ADVERTISEMENT

area tennis

Buffalo MUNY Tournament

at McMillan Courts

Wednesday’s results

Father-Son Doubles (Round of 16)

Jacob White/Ken White d. Lawrence Buck /Colin Cramer 6-3, 7-6.

Men’s 55 Singles (Quarterfinal Round)

Richard Anderson d. Joe O’Connor 6-1, 6-1

Men’s Open Singles (Round of 32)

Joe Lapenna d. Robert Amabile 6-0, 6-0

Men’s Open Singles (Round of 16)

Vusa Hove (1) d. Mark Mackowski 6-0, 6-1

Ronald Clauss d. Gordon Panek 6-0, 6-0

Michael Rusk d. Michael Watson 6-1, 6-2

Jonah Epstein d. Timothy Kane 1-6, 6-1, 6-0

Ryan Cromwell d. Ezra Bernstein 6-0, 6-1

NTRP Combined Men’s 7.0 Doubles (Round of 16)

Andrew Walker/Turhan Wilbon d. Justin Canazzi/ Nathan Canazzi 6-3, 6-4.

Charles Ceranski/Lee Evans d. Jim Barry/Frank Rafferty 6-2, 6-2.

Sebastian Miano/Tommy Novarro d. James Stancampiano/Mark Stancampiano 6-2, 6-3.

Daniel DiCarlo/Michael Walline d. Ken Glowinski/Andrew Rosinski 6-3, 6-1.

NTRP Men’s 3.5 Singles (Round of 16)

Brian Peterson d. Josh Terkel 6-1, 6-1

Tyler Moore d. Anthony Mancinelli 6-1, 6-0.

NTRP Men’s 4.0 Singles (Round of 32)

Jack McClaren d. Jason Bolea 6-4, 6-4

NTRP Women’s 3.0 Singles (Quarterfinal Round)

Jaiden McKee d. Tonimarie Gigante 6-1, 6-3

NTRP Women 3.5 Singles (Quarters)

Bella Lamartina d. Ananya Murthy 6-0, 6-3

Jennifer Dillon d. Sabrina Graham 6-7, 6-0, 6-3

NTRP Women 4.0 Singles (Quarters)

Katherine Stone d. Nicole Kozinski 6-3, 6-4

Today’s Schedule

4:00—Women’s Open Singles: Alana Danieu vs. Brianna Gibbs; NTRP Men’s 3.5 Singles: Aditya Varanasi vs. Nick Ahlers; NTRP Combined Mixed 8.0 Doubles: M/Gollwitzer/S.Gould vs. J.Irving/B.Walters.

5:30—Men’s 40 Singles: John Nwachukwu vs. Scitt Gould; NTRP Men’s 3.0 Singles: James Stancampiano vs. Sean Cooney; NTRP Men’s 3.0 Singles: Bruce Kinyon vs. Ken Glownski; NTRP Men’s 3.5 Singles: Mark Stancampiano vs. Johnny McDonald; NTRP Combined Women’s 7.0 Doubles: T.Arena/C.Athoe vs. K.Adams/V.Haraszthy; NTRP Combined Mixed 6.0 Doubles: D.Boening/M.Said vs. R.DelVecchio/A.Mancinelli.

7:00—Men’s 55 Doubles: M.Goldsman/L.Mechtler vs. R.Abbott/P.Carr; NTRP Men’s 3.5 Singles: Diego Silva vs. Luke McClaren; NTRP Men’s 4.0 Singles: Robert Amabile vs. Jay McKee; NTRP Women’s 3.5 Singles: Dominica Sortisio vs. Melissa Willhoff; NTRP Combined Men’s 6.0 Doubles: T.McKelvey/W.Olsen vs. N.Lund/G.Lund; NTRP Combined Men’s 7.0 Doubles: B.Peterson/J.Peterson vs. F.Hunt/R.Manno; NTRP Men’s 8.0 Doubles: M.Riexinger/L.Roman vs. G.Becker/J.Bunkley; NTRP Combined Women’s 6.0 Doubles: O.Rattanaphasouk/D.Torado vs. K.Sullivan/D.Zarlock; Father-Son Doubles: J.Kane/M.Kane vs. R.Greco/T.Greco.

