nd Street, near Log Cabin; English Horse Show, Horse Show Ring 1

7 p.m.: Nya:Weh Indian Village Dance Troupe, Nya:Weh Village; National Grid “Live Line” Electric Safety Demonstration, Showplex Arena; Wide Right (Classing Rock), Slade Park; West of the Mark (Country), Carousel Room; Diva Show Band (Variety), 42nd Street Café

7:30 p.m.: Swifty Swine Racing Pigs, Baker Park; Cirque Zuma Zuma, National Grid Family Entertainment Complex; John Cassidy - The Bizarre Balloonologist, Tops Avenue of Flags Stage

8:30 p.m.: Jerry Ward, “The Wizard of Wood,” 42nd Street, near Log Cabin

9:00 p.m.: Sea Lion Splash, Inside Gate 5; Jerry Valley, Master Hypnotist; Tops Avenue of Flags Stage

10 p.m.: Lasertainment, Northeast end of Hamburg Casino