ADVERTISEMENT

area golf

WNYPLGA Senior 2-man Better Ball

at Grover Cleveland GC

Friday’s tee times

10:00—Dave Butterini, Paul Szydlowski, Paul Andruczyk, Joseph Riccio. 10:07—Vincent Dellapenta, Joseph Walz, Robert Kottas, Robert Daley. 10:15—Alan Mis, Joe Coyne, Mark Wesolek, Jeff Sowinski. 10:22—Gerald Ermer, James Martin, Victor Gambino, Lawrence Peresen.

10:30—Michael Dorobiala, John Golonka, Dennis Ruzewski, Gordon Bandelian. 10:37—Tom Hoffman, Gordy Meccay, Joseph Parisi, Thomas Smith. 10:45—Brian Fries, Dan Costello, Gary Neuschel, Gary Edenhofer. 10:52—Jim Ciurczak, Phil Holody, Ray Garcia, Larry Folster.

11:00—Don Buckley, Pat Loomis, Brian Williams, Bob Downey. 11:07—Mike Spanbauer, Mike Leto, Jim Henesey, Bill Larkin. 11:15—Joe Gugino, Dave Morgante, Tim Reilly, Tom Wilson. 11:22—John Scinta, Dennis Murray, Paul Schein, Mike Daniels.

11:30—Tim Rickard, Stan Tubinis, Bill Clingersmith, Mike Jacob. 11:37—Steve Prunella, Jerry Gadawski, Mark Piatkawski, Tom Czerniejewski. 11:45—Rich Bartula, Ken Fierle, Chuck Pearson, Dick Piechowicz. 11:52—Daryl Gallineau, Dennis Allen, Mike Moran, Bernie Bandanza.

12:00—Duane Rickard, Dave Cuddy, Dave Radar, Denis Lichtenberger. 12:08—Tony Breggins, Kenny Brocketon, Gary Kinyon, Bruce Kinyon.

ANAdeeds WNYPGA Junior Tour

at Ridgemont CC.

Boys 13-15: Will Thomson 80, Donald Holley 82, Alex Prise 82. Boys 16-18: Kyle Bromley 82, Patrick Hinkson 84, Chris Salone 85. Boys 9-Hole: Jeremy Summerson 39, Ian Wagner 39, Matthew Jackson 41. Girls 18-Hole: Nicole Filipski 87, Marissa Delmonaco 90, Lauren Zappia 90. Girls 9-Hole: Natalie Inchiosa 49, Anna Yeager 51, Emily Kase 53.

BUFFALO TOURNAMENT CLUB: 17th Annual Art Fronczak Memorial Better-Ball — Overall champions: Aaron Cratsenberg-Ben Merkel 62-69-131; runners-up: Dave Cratsenberg-Steve Ratzel 64-70-134.

ELKDALE: Elkdale Open — Gross Division: Dan Smith (Elkdale) 69 (won in playoff); runner-up: Adam Bennett (Bartlett) 69. Net Division: Paul Royer (Holiday Valley) 62; runners-up: Greg Fitzpatrick (Elkdale), Mark Halftown (Elkdale) 67.

GOWANDA: Dave Miller Memorial Member-Member — Overall champions: Paul Syracuse-Jim Sessanna 60-66-126; Flight 1: Joe Mooney-Ron Kimaid 63-64-127; Flight 2: Barry Parker-Art Oleszkowski 67-64-131; Flight 3: Ken Hunt-Tony Cordaro 69-65-134; Flight 4: Bill Urban-Mark Dobrzenski 71-63-134.

PARK: 75th Women’s Interclub Teams Association (Championship Division) — Team scores: Fox Valley 242, Cherry Hill 249, Brookfield 253, Park 257, East Aurora 257, Tan Tara 257, Bridgewater 257, Transit Valley 261, Gowanda 267, Orchard Park 270. Medalists: Ann Luhr-Linda Burroughsford (Cherry Hill) 74.

SHELRIDGE: Member-Member — Overall champions: Marc and Steve Eglin 140; Masters Flight: Mark Keeler-Dick Diminuco. U.S. Open Flight: Dave Boice-Neal Hermann. PGA Flight: Pinky and Brad Wilson.

amateur baseball

New Era MUNY AAA

Leib’s 4, The U Diesel 1

Orchard Park Sox 1, Kenmore 0 (9)

West Herr 7, The Gronk Show 6

MUNY MSBL

Dwyer’s Pub 8, Amherst Ale House 3

CEBA Collegiate

River Rock 2, Junior Bisons 1

AREA BOWLING

THRUWAY: Sunday Have A Ball — Jeff Kosmoski 258-681.

area soccer

National Premier League

FC Buffalo 2, Zanesville Athletic FC 0.