ADVERTISEMENT

The All-Western New York boys basketball team was an exclusive of the Buffalo Courier-Express from 1959-1975. The Buffalo News published its first team in 1975-1976. The competing papers chose separate teams until the Courier folded in 1982 (differing picks are noted).

Here are the first teamers (*-Player of the Year award, which began in 1978):

1958-1959: Tom Chester (North Tonawanda), Frank Cipriani (Timon), Talbot Freeland (Bennett), George Mayer (Williamsville), Gene Morrow (Seneca).

1959-1960: Pete Bisgeier (Kenmore West), Cootie Blanks (Bennett), Joe Bossert (Seneca), Dick Harvey (Dunkirk), Jim Robinson (Cleveland Hill).

1960-1961: Norb Baschnagel (Kensington), George Carter (Silver Creek), Jim Maglisceau (North Tonawanda), Roosevelt Nixon (Emerson), Frank Swiatek (St. Mary’s/Lancaster).

1961-1962: George Carter (Silver Creek), Phil Kontrabecki (Duffy), Garry Munson (Amherst), Dan Shea (Lackawanna), Willie Shine (Trott).

1962-1963: Andy Anderson (Maryvale), Tom Bobenread (Amherst), Dwight Bonk (Dougherty), George Hicker (Franklinville), Frank Starks (Trott).

1963-1964: Tom Balen (Lackawanna), Jack Hassett (Timon), George Hicker (Franklinville), Greg Hudecki (St. Joe’s), Bill Young (Angelica).

1964-1965: Mike Brown (Lockport), Mike Kull (Timon), John Hayes (Niagara Falls), Tony Masiello (Dougherty), Bill Young (Angelica).

1965-1966: Mike Brown (Lockport), Roger Brown (Hutch-Tech), Bill Case (Franklinville), Bob Lanier (Bennett), Dale Tepas (St. Joe’s).

1966-1967: Paul Grys (Timon), Gene Roberson (Burgard), Aubrey Smith (Niagara Falls), Dale Tepas (St. Joe’s), Steve Waxman (Kenmore West).

1967-1968: Oscar Colvin (LaSalle), Marty Cott (Hutch-Tech), Chuck Crist (Salamanca), Dan Metzler (Walsh), Brice Miller (Fillmore).

1968-1969: Ed Atwill (Hamburg), Don Hurlburt (Hinsdale), Donn Johnson (Jamestown), Mike Norwood (East), Ken Spencer (Arcade).

1969-1970: Steve Borowski (Dunkirk), Varick Cutler (North Tonawanda), John Karuch (Walsh), Mel Montgomery (Kensington), Fran Moulin (Kenmore West).

1970-1971: Jack Amphlett (Walsh), Dave Cownie (Kenmore West), Varick Cutler (North Tonawanda), Mel Montgomery (Kensington), Nate Robinson (Timon).

1971-1972: Terry Chili (Jamestown), Ray Morningstar (Depew), Mike Walton (Timon), Bob Williams (Duffy), Jimmy Williams (East).

1972-1973: Fate Harris (Dougherty), Ray Morningstar (Depew), Al Hughes (Hutch-Tech), Jimmy Williams (East), Kevin Cadle (Baker-Victory).

1973-1974: Mike Russell (East), Ollie Harper (Niagara Falls), Chris Patton (St. Francis), Phil Scaffidi (St. Joe’s), Rickey Williams (Timon).

1974-1975: Phil Rosenberg (Lockport), Duke Brundidge (Trott), Chuck Threeths (Lackawanna), Syl Pugh (Hutch-Tech), Dwight Williams (Neumann).

1975-1976: Aaron Curry (Neumann), Steve McDowell (Baker-Victory), Chuck Threeths (Lackawanna), Duke Richardson (Hutch-Tech); Courier-Express-Maurice Hairston (Bennett); Buffalo News-Tom Krystofiak (Mindszenty).

