ADVERTISEMENT

AREA BOWLING

WNY QUEENS TOURNAMENT

at AMF Lancaster Lanes

DIVISION 1 (Stepladder final): Casey Coram d. Jenn Grabowski, 232-193; Sue Nawojski d. Coram, 242-232; Ruth Brock d. Nawojski, 214-183. Championship: Kaylee Hart d. Brock, 248-219. High qualifier: Hart 1,012.

DIVISION 2: Danielle Dolegala d. Elizabeth Szpara, 195-185; Dolegala d. Alice Lawrence, 235-169; Dolegala d. Becca Kent, 183-181. Championship: Ashley Gluszek d. Dolegala, 248-245. High qualifier: Gluszek 946.

DIVISION 3: Brenda McCreary d. Cincy Kosanovich, 174-167; Jennifer Massey d. McCreary, 190-159; Tory Harvey d. Massey, 193-180. Championship: Kelly Cycon d. Harvey, 205-196. High qualifier: Cycon 804.

BPAWNY Pepsi Junior Travel

at Allie Brandt Lanes

Kevin Bienko 288-721, Kyle Behr 255-704, Alex Behr 683, Cody Johnson 675, Denzel Lloyd 277, Jessica DiPaolo 251-647, Sara Snyder 247-639, Brooke Miller 633.

TONAWANDAS USBCA YOUTH TEAM CHAMPIONSHIP

at Island Lanes

DIVISION A: Scratch — Unicorns (Dylan Greenauer, Alexis Greenauer, Kevin Zitzka, Cody Johnson) 2,352. Handicap — TBC 2 (Rebekka McClure, Chloe Strong, Marina McClure, Kyle Zack) 3,028.

DIVISION B: Scratch — TBC 5 (Jessica Jackson, Taylor Hakes, James Heim, Hunter Notaro), 1,507; Handicap — Dominators (Richard Saulter, Louis Vacanti, Jayson Bosley, Conner Merrifield) 3,028.

Individual scores: Kyle Zack 279-712, Cody Johnson 268-694, Kevin Zitzka 254.

AIRPORT: Elite Memorial — Michael Davis 258-706, Moe Davidson Jr. 268-703, Marvin Blazer 685, Sarah Everett 246-676

Faith McAdory 225-650, Robert Williams 255. George Vallas Memorial — Sam Bates 278-772, Rob Piccoli 279-737, Mark Jasen 266-729, Steve Hejmanowski 259-713, Dick Kazmierczak 289-691.

BRAD ANGELO: Ron Wilson Memorial — Kerri Meden 256-233-701, Mark Poole 254, Holly Hackmer 235.

KENMORE: Erik Fanara Memorial — Frank Diminuco 267-266-747, Ken Moen Jr. 268-740, Mark Christopher 250-687, Tom Cantanzaro 675, Dave Amoia 278.

MANOR II: Dick Hertz Memorial — Karen Zientara, 248. Michele Menkiena, 245. Kelly Behrens, 225. Bell/Arc — Dennis Illig 279-753, Mark Leible 257-738, Paul Ratajczak 703, Pat Galligan Jr. 299-681, Joe Moley 268-687.

SPARETIME: Pinbusters — Courtney Rondeau 640

SPRINGVILLE: Saturday Mixed Couples — John Mentlewski 270-278-752.

THRUWAY: Strike Force — Frank Piotrowicz 255-259-690, John Jankowski 704, Tony Fraccica 689, Terry Kuhn 259-676. Jim Gurowicz 257. Family HAB — Marisa Moon 257-653.

TRANSIT: Storm Bowlers Choice Seniors — Tony Verdi 257-699, Randy Faoith 685, Mike Sadowy 267, Gary Wilson 268.

VOELKERS: Gus A Memorial — Justin Hart 259-259-765, Mike Cheese 676. Brian & Joey G Memorial — Mark Anthony 296-751, Blake Casper 703, Bill O’Dell 268, Jack Creadle 253, Chris Rathbun 264.

WIMBLEDON: Wild Rose — Chuck Jagodzinski 268-727, Jim Bannister 268-726, John Palmer 263-724, Kathy Herod 247-690.