ADVERTISEMENT

AREA GOLF

BDGA Sub-Junior Boys

Match Play Championship

at Sheridan Park

Michael Wells 77, Thomas Elias 78, Kevin Halpern 79, Mitchell W. Smith 82, Aiden Shaw 83, Charlie Fischer 94, Ethan Alexin 99, Anthony Delisanti 99, Alex Farkas 99, Jackson Roskow 102.

BDGA Junior Boys Match Play

Championship

at Sheridan Park

Matthew Vona 73, David Hanes 73, David Berkun 73, Mark Lesinski 74, Cory Patrick Cullen 75, Matthew Lesinski 75, Gregory Sibick 75, Kevin Borowicz 75, Ben Reichert 75, Wilson Lockwood 75, Jacob Glaz 77, Ethan Hejna 77, Trevor Dobrzenski 78, Patrick Noonan 78, Adam Patronik 78, Nicholas Wodzinski 79, Andrew Monahan 79, John Dantonio Jr. 79, Dawson Propp 79, Rucky Shotwell 79, Ben Brason 79, Tim Kreuz 79, Erik Schleicher 79, Caleb Edwards 80, Joe Conti 80, Peter Goszewski Jr. 80, Kyle Zurak 80, Chandler Kraska 81, Brett James Pusateri 82, Chris Yustin 82, Logan St. Cyr 82, David Grabenstatter 83, David Pfalzgraf Jr. 83, Keegan Boncore 83, Christopher Thorn McAllister 83, Brad Belote 83, Alex Wapniewski 83, Zachary Felder 84, John Dref 84, Ryan Gibbons 84, Sean Robert Basil 85, Marc Holzhauer 86, Jarod Harack 87, Joe Marszalek 87, Scotty Zenosky 87, Aaron Orechwa 87, Keelan Sinha 87, Chuck Panepinto 88, Zach Farkas 90, Jack Schreiber 90, Luke Meyer 94, Gordon Donacik 108, Braxton Kempski 117.

Wellsville CC Pro-Am

at Wellsville CC

T-1. Lonnie Nielsen (Life Member PGA) 67, Kirk Stauffer (Pine Acres) 67, 3. Mike Frisina (North Hills) 68, 4. Tim Fries (Transit Valley) 69, 5. Jeff Kaye (Livingston) 71, 6. Dwayne Randall (Peek’N’Peak) 72, T-7. Patrick Damore (Conewango Valley) 73, Bryce Ingalls (Twin Hickory) 73, Danny Kaye (Birch Run) 73, 10. Tim Falkner (Park) 74, SR 1. Ron Coleman (Whispering Woods) 75, T-11. Mike D’Orazio (Dick’s Sporting Goods-Victor) 75, Eddie Suchora (Park) 75, Ryan Swanson (Pinehurst) 75, SR 2. Steve Latimer (Niagara University) 78, Nick Luther (Lakeside) 78, Nick Semuta (Wellsville) 78, Greg Kaye (Birch Run) 80, Rich Burlett (Chautauqua) 82, Bill Neary (Mendon) NC, Marc Rosa (CC of Buffalo) NC

BEAVER ISLAND: 4-man Scramble — Overall: Henderson-Ferguson-Bahleda-P. Krull 59, Runner-up: Shoemaker-J. McDonnell-Carminati-Mcdonough 61.

Area Bowling

BROADWAY: Summer 9-Pin No Tap — Chuck Jagodzinski 279-827, Troy Wozniak 279-805, Steve Gagne 300-767, Brad Johnson 298, Eric Nowicki 268, Debi Janora 300-742, Gail Krollman 236, Annette Snyder 230, Jill Ubelhoer 229.

THRUWAY: Monday H-A-B: Denzel Lloyd 257-692.