ADVERTISEMENT

2013 Porter Cup

at Niagara Falls CC

Wednesday’s tee times

8:00 a.m.: Kevin DeHuff (Coto de Caza, Calif.), Austin Nowak (Lancaster), Daniel Yustin (East Amherst). 8:10: Shotaro Ban (San Jose, Calif.), Bryce Edmister (Rochester), Nick Palladino (Highland Heights, Ohio). 8:20: James Yoon (Bradenton, Fla.), Ben Crancer (Kirkwood, Mo.), Brant Peaper (Tequesta, Fla.). 8:30: Santiago Bauni (Buenos Aires), Compton Pikari (Hamilton, N.Z.), Chris Hemmerich (Kitchener, Ont.). 8:40: Alejandro Tosti (Rosario, Argentina), Joshua Munn (Palmerston North, N.Z.), Carlos Ortiz (Jalisco, Mexico). 8:50: Jaime Lopez Rivarola (Buenos Aires), Justin Shin (Hamilton, Ont.), Tyler Merkel (Evansville, Ind.). 9:00: Maclain Huge (Lovettsville, Va.), Matt Hansen (Los Osos, Calif.), Ryan McCormick (Middletown, N.J.). 9:10: Julian Suri (St. Augustine, Fla.), Tim Crouch (Mount Vernon, Ohio), Curtis Thompson (Coral Springs, Fla.). 9:20: Julio Vegas (Maturin, Venezuela), Stephane Dubois (Brantford, Ont.), Joshua White (Coulsdon, England). 9:30: Kramer Hickok (Plano, Texas), Taylor Pendrith (Richmond Hill, Ont.), Cody Proveaux (Leesville, S.C.). 9:40: Chase Koepka (West Palm Beach, Fla.), Michael Boss (Lewiston), Tim Mickelson (Scottsdale, Ariz.). 9:50: Wyndham Clark (Greenwood Village, Colo.), Tyler Dunlap (Trophy Club, Texas), Nick Gilliam (Gainesville, Fla.). 10:00: Tripp Davis (Norman, Okla.), PJ Alterio (Buffalo), Craig Smith (Nashville, Tenn.). 10:10: Patrick Sheedy, Jr. (East Amherst), Danny Guise (Greenwich, Conn.), Callan O’Reilly (Coal Point, NSW Australia). 10:20: Michael Carrig (Buffalo), Hagen Barmasse (Houston), Raman Luthra (East Amherst). 10:30: Nicholas Torrance (East Lyme, Conn.), Jonathan Clark (Orchard Park), Blake Biddle (St. Charles, Ill.). 10:40: Max Buckley (Rye), Ben Geyer (Arbuckle, Calif.), Garrett Rank (Elmira, Ont.). 10:50: Nathan Smith (Pittsburgh), Bobby Leopold (Coventry, R.I.), Scott Harvey (High Point, N.C.). 11:00: Mike McCoy (West Des Moines, Iowa), Todd White (Spartanburg, S.C.), Skip Berkmeyer (Wildwood, Mo.). 11:10: Peter Williamson (Jupiter, Fla.), Cameron Wilson (Rowayton, Conn.), Michael Weaver (Fresno, Calif.). 11:20: Brandon Hagy (Westlake Village, Calif.), Michael Miller (Brewster), Sean Dale (Jacksonville, Fla.). 11:30: Andrew Yun (Chandler, Ariz.), Bo Andrews (Raleigh, N.C.), Bryson Dechambeau (Clovis, Calif.). 11:40: Denny McCarthy (Rockville, Md.), Richy Werenski (South Hadley, Mass.), Michael Johnson (Birmingham, Ala.). 11:50: Gavin Hall (Pittsford), Beau Hossler (Mission Viejo, Calif.), Charlie Bull (Wentworth, England). Noon: Patrick Rodgers (Avon, Ind.), Max Homa (Valencia, Calif.), Benjamin Taylor (Leatherhead, England). 12:10: Toni Hakula (Espoo, Finland), Brady Watt (Yanchep, WA Australia), Matt NeSmith (North Augusta, S.C.). 12:20: Thomas Bradshaw (Columbia, S.C.), James Gibellini (Broadbeach, QLD Australia), Rick Lamb (South Bend, Ind.). 12:30: Jake McLeod (Townsville, QLD Australia), Blair Hamilton (Burlington, Ont.), Sean Bosdosh (Clarksburg, Md.).