Friday’s Schedule

4:00—NTRP Men’s 4.0 Singles: Ryan Coppola vs. Adam Bernstein.

5:30—Men’s Open Singles: Ronald Clauss vs. Michael Rusk; Men’s 55 Singles: David Magavern vs. Richard Abbott; NTRP Men’s 3.5 Singles: Colin McMahon vs. Tyler Moore; NTRP Combined Men’s 6.0 Doubles: M. Miller-M. Persico vs. A. Walker-B. Walker; NTRP Combined Men’s 6.0 Doubles: S. White/J. White vs. R.Samra/M.Wojcikiewicz; NTRP Combined Women’s 7.0 Doubles: E. Grisante/T.Moore vs. T.Donahue/A.Indelicato; NTRP Combined Women’s 7.0 Doubles: S.McNally/M.Said vs. M.Connelly/A.Murrett.

7:00—Men’s Open Singles C: Timothy Kane vs. Ezra Bernstein; NTRP Women’s 3.0 Singles: Jillian Curry vs. Psyche Li;

NTRP Combined Men’s 8.0 Doubles: S.Gifford/J.McKee vs. K.Beiger/K.Przybyla; NTRP Combined Women’s 8.0 Doubles: J.Brennan/ C.Lokos vs. A.D’Aquino/B.Walters; NTRP Combined Mixed 6.0 Doubles: A.Pilato/T.Schultz vs. T.Miller/M.Miller; NTRP Combined Mixed 7.0 Doubles: W.Nuchereno/M.Walline vs. K.Adams/J.O’Connor; Father-Son Doubles: M.Carlson/D.Carlson vs. J.Canazzi/K. Canazzi.

Area Golf

NYS Women’s Amateur & Mid-Amateur Championships

at CC of Ithaca

Jenna Hoecker (Brook-Lea) 75-74—149

Lauren Petty (Timber Banks) 76-74—150

Teresa Cleland (Bellevue) 76-76—152

Rebecca Studin (Cornell Univ.) 74-78—152

Rene Sobolewski (Crag Burn) 77-77—154

Junior PGA Championship

at Harvest Hills

Boys 16-18: Patrick Hinskon 149, Matthew Van Niekerk 151, Brad Belote 158, Jordan Stanley 160, Kyle Bromley 161. Boys 13-15: Matthew Genaway 170, Charles Carlson 175, Alex Prise 189, Max Downing 193, Richard Felber Jr. 194. Girls 16-18: Jennifer Lee 165, Sydney Shaw 169. Girls 13-15: Marissa Delmonaco 160, Lauren Kase 173.

BROOKFIELD: Senior Tournament — Overall: Sarah Stein 68; runner-up: Lisa Evans 88. Blade Flight: Laura Barr 75. Mallet Flight: Dr. Patricia Haberman 69.

CRAG BURN: Dottie Wyckoff Invitational—1. Kathy Straub/Donna Egan (Shadow Wood CC, Fla.) 67-74—141; 2. Lisa Walsh/Patty Pohlman (Wanakah CC) 68-74—142; 3. Andy Embow/Dawn Davis (East Aurora CC) 78-71—149.

Amateur baseball

AMERICAN LEGION

McKeever 7, Tonawanda 2

Depew 12, Dolan 7

Lancaster 8, Orchard Park 3

Lamm 6, Dolan 1

NEW ERA MUNY AAA

The U Diesel 7, Leib’s 2

Pignataro’s 9, Orvilles 1

West Seneca 10, The Aud 3

MSBL

Magruders 10, Collision Pro 8

HR Derby 11, Niagara Devils 0