1976-1977: Peter Jancevski (Lackawanna), Frank Cooper (DeSales), Phil Rademacher (Alden), John Johnson (Nichols); CE-Richard Brooks (Lackawanna); BN-Chris Jerebko (St. Francis).

1977-1978: *Jim Johnstone (Lew-Port), Peter Jancevski (Lackawanna), Dave Hart (St. Joe’s), Mike Phillips (Kensington); CE-Chris Kelly (Kenmore West); BN-Don Laux (Neumann).

1978-1979: *Mike Howse (Wmsv. East), Chris Kelly (Kenmore West), Tyrone Beaman (Neumann); CE-Jackie Barnes (Lackawanna), CE-Chris Roosevelt (Grover Cleveland); BN-Mark Rzemek (St. Mary’s/Lancaster), BN-Mark Saglimben (Allegany).

1979-1980: *Tyrone Beaman (Jamestown), LaVerne Evans (Lockport), Tony Kelly (Lackawanna), Garland Hughes (St. Joe’s), Ray)Hall (McKinley).

1980-1981: *Ray Hall (McKinley), *Lester Rowe (Lafayette), Tony Kelly (Lackawanna), Adrian Mitchell (Emerson); CE-Rich Howse (Wmsv. East); BN-Mike Freeney (LaSalle).

1981-1982: *James Clinton (South Park), Tony Kelly (Lackawanna), Curtis Aiken (Bennett), Gary Bossert (Kenmore West); CE-Rodney Jones (Grover Cleveland); BN-Jeff Zern (St. Francis).

1982-1983: *Curtis Aiken (Bennett), Gary Bossert (Kenmore West), Ray Salters (South Park), Michael Ray Jackson (Riverside), Barry Fordham (Sweet Home).

1983-1984: *Bryan Randall (Sweet Home), Jerry Kopydlowski (Sweet Home), Anthony Blackman (McKinley), Joe Etopio (LaSalle), Marvin Hemphill (Bennett).

1984-1985: *Jeff Taggart (Lackawanna), Cliff Robinson (Riverside), Keith Robinson (Grover Cleveland), Willie Haynes (Lockport), Rick Wnuk (Canisius), Ron Torgalski (Nichols).

1985-1986: *Keith Robinson (Grover Cleveland), Brian Brown (Emerson), Norm Echols (Sweet Home), Brendon McClain (South Park), Rick Torgalski (Nichols).

1986-1987: *Christian Laettner (Nichols), Rick Torgalski (Nichols), Rod Page (Trott), John Thomas (Bennett), Nate Gainey (Traditional).

1987-1988: *Christian Laettner (Nichols), Dan Cyralik (Wmsv. North), Eric Gore (LaSalle), Marcus Whitfield (Burgard), Trevor Ruffin (Bennett).

1988-1989: *Marcus Whitfield (Burgard), Ritchie Campbell (Burgard), Lee Matthews (Buffalo Arts), E-Lon-E McCracken (LaSalle), Chris Buchholz (Frontier).

1989-1990: *Ritchie Campbell (Burgard), Chris Sprigg (St. Joe’s), Carlin Hartman (Grand Island), Duke Davis (LaSalle), Chris Williams (Traditional).

1990-1991: *Modie Cox (LaSalle), Willie Cauley (Niagara Falls), Eric Eberz (St. Joe’s), Damone James (Turner-Carroll), Dean Edwards (Olean).

1991-1992: *Eric Eberz (St. Joe’s), Bob Fitzgibbons (Nichols), Kevin Sanford (Turner/Carroll), Mike Mitchel (Williamsville South), Carlos Bradberry (LaSalle).

1992-1993: *Carlos Bradberry (LaSalle), Gerald Brown (Turner-Carroll), Mike Heary (Fredonia), Jeff Muszynski (St. Joe’s), Mike O’Bryan (Kenmore East).

1993-1994: *Mike Heary (Fredonia), Ryan Cochrane (Cardinal O’Hara), Justin Johnson (Jamestown), Jason Rowe (Traditional), Tim Winn (LaSalle).