Thursday’s tee times

8:00 a.m.: Carrig-Barmasse-Luthra. 8:10: Torrance-Clark-Biddle. 8:20: Buckley-Geyer-Rank. 8:30: Smith-Leopold-Harvey. 8:40: McCoy-White-Berkmeyer. 8:50: Williamson-Wilson-Weaver. 9:00: Hagy-Miller-Dale. 9:10: Yun-Andrews-Dechambeau. 9:20: McCarthy-Werenski-Johnson. 9:30: Hall-Hossler-Bull. 9:40: Rodgers-Homa-Taylor. 9:50: Hakula-Watt-NeSmith. 10:00: Bradshaw-Gibellini-Lamb. 10:10: McLeod-Hamilton-Bosdosh. 10:20: DeHuff-Nowak-Yustin. 10:30: Ban-Edmister-Palladino. 10:40: Yoon-Crancer-Peaper. 10:50: Bauni-Pikari-Hemmerich. 11:00: Tosti-Munn-Ortiz. 11:10: Rivarola-Shin-Merkel. 11:20: Huge-Hansen-McCormick. 11:30: Suri-Crouch-Thompson. 11:40: Vegas-Dubois-White. 11:50: Hickok-Pendrith-Proveaux. Noon: Koepka-Boss-Mickelson. 12:10: Clark-Dunlap-Gilliam. 12:20: Davis-Alterio-Smith. 12:30: Sheedy, Jr.-Guise-O’Reilly.

BDGA Junior Match Play Tourn.

at Sheridan Park

Tuesday’s Results

Round of 16: Andrew Monahan d. David Berkun, 1 up. Ben Reichert d. Kevin Borowicz, 1 up. Patrick Noonan d. Mark Lesinski, 1 up. Cory Cullen d. Ethan Hejna, 3 and 2. Matthew Vona d. Adam Patronik, 2 up. Gregory Sibick d. Wilson Lockwood, 1 up. Trevor Dobrzenski d. David Hanes, 2 and 1. Matthew Lesinski d. Jacob Glaz, 3 and 2.

Quarterfinals: Monahan d. Reichert, 6 and 4. Cullen d. Noonan, 6 and 5. Sibick d. Vona, 2 up. Matthew Lesinski d. Dobrzenski, 4 and 3.

Sub Juniors

Quarterfinals: Michael Wells d. Alex Farkas, 8 and 6. Aidan Shaw d. Mitchell Smith, 3 and 1. Thomas Elia d. Ethan Alexin, 7 and 5. Kevin Halpern d. Charlie Fischer, 2 and 1.

The final two rounds will be played Thursday at Sheridan Park.

NEW YORK STATE MEN’S AMATEUR

at Schuyler Meadows, Loudonville

Matt Stasiak (Fox Valley) 71, Desmond Stoll (Lockport T&C) 76, Charlie Barth (Cherry Hill) 76, Andy Bernatovicz (River Oaks) 76, Gregory Richardson (Crag Burn) 78, Christopher Garvey (eClub WNY) 82, Paul Kudela (Seneca Hickory Stick) 73, David Scamurra (Crag Burn) 86, Billy Hanes (Crag Burn) 87. Billy Gaffney (Crag Burn), Adam Bolland (Crag Burn), Kenneth Riter (Park), Gregory Cecchini (Crag Burn), Marc Siebert (Brierwood) did not complete their first round because of darkness.

ANAdeeds WNYPGA Junior Tour

at Peek’N’Peak Lower

Boys 16-18: Danny Weimer (Irving) 67, Nathan Sandberg (Warren, Pa.) 72, AJ Feldman (Gowanda) 74. Boys 13-15: Nolan Ditcher (Randolph) 70, Dylan Glatz (Jamestown) 73, Randy Felber (Clarence Center) 76. Girls 18-hole: Sydney Shaw (Orchard Park) 79, Kayla Burt (Williamsville) 83, Nicole Filipski (Lancaster) 84. Boys 9-hole: Jacob Roach (Elma) 44, Collin Zlotek (Depew) 46, Tyler Buddendeck (Victor) 46.

GOWANDA: Betty Scott Memorial Invitational — Overall: Marybeth Hourihan-Ann Henry 68; Flight 1: Low Net: Mikie Krupski-Nancy Quinlivan 70, Low Gross: Kim Gier-Maryann Hoisek 88; Flight 2: Low Net: Karen Skalyo-Roni Speich 69, Low Gross: Joyce Bigelow-Pat Crowley 91; Flight 3: Low Net: Sharon Twarozek-Peg Popek 70, Low Gross: Jan Parker-Vicky Parker 99.

RIVER OAKS: Senior Club Championship — Men—Overall Low Gross: John Fretthold 72, Low Net: Sid Penque 65; Age 50-54: Low Gross: Kurt Miller 76, Low Net: Tom Brady 71; Age 55-59: Low Gross: Dave Speisz 76, Low Net: Ed Garrity 73, Age 60-64: Low Gross: Fred Gigliotti 73, Low Net: Rick Karnath 68; Age 65 and up: Low Gross: Art Ciechoski 78, Low Net: Vince Bonura 79. Ladies—Overall Low Gross: Gayle Piershalski 90, Low Net: Barbara Conrad 74; Ladies Flight: Low Gross: Elaine Cieckoshki 93, Low Net: Barb Bonura 75.