ADVERTISEMENT

Today

8 a.m.: Hunter Jumper Horse Show, Horse Show Ring 1

10 a.m.: 4-H & FFA Market Lamb Breeding, Sheep and Showmanship Show, Showplex; Home Wine Making Competition Judging, Ag-Grange Building; Pie Baking and Cupcake Competition, The Clubhouse; Spinning Demo, Historical Building; Darcy Thiel Book Signing, Historical Building; Learn to Sew, Creative Arts Exhibit Area; 4-H Presentations, Mannequin Modeling and Interactive Demonstrations,4-H Youth Development Building; Wood Artisans Demonstrations, Woodcarvers Building

10:30 a.m.: Swifty Swine Racing Pigs, Baker Park

11 am. Backyard Circus and Puppet Parade,Stroller Square Park; Nya: Weh Indian Village Dance Troupe, Nya: Weh Village; Face Painting, Ag-Grange Building; Lights Festival Reindeer Meet and Greet, Pine Grove Stage

11:30 a.m.: Extreme Canines Stunt Dog Show, Inside Gate 5

Noon: Cirque Zuma Zuma, National Grid Family Entertainment Complex; Help Feed a Baby Calf, Ag-Sperience; Stages Dance Academy, Tops Avenue of Flags Stage

12:30 p.m.: Swifty Swine Racing Pigs, Baker Park; Flippenout Extreme Trampoline Show, Kiddieland; Free Hands on Ag-tivities for Kids, Ag-Sperience

1 p.m.: Floral Design, Creative Arts Exhibit Area; How to Give a Chicken a Bath, Barn 9; BW’s Pie Eating Contest, Pine Grove Stage; Sea Lion Splash, Inside Gate 5; Dale Jones, One-Handed Juggler, National Grid Family Entertainment Complex; John Cassidy, The Bizarre Balloonologist, Tops Avenue of Flags Stage; Constructing Rain Makers for Children, Historical Building; Fair-Themed Photos for Children, Historical Building; Make It Take It, Creative Arts Exhibit Area; David Batterson book signing, Historical Building; The Formula Band (Italian-American), Slade Park; Road to Recovery (Acoustic Duo), Carousel Room

2 p.m.: Backyard Circus and Puppet Parade, Stroller Square Park; Extreme Canines Stunt Dog Show, Inside Gate 5; Jerry Ward, “The Wizard of Wood,” 42nd Street, near the Log Cabin; Blacksmith Demonstration, Blacksmith Shop (Ag-Sperience); State Police Demonstration, State Police Building; Operation Safe Child ID Cards, Erie County Sheriff Building

2:30 p.m.: Swifty Swine Racing Pigs, Baker Park; Jerry Valley, Master Hypnotist, Tops Avenue of Flags Stage

3 p.m.: Sea Lion Splash, Inside Gate 5; In Jest – Comedy Variety Show with Nels Ross, National Grid Family Entertainment Complex; National Grid “Live Line” Electric Safety Demonstration, Showplex Area; Cat Tail Farm Herbal Center – Household and Personal Care, Historical Building; Butter Churning, Historical Building; 97 Rock’s Carl Russo Broadcasting, Erie County Sheriff Building; Boys of Bushwood, Outdoor Showplace

3:30 p.m.: Flippenout Extreme Trampoline Show, Kiddieland; Milkable Mabel’s Storytime, Ag-Sperience; Lights Festival Reindeer Meet and Greet, Pine Grove Stage

4 p.m.: Backyard Circus and Puppet Parade, Stroller Square Park; Nya: Weh Indian Village Dance Troupe, Nya: Weh Village; New! Cirque Zuma Zuma

National Grid Family Entertainment Complex; Jerry Ward, “The Wizard of Wood,” 42nd Street, near the Log Cabin; State Police Demonstration, State Police Building; Steve Trash, Eco Magician, Outside Expo Hall

4:30 p.m.: Those Idiots Show Band, Tops Avenue of Flags Stage

5 p.m.: Help Feed a Baby Calf, Ag-Sperience; Sea Lion Splash, Inside Gate 5; Dale Jones, One-Handed Juggler, Tops Avenue of Flags Stage; National Grid “Live Line” Electric Safety Demonstration, Showplex Area; 4-H & FFA Working Goat Show, Livestock Arena; Recycled Paper Pins, Historical Building

5:30 p.m.: Swifty Swine Racing Pigs, Baker Park; Boys of Bushwood, WKBW Gazebo, Slade Park

6 p.m.: Extreme Canines Stunt Dog Show, Inside Gate 5; Blacksmith Demonstration, Blacksmith Shop (Ag-Sperience); State Police Demonstration, State Police Building; Gary the Silent Clown, National Grid Family Entertainment Complex

6:30 p.m.: Flippenout Extreme Trampoline Show, Kiddieland; Heritage (Country), 42nd Street Café

7 p.m.: Nya: Weh Indian Village Dance Troupe, Nya: Weh Village; Jerry Ward, “The Wizard of Wood,” 42nd Street, near the Log Cabin; National Grid “Live Line” Electric Safety Demonstration, Showplex Area

4-H & FFA Sheep and Meat Goat Dressing Contest, Livestock Arena; Open Class Dairy Cattle Jr. Showmanship, Showplex; Whiskey River (Country), Slade Park; Black Widow (Classic Rock), Carousel Room

7:30 p.m.: Swifty Swine Racing Pigs, Baker Park

8 p.m.: Cirque Zuma Zuma, National Grid Family Entertainment Complex; Gary Allen with special guest Josh Thompson, Buffalo.com Grandstand

9 p.m.: Sea Lion Splash, Inside Gate 5; Jerry Valley, Master Hypnotist, Tops Avenue of Flags Stage; Springville Jazz Orchestra, National Grid Family Entertainment Complex

10 p.m.: Lasertainment, North East End of Hamburg Casino