1994-1995: *Jason Rowe (Traditional), *Tim Winn (LaSalle), Malik Campbell (Turner-Carroll), Jim Pieri (Nichols), Gary Raimondo (St. Joe’s).

1995-1996: *Jason Rowe (Traditional), *Tim Winn (LaSalle), Malik Campbell (Turner-Carroll), Damien Foster (Traditional), O’Tes Alston (Lackawanna).

1996-1997: *Darren Fenn (Canisius), Damone Brown (Seneca), Darcel Williams (Traditional), Carlos Davis (LaSalle), Craig Austin (St. Francis).

1997-1998: *Maceo Wofford (Jamestown), Brian Keenan (Canisius), Charles Croff (Lockport), Brian Dux (Orchard Park), Mark Price (Riverside).

1998-1999: *Leonard Stokes (Turner-Carroll), Brian Keenan (Canisius), Maceo Wofford (Jamestown), Hodari Mallory (McKinley), Julius Page (Turner-Carroll).

1999-2000: *Julius Page (Turner-Carroll), Ka’Ron Barnes (Turner-Carroll), Lawrence Maroney (Iroquois), Charlie Comerford (Timon-St. Jude), Daryl Jacobs (Traditional).

2000-2001: *Charlie Comerford (Timon-St. Jude), Corey Herring (Timon-St. Jude), Daryl Jacobs (Traditional), Terry George (Traditional), Greg French (Traditional).

2001-2002: *Loren Stokes (Turner-Carroll), T.J. Adams (Bennett), Jeff Parmer (Niagara Falls), Edmund Rainey (Riverside), Don Juan Tyson (Traditional).

2002-2003: *Micole Parker (City Honors), Jeff Parmer (Niagara Falls), Jeremy Richardson (Bennett), Dewan Stroud (Seneca), Don Juan Tyson (Traditional).

2003-2004: *Paul Harris (Niagara Falls), Robert Harris (Niagara Falls), Jose Narvaez (Grover Cleveland), Rodney Pierce (Hutch-Tech), Ray Blackburn (Lackawanna).

2004-2005: *Paul Harris (Niagara Falls), Greg Gamble (Niagara Falls), Robert Garrison (Niagara Falls), Rodney Pierce (Hutch-Tech), Ray Blackburn (Lackawanna).

2005-2006: *Jonathan Flynn (Niagara Falls), Lesean Braxton (Lackawanna), Mike Williams (Riverside), Devon Dawson (St. Joe’s), Quentin Hudson (Sweet Home).

2006-2007: *Jonathan Flynn (Niagara Falls), Zach Moore (Olean), Terrell Rankin (Sweet Home), Marcus Rivers (Lackawanna), Kevin Roth (St. Francis).

2007-2008: *Rahshon Tabb (Niagara Falls), Jamal Webb (East), Anthony Greene (Grover Cleveland), Mansa Habeeb (McKinley), Will Regan (Nichols).

2008-2009: *Will Regan (Nichols), Chris Secky (Maple Grove), Mansa Habeeb (McKinley), Kelvin Agee (Niagara Falls), Alex Barth (Williamsville North).

2009-2010: *Will Regan (Nichols), *Chris Secky (Maple Grove), Carlos Rivera (Jamestown), Darale Young (OTC Middle College), Mark Coppola (Williamsville South).

2010-2011: *Jaysean Paige (Jamestown), Darin Butts (Jamestown), Aaron Nevins (Canisius), Tremmell Fisher (East), Chris Holland (I-Prep at Grover).

2011-2012: *Stan Wier (East Aurora), Matt Hart (Canisius), Adam Weir (Canisius), Reggie Agbeko (St. Joe’s), Sterling Taplin (Williamsville North).

2012-2013: *Adam Weir (Canisius), Marcus Morris (McKinley), Jermaine Crumpton (Niagara Falls), Wil Bathurst (Olean), Sterling Taplin (Williamsville